Wyniszczoną wątrobę widać gołym okiem. Lekarz wskazuje na nietypowy objaw
Stłuszczenie wątroby jest chorobą, w której dochodzi do nagromadzenia drobinek tłuszczu w komórkach wątrobowych. Objawy bardzo często dotyczą całego organizmu, a jednymi z pierwszych symptomów są te dermatologiczne. Jednym z charakterystycznych objawów stłuszczenia wątroby są na przykład zasinienia na skórze. Niestety niewiele osób kojarzy je z dysfunkcją wątroby.
1. Jak objawia się stłuszczenie wątroby?
Nieleczone stłuszczenie wątroby może prowadzić do marskości, czyli bliznowacenia wątroby, a nawet jej niewydolności. Jak tłumaczy dr Joseph Ambani w rozmowie z serwisem Express.co.uk wyróżnia się dwa rodzaje stłuszczenia wątroby – alkoholowe i niealkoholowe.
- Stłuszczenie wątroby, znane również jako niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) jest stanem, w którym nadmiar tłuszczu gromadzi się w wątrobie. Najczęstszymi objawami stłuszczeniowej choroby wątroby są zmęczenie, osłabienie, utrata masy ciała, utrata apetytu, ból lub dyskomfort w jamie brzusznej oraz nudności. Jednak niektóre osoby ze stłuszczeniem wątroby mogą nie mieć żadnych objawów. W takich przypadkach stan jest często wykrywany podczas rutynowego badania lekarskiego – tłumaczy dr Ambani.
Jeśli choroba postępuje i staje się cięższa, może powodować inne objawy. W późniejszym stadium pojawia się także:
- zażółcenie skóry i białek oczu (żółtaczka),
- wysypka,
- swędząca skóra,
- ciemny mocz,
- obrzęk nóg i brzucha.
- Ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, ponieważ jeśli nie jest leczone, stłuszczenie wątroby może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych – ostrzega dr Ambani.
2. Jak wygląda leczenie?
- Najskuteczniejszym sposobem złagodzenia objawów stłuszczeniowej choroby wątroby jest wprowadzenie zmian w stylu życia, które mogą pomóc zmniejszyć ilość tłuszczu w wątrobie – podkreśla lekarz.
Niezwykle ważna jest utrata masy ciała, która może pomóc zmniejszyć ilość tłuszczu w wątrobie i poprawić czynność wątroby. Równie istotna jest także zdrowa dieta, która może pomóc się jej zregenerować. Powinna zawierać dużo owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i chudego nabiału. Ważne jest również ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans i cukrów dodanych.
Regularne ćwiczenia mogą natomiast pomóc w poprawie funkcji wątroby i zmniejszeniu ilości tłuszczu w wątrobie. Powinno się ćwiczyć co najmniej 30 minut przez większość dni w tygodniu.
Kluczowe jest także rzucenie palenia, może bowiem ono zwiększać ryzyko rozwoju stłuszczenia wątroby i innych problemów z wątrobą. Rzucenie palenia może pomóc poprawić czynność wątroby i zmniejszyć ryzyko uszkodzenia wątroby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.