Trwa ładowanie...

Piwo - skład, właściwości zdrowotne, właściwości kosmetyczne

 Katarzyna Krupka
13.04.2021 09:54
Piwo - skład, właściwości zdrowotne, właściwości kosmetyczne
Piwo - skład, właściwości zdrowotne, właściwości kosmetyczne (123RF)

Właściwości zdrowotne piwa były doceniane przez wiele wieków. Dziś naukowcy nie dość, że potwierdzają, iż piwo jest pełen witamin i składników mineralnych, to jeszcze wskazują nowe, nieznane dotąd dobroczynne działania napoju. Warto pić piwo, ale tylko w umiarkowanych ilościach.

spis treści

1. Z czego zrobione jest piwo?

Czy kiedykolwiek zastanawialiscie się, z czego jest zrobione piwo? Z chmielu? Nic podobnego. To jedynie dodatek – przyprawa, a jej ilość jest uzależniona od rodzaju trunku, jaki chcemy wytworzyć. Piwo powstaje ze słodu – jęczmiennego, pszenicznego, owsianego lub żytniego i to od tego przede wszystkim zależy zawartość alkoholu, smak i oczywiście barwa złocistego napoju.

Szklanka piwa to prawdziwa skarbnica witamin i składników mineralnych. Zawiera witaminę B, ryboflawinę, niacynę, magnez oraz cynk. Jedna butelka (500 ml) to 92 mg potasu, 14 mg wapnia i 48 mg fosforu.

Zobacz film: "Cztery symptomy, które mogą świadczyć o tym, że masz problem z alkoholem"

Dwie szklanki trunku dodatkowo pokrywają 10 proc. dziennego zapotrzebowania na błonnik. [W piwie znajdziesz [przeciwutleniacze i flawonoidy](https://zywienie.abczdrowie.pl/przeciwutleniacze-w-diecie), a alkohol w nim zawarty podnosi poziom dobrego cholesterolu HDL.

2. Jakie są właściwości zdrowotne piwa?

Sekret piwa niekoniecznie związany z jego spożywaniem odkryły już gwiazdy – supermodelka Elle Macpherson myje nim włosy, a aktorka Catherine Zeta-Jones nakłada na nie maseczkę z piwa i miodu.

Właściwości piwa. Czy może być dobre dla zdrowia?
Właściwości piwa. Czy może być dobre dla zdrowia? [6 zdjęć]

Nauka pokazuje, że piwo może przynieść wiele korzyści dla zdrowia, mimo że powszechnie jest kojarzone

zobacz galerię

Nie zapominajmy jednak, że piwo zawiera alkohol, a jego nadmierna konsumpcja będzie miała negatywny wpływ na zdrowie i działanie całego organizmu. Piwo można pić wyłącznie w rozsądnych ilościach.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Tufts w Bostonie w 2009 roku wykazało, że umiarkowane spożycie piwa może chronić gęstość mineralną kości ze względu na zawartość krzemu, który często jest substancją deficytową w naszej diecie.

Pod lupę wzięto osoby starsze. Te, które piły jedną szklankę piwa dziennie, były mniej narażone na urazy i złamania. Badania wykazały jednak, że u osób, które spożywały więcej niż wskazana dawka, efekt był zupełnie odwrotny.

Piwo zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Naukowcy z włoskiej fundacji Fondazione di Ricerca e Cura potwierdzają – u osób, które piły kufel piwa dziennie, prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca zmniejszyło się o 31 proc. Trunek ten chroni serce dzięki zawartości związków fenolowych, które są silnymi przeciwutleniaczami. Warto jednak zaznaczyć, że u osób, które piły więcej, ryzyko chorób serca znacznie wzrosło.

Kolejnym, a zarazem jednym z najważniejszych i najbardziej zaskakujących faktów na temat piwa jest to, że chroni on przed chorobą Alzheimera.

Naukowcy z Uniwersytetu Loyola w Chicago po przeanalizowaniu badań doszli do wniosku, że te osoby, które spożywały piwo w umiarkowanych ilościach, były o 23 proc. mniej narażone na wystąpienie demencji oraz zaburzeń poznawczych, w tym groźnej choroby Alzheimera.

Zawartość krzemu chroni przed szkodliwym działaniem wysokiego poziomu aluminium w organizmie, który jest jedną z możliwych przyczyn występowania przypadłości.

Piwo normuje ciśnienie tętnicze krwi. Naukowcy z Harvardu wskazują, że kobiety w wieku 25-40 lat, które spożywają trunek w umiarkowanych ilościach, są znacznie mniej narażone na rozwój nadciśnienia tętniczego niż kobiety pijące wino lub inne napoje alkoholowe.

To jednak nie wszystko. Badania przeprowadzone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Serca udowodniły, że picie piwa w rozsądnych ilościach zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru aż o 50 proc.

Potwierdzają to naukowcy ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda, uzasadniając, że zapobiega ono powstawaniu zakrzepów, które blokują dopływ krwi do serca, szyi i mózgu, co jest główną przyczyną udaru niedokrwiennego.

3. Czy piwo pomoże zachować piękne włosy i skórę?

Oprócz dobroczynnego wpływu na zdrowie, piwo pomaga zachować piękne włosy i zdrową skórę. To idealny trunek dla osób, które lubią wystawiać się na działanie promieni słonecznych – jest bogaty w kwas ferulowy, który jest silnym, naturalnym przeciwutleniaczem chroniącym skórę przed szkodliwym działaniem słońca.

Ten sam kwas znajdziesz w pomidorach, kukurydzy i ziarnach ryżu, ale złocisty napój zawiera taką jego formę, która jest lepiej przyswajalna przez organizm.

Drożdże piwne od dawna są wykorzystywane przez przemysł kosmetyczny. Najczęściej występują pod postacią suplementów diety. Jak działają? Przede wszystkim pomagają zmniejszyć ilość wydzielanego przez skórę sebum, dzięki czemu są naturalną alternatywą dla mocnych, chemicznych maści.

Dodatkowo leczą zajady, a witamina B w nich zwarta bierze udział w rozkładzie białek, tłuszczów i cukrów, dzięki czemu regulują przemianę materii. Ich stosowanie jest więc polecane osobom odchudzającym się.

Zawarta w piwie witamina B przeciwdziała wydzielaniu tłuszczu przez gruczoły łojowe, niskie pH napoju stymuluje pracę mieszków włosowych, usuwa brud, jak również sprawia, że włosy będą lśniące, gładkie i gęste.

Dodatkowo płukanki piwne ułatwiają rozczesywanie kosmyków. Maseczki przygotowywane na bazie piwa pomogą oczyścić skórę z toksyn i zapewnią jej naturalny blask, a witamina B sprawi, że będzie gładsza. Z kolei zwarte w trunku antyoksydanty spowolnią proces jej starzenia.

Pamiętaj jednak, że aby wykorzystać wsystkie naturalne właściwości i zalety piwa, musisz zachować umiar i rozsądek w jego spożywaniu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze