Trwa ładowanie...

Z oczami nie ma żartów – kiedy udać się do okulisty?

Avatar placeholder
13.11.2017 13:57
Badanie okulistyczne
Badanie okulistyczne (123rf)

Wszyscy słyszeli o wadach wzroku czy jaskrze, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie są to jedyne problemy, z jakimi mogą borykać się nasze oczy. Dlatego też często bagatelizujemy pewne sygnały, które wysyła nam organizm. Niestety, z oczami nie ma żartów. Są one jednym z bardziej skomplikowanych narządów, dzięki któremu otrzymujemy aż 80 proc. informacji o otaczającym nas świecie.

1. Piasek pod powiekami

To jeden z najczęstszych problemów, jakie dotykają nasze oczy. Często tłumaczymy sobie, że odczucie to jest skutkiem niewyspania, zbyt długiej pracy przed komputerem czy suchego powietrza w pomieszczeniu. Owszem, jeśli taki objaw pojawia się sporadycznie lub wyłącznie w określonych sytuacjach, np. po pracy przed monitorem, to nie musi świadczyć o niczym poważnym, jednak powinniśmy od razu podjąć odpowiednie środki zaradcze.

Jeżeli odczucie to zaczyna utrudniać życie, sprawiać, że praca i codzienne obowiązki stają się coraz trudniejsze, należy zgłosić się do okulisty. Odczucie piasku pod powiekami może być objawem choroby oczu.

Jedną z nich jest zespół suchego oka polegający na przerwaniu filtru łzowego. Oprócz odczucia piasku pod powiekami pojawia się wtedy pieczenie, kłucie oraz zaczerwienienie oczu. Nieleczone może doprowadzić do trwałego ich uszkodzenia. Na ratunek w takiej sytuacji przychodzą krople, które nawilżają i niwelują dolegliwości. Na rynku obecnie jest wiele takich preparatów, np. Systane® Ultra, Systane® Balance czy Systane® Hydration.

Zobacz film: "Zespół suchego oka - przyczyny"

Działanie tych preparatów przynosi ulgę pacjentowi, doskonale nawilżając oraz tworząc sieć molekularną, która zapewnia długotrwałą ochronę powierzchni oka przed wysuszaniem i działaniem czynników drażniących.

Inną chorobą, która objawia się odczuciem piasku pod powiekami może być zapalenie spojówek, które co prawda bardziej kojarzy się z łzawieniem oczu, jednak powinniśmy pamiętać, że nie jest to jedyny symptom. Choroba może być wywołana zarówno przez bakterie, jak i wirusy. Poza objawami ze strony narządu wzroku może pojawić się gorączka i ogólne rozbicie, a także obrzęk powiek.

2. Zaczerwienione oczy

To kolejna dolegliwość, która często jest bagatelizowana, choć może wskazywać na poważniejszą chorobę. Przede wszystkim może być objawem alergii na pyłki czy roztocza kurzu domowego. Jeżeli więc w okresie wiosennym zauważymy, że białka oczu przyjmują kolor różowawy lub czerwonawy, warto zgłosić się do okulisty lub alergologa, by potwierdzić lub wykluczyć ewentualną alergię.

Zaczerwienione oczy mogą także świadczyć o początku wirusowego zapalenia rogówki, które dodatkowo objawia się silnym, kłującym bólem oka, światłowstrętem oraz łzawieniem.

Nie każdy wie, że także półpasiec może dotyczyć oczu. W przypadku półpaśca ocznego, oprócz jednostronnej, pęcherzykowatej wysypki znajdującej się na czole, pojawia się zaczerwienienie oczu. Jest to bardzo poważna chorobą, gdyż jednym z najczęstszych jej powikłań jest silny ból zwany neuralgią popółpaścową.

3. Zamazany, rozmyty wzrok

Nieostre widzenie najczęściej wskazuje na źle skorygowaną wadę wzroku, ale nie tylko. Taki objaw występuje także w przypadku np. cukrzycy, zaćmy, zwyrodnienia ciała szklistego czy plamki żółtej. Jeśli te choroby będą zbyt późno wykryte, mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie. Dlatego, gdy zauważymy, że nasze oczy „nie widzą” już tak jak kiedyś, należy szybko zgłosić się do okulisty.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze