Przejdź na WP

Wrastające włoski po depilacji

Wrastające włoski to problem znany dobrze zarówno mężczyznom, jak i kobietom, niezależnie od narodowości czy koloru skóry. Mogą być powodem nieprzemożnego stresu i wstydu, szczególnie jeżeli pojawiają się u pań w miejscach widocznych, np. okolicach twarzy. Powodują podrażnienia skóry oraz bolesne wypryski. Mogą się pojawiać zarówno na skórze twarzy, nóg, jak i w okolicach intymnych. Jak im zapobiegać? Jak sobie radzić, kiedy się pojawią? O tym wszystkim w poniższym artykule.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Kilka sposobów na wrastające włoski

Podrażnienia wrażliwej skóry po depilacji
Podrażnienia wrażliwej skóry po depilacji

Okolice bikini i pachwiny są bardzo wrażliwe i silnie ukrwione. Depilacja zwykłym woskiem lub depilatorem...

zobacz galerię

Poczekaj, aż odrosną, a w tym czasie smaruj podrażnione miejsca preparatem z kortyzonem.

 • Rozejrzyj się za specjalnymi preparatami przeciwdziałającymi wrastaniu włosków.
 • Dobry peeling powinien pomóc zarówno w łatwiejszym pozbyciu się zbędnego owłosienia, jak również w zapobiegnięciu wrastającym włoskom.
 • Depiluj włosy w kierunku, w którym rosną.
 • Stosuj specjalne preparaty antybakteryjne do golenia.
 • Maszynki jednorazowe stosuj tylko trzy razy.
 • Aby zminimalizować podrażnienia i zapobiec wrastaniu włosków po zabiegu depilacji, stosuj oliwkę dla dzieci.

Wrastające włosy są znane jako Psuedofolliculitis Barbae (PFB), skutkują one wieloma nieprzyjemnymi podrażnieniami. Psuedofolliculitis Barbae odnosi się do włosów, które zostały pocięte lub odłamane poniżej poziomu skóry, co powoduje powstawanie wyprysków. 
Czasami w miejscu powstawania wyprysków może dojść do rozwoju ropnego zakażenia. Zapalenie mieszków włosowych powodowane jest przez zakażenie bakteryjne i grzybicze.

2. Zapobieganie wrastaniu włosków w okolicach intymnych

Jeżeli masz podobny problem, zapoznaj się z kilkoma cennymi wskazówkami:

 • Stosuj kompresy. Nasączony gorącą wodą ręcznik przykładaj w miejsca, w których występuje problem. Rób to przynajmniej trzy razy dziennie.
 • Noś luźną bieliznę.
 • Regularnie wykonywany peeling również pomoże ci w pozbyciu się problemu wrastających włosków.
 • Wykonaj mieszankę: aspirynę wymieszaj z połową szklanki wody, dodaj glicerynę i wymieszaj. Stosuj kilka razy dziennie.

Wrastające włoski to jeden z bardziej uciążliwych problemów, dotyczących zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Powodem tego stanu rzeczy może być nieprawidłowo wykonana depilacja. Podstawowym środkiem zapobiegawczym jest zatem odpowiednia technika usuwania zbędnego owłosienia. Należy również pamiętać, aby odkażać jednorazowe maszynki do golenia przed każdą depilacją. Zapobiegnie to infekcjom bakteryjnym, powodującym zapalenie mieszków włosowych. Regularnie stosowane peelingi nie tylko ułatwią depilację, ale także zapobiegną temu nieestetycznemu problemowi. Depilowanie włosków w okolicach bikini wymaga wprawy. Jeśli nie wiesz, jak wykonać taką depilację, lepiej udaj się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego. Okolice bikini i pachwiny są miejscami na ciele bardzo wrażliwymi i silnie ukrwionymi. Depilacja tych miejsc zwykłym woskiem czy depilacja depilatorem może być bardzo bolesna i wywoływać podrażnienia skóry. Natomiast usuwanie zbędnych włosków za pomocą maszynki do golenia daje zwykle krótkotrwałe efekty i przyczynia się do szybszego odrastania jeszcze mocniejszych włosków.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy