Wszczepianie implantów dentystycznych

Implanty zębowe to sprawdzony sposób na uzupełnienie brakujących zębów i zahamowanie procesu zaniku kości. Implantacja korzystnie wpływa na wygląd i pewność siebie pacjentów, ponadto zapewnia im prawidłową funkcję żucia. Zabieg wszczepiania implantów dentystycznych należy przeprowadzić odpowiednio wcześnie, by luka między zębami nie spowodowała ich przemieszczania.

1. Czym są implanty zębowe?

Mianem implantów dentystycznych określa się śruby tytanowe o długości 8-16 milimetrów, które po umieszczeniu w kościach szczęk stanowią „sztuczny korzeń” dla nowej korony zęba. Zastosowanie tytanu sprawia, że implanty zębowe są bardzo dobrze tolerowane przez organizm i nie wywołują reakcji alergicznej.

W trakcie implantacji pacjent jest znieczulony miejscowo, ponieważ zabieg ten jest zarówno precyzyjny, jak i bolesny. Umieszczanie implantów w kości trwa 30-120 minut – w tym czasie można pokryć je dziąsłem i zaszyć, lub wkręcić specjalną śrubę gojącą, kształtującą dziąsło w taki sposób, by przygotować pacjenta do dalszej pracy protetycznej.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Mimo iż implantacja pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów leczenia, nie każdy może skorzystać z implantów zębowych. Do przeciwwskazań do wszczepienia implantów należą: młody wiek (kości nie są jeszcze w pełni ukształtowane), osteoporoza, schorzenia krwi, choroby nowotworowe i nieuregulowana cukrzyca.

2. Na czym polega osteointegracja?

Osteointegracja to pojęcie, które odnosi się do wytwarzania trwałego zespolenia w miejscu, w którym kość ma styczność z powierzchnią wszczepu tytanowego. Proces ten trwa zwykle 3-6 miesięcy – po jego zakończeniu można kontynuować leczenie.

3. Część protetyczna leczenia

W zależności od potrzeb pacjenta, implant umieszczony w kości może stanowić podbudowę dla mostu, korony lub innego uzupełnienia protetycznego. Zastosowanie wszczepów przyczynia się do efektywnego odtworzenia funkcji żucia i uzyskania bardzo dobrego efektu wizualnego. Warto przy tym podkreślić, że wynik leczenia jest trwały, a implanty nie ustępują naturalnemu uzębieniu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy