Wyjątkowa cecha ludzi inteligentnych. Świadczy o wysokim IQ
Czy zdarza ci się czasem wątpić w swoją bystrość? To może być oznaka tego, że jesteś osobą o wysokim poziomie inteligencji. Nie wierzysz? Zobacz, jakie nieoczekiwane cechy posiadają ludzie wyjątkowo inteligentni i przekonaj się, czy możesz się do nich zaliczyć.
1. Cechy osób inteligentnych
Od początku XX wieku istnieje możliwość pomiaru tzw. ilorazu inteligencji, czyli IQ. Aby to zrobić, należy przystąpić do specjalnego testu. Przeciętny poziom inteligencji mieści się w przedziale między 90 a 109 IQ, osoby, których wynik przekracza 109, uznaje się za wyjątkowo inteligentne.
Naukowcy z Cornell University, Justin Kruger i David Dunning, w 1999 r. przeprowadzili eksperyment, który wykazał, że osoby o niskich kwalifikacjach często przeceniają swoje umiejętności i możliwości, uważając się za ekspertów w swojej dziedzinie. Z kolei pracownicy o wysokich kwalifikacjach często nie doceniają poziomu swojej wiedzy. To zjawisko znane jako efekt Dunninga-Krugera.
W 2014 r. zespół badawczy z Wielkiej Brytanii i Szkocji skupił się na grupie około 2 tysięcy bliźniąt jednojajowych w wieku od 7 do 16 lat. Okazało się, że bliźnięta, które nauczyły się czytać wcześniej niż ich rodzeństwo, uzyskały lepsze wyniki w testach na inteligencję.
Badanie z 2010 r. wykazało z kolei, że osoby o wysokiej inteligencji często wykazują duże poczucie humoru. Potrafią zrozumieć i używać ironii oraz dowcipu do interpretacji rzeczywistości, często doceniają też tzw. czarny humor.
Eksperyment przeprowadzany w Minnesocie udowodnił, że bałagan może sprzyjać kreatywności u osób inteligentnych. Ludzie preferujący późniejszy czas kładzenia się spać, często nazywane "sowami", zostały przypisane do grupy ludzi inteligentnych. To nie tylko z powodu ich aktywności w nocy, ale także dlatego, że badania z Wielkiej Brytanii wykazały, że osoby, które nie przestrzegają tradycyjnego harmonogramu snu są bardziej inteligentne.
Udowodniono też, że geniusze czerpią więcej satysfakcji z samotności niż z towarzystwa. Osoby leworęczne, choć kiedyś spotykała je dyskryminacja, dziś uznawane są za kreatywne i inteligentne.
Badania przeprowadzone przez Alana Searlemana z Uniwersytetu St. Lawrence sugerują, że leworęczność sprzyja równomiernemu rozwojowi obu półkul mózgowych, co z kolei może prowadzić do zwiększonej wydajności mózgu.
Z kolei testy przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Oslo w 2007 roku sugerują, że pierwsze dziecko w rodzinie zwykle wykazuje wyższy poziom inteligencji.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.