Wysoka gorączka u dziecka – co robić?
Są dzieci, które praktycznie nigdy nie gorączkują, a są i takie – ich jest zdecydowanie więcej, które nawet przy błahym przeziębieniu mają podwyższoną temperaturę. I choć oznacza ona, że organizm podjął walkę z drobnoustrojem, wysoka gorączka u dziecka zawsze budzi przerażenie rodziców. Jak sobie z nią radzić? Jakie są sposoby na wysoką gorączkę u dziecka?
1. Przyczyny wysokiej gorączki u dziecka
Czasem wysoka gorączka u dziecka może pojawić się z powodu błahej infekcji, najczęściej wirusowej. U dzieci do 2. roku życia może wskazywać na trzydniówkę. Po 48-72 godzinach wysokiej gorączki pojawia się wówczas wysypka.
U przedszkolaków wysoka temperatura może też sugerować bostonkę. Jest to diagnozowana coraz częściej choroba dłoni, stóp i ust. Najczęściej dotyka dzieci poniżej 10. roku życia. Za chorobę odpowiedzialne są wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów, które bardzo łatwo się rozprzestrzeniają (przez dotyk i ślinę, rzadziej drogą kropelkową). Typowe objawy choroby bostońskiej to wysypka w postaci surowiczych pęcherzy (występuje najczęściej na dłoniach, podeszwach stóp, w gardle i jamie ustnej, również na pośladkach i w okolicach narządów płciowych), wysoka gorączka (najczęściej jest krótkotrwała i łatwo ją zbić) oraz ból gardła. Leczenie choroby bostońskiej polega więc na łagodzeniu objawów choroby.
Wysoka gorączka to też objaw grypy, chorób zakaźnych wieku dziecięcego (np. różyczki), ospy) oraz zakażenia układu moczowego.
2. Co robić gdy dziecko ma wysoką gorączkę?
Pojawienie się gorączki sygnalizuje, że organizm podejmuje walkę. Jeśli stan dziecka jest dobry mimo wysokiej temperatury, najczęściej nie ma powodów do obaw. Po podaniu leków dziecko powinno poczuć się lepiej.
Do lekarza należy się bezzwłocznie udać, gdy wysokiej gorączce towarzyszą inne objawy, takie jak wymioty, nietypowe zachowanie malucha (apatia, rozdrażnienie), przyspieszony oddech, męczenie się przy jedzeniu, wybroczyny.
W celu obniżenia gorączki u dzieci stosuje się ibuprofen lub paracetamol. Gdy wysokiej gorączce towarzyszą inne silne objawy zapalenia (ból, obrzęk, przekrwienie), w pierwszym rzucie zaleca się stosowanie ibuprofenu, gdyż działa również przeciwzapalnie. Leki przeciwgorączkowe podaje się dziecku, gdy temperatura ciała przekracza 38,5°C. Jedynie dzieciom, które mają drgawki gorączkowe, należy podać leki wcześniej. Dawkę powinno się przeliczać na masę ciała.
Lek z ibuprofenem bardzo dobrze obniża gorączkę, działa szybciej i dłużej niż paracetamol. Gdy mimo jego podania temperatura nie spadnie, po 4 godzinach zaleca się sięgniecie po paracetamol. Leki te blokują dwa różne szlaki metaboliczne.
3. Domowe sposoby na wysoką gorączkę u dziecka
Najpopularniejsza z domowych metod zbijania wysokiej gorączki u dzieci to schładzanie. Można albo robić okłady, albo wykąpać dziecko w wodzie o stopień niższej niż temperatura ciała. Trzeba również pamiętać o nawadnianiu organizmu. Najlepiej podawać maluchowi do picia wodę lub napar z lipy (działa napotnie). W czasie choroby przebiegającej z podwyższoną temperaturą nie zaleca się spożywania soków cytrusowych. Mogą one wywołać wymioty.
4. Kiedy iść do lekarza z wysoką gorączką dziecka?
W większości przypadków wysoka gorączka jest objawem choroby o łagodnym przebiegu. Daje się ją łatwo zbić i dziecko czuje się dobrze mimo podwyższonej temperatury. Są jednak sytuacje, których nie wolno bagaltelizować. I tak na przykład sepsa (zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej) na początku może dawać objawy podobne do symptomów przeziębienia. W tym jednak przypadku stan chorego pogarsza się bardzo szybko. Wysoka gorączka nie obniża się mimo podania leków. Towarzyszy jej znacznie przyspieszone tętno, wymioty, biegunka oraz wybroczyny, które nie blekną pod wpływem nacisku.
Sepsę najczęściej wywołują gronkowce, paciorkowce, pneumokoki i meningokoki. Jeśli zakażenie zostanie szybko rozpoznane, a leczenie wdrożone, wówczas w wielu przypadkach udaje się zahamować postęp reakcji zapalnej.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.