Trwa ładowanie...

3 najczęstsze choroby wątroby (WIDEO)

Avatar placeholder
24.04.2019 11:21

Wątroba to jeden z największych i najważniejszych narządów ludzkiego organizmu.

To ona odpowiada za szereg procesów biologicznych, w tym oczyszczanie organizmu z toksyn. Właśnie dlatego jest narażona na trwałe uszkodzenia, które mogą prowadzić do jej marskości, czyli stanu, w którym przestaje się regenerować i nie spełnia swoich podstawowych funkcji.

Neutralizacja toksyn to najważniejsza funkcja wątroby. Wątroba działa jak filtr, który oczyszcza organizm z pozostałości leków, nadmiaru alkoholu czy amoniaku oraz szkodliwych substancji znajdujących się w pożywieniu.

Do zaburzeń funkcjonowania wątroby może dochodzić nie tylko wskutek nadużywania alkoholu.

Wśród najczęściej występujących chorób wątroby wymienia się niealkoholowe stłuszczenie, wirusowe zapalenie oraz polekowe uszkodzenie wątroby. Każde z tych schorzeń prowadzi do pogarszania się ogólnego stanu zdrowia.

W chorobach wątroby najłatwiej zaobserwować ból wątroby, wynikający z jej powiększenia.

Pojawia się on po prawej stronie jamy brzusznej, pod żebrami. Sama wątroba nie jest unerwiona, dlatego odczuwalny ból wynika z ucisku powiększonego organu na błonę surowiczą.

Chcesz wiedzieć wiecej? Zobacz nasze WIDEO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze