Trwa ładowanie...

Wyrok w sprawie talku w pudrze Johnson&Johnson. Firma miała rację?

Firma Johnson&Johnson wygrała apelację od wyroku, zgodnie z którym miała zapłacić 72 mln dolarów rodzinie kobiety, która zmarła na raka jajnika. Okazuje się, że sprawą powinien zajmować się inny sąd.

Sprawa Jacqueline Fox była jedną z pierwszych w tej kwestii. Kobieta przez wiele lat używała pudru marki Johnson&Johnson. Po tym, jak zachorowała na raka jajnika stwierdziła, że to właśnie talk obecny w pudrze znanej marki spowodował u niej chorobę.

Sprawa Fox została skierowana do sądu w St. Luis i zapoczątkowała falę innych wniosków o odszkodowanie. W 2015 rodzina Jaqueline Fox sprawę wygrała. Na ich korzyść zasądzono 72 mln dolarów i był to rekordowy wyrok. Johnson&Johnson zapowiedział apelację.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Rak jajnika? Profilaktyka przede wszystkim"

Przeczytaj także:

Wyrok w sprawie apelacji zapadł 16 października. Dystrykt Wschodni Sądu Apelacyjnego w Missouri stwierdził, biorąc pod uwagę wytyczne Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych na temat odszkodowań, że wyrok poprzedniego sądu jest bezzasadny.

Powód? Sąd w St. Louis wogóle nie powinien się sprawą zajmować, ponieważ tylko 2 osoby, które razem z Fox złożyły pozew zbiorowy mieszkały w stanie, w którym toczyła się sprawa. Sama Jaqueline Fox mieszkała w Alabamie. Jej przypadek był więc poza jurysdykcją sądu w St. Louis.

"Spodziewamy się, że inne wyroki w tej sprawie również zapadną na naszą korzyść" – powiedziała dla Reutersa Carol Goodrich, rzeczniczka Johnson&Johnson.

Firma stoi na stanowisku, że nie istnieje związek pomiędzy jej produktami a zachorowaniami na raka jajnika. W amerykańskich sądach toczy się kilkanaście spraw na temat kancerogennego działania talku zawartego w produktach J&J.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza