Związek aluminium z chorobą Alzheimera

Aluminium jest metalem powszechnie wykorzystywanym w codziennym życiu. Począwszy od akcesoriów kuchennych, przez narzędzia, po przemysł. Od dawien dawana naukowcy bili na alarm, stawiając hipotezę, że aluminium ma znaczący wpływ na rozwój choroby Alzheimera.

Według najnowszych badań z Uniwersytetu Keele dowiedziono, że metal ten odgrywa znaczącą rolę w rozwoju choroby Alzheimera. Do tej pory jednak nie było zgodności środowiska naukowego, co do tego, jak aluminium wpływa na destrukcję mózgu.

Bardzo ważnym jest stwierdzenie, że aluminium najprawdopodobniej nie jest jedynym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój choroby, ale istnieje duża szansa, że znacznie przyczynia się do jej wystąpienia. Jak wykazano do tej pory, zawartość aluminium w mózgu osób chorujących na alzeheimera jest znacznie większa w porównaniu do osób w tym samym wieku, bez cech choroby.

Dotyczy to szczególnie pacjentów, którzy byli narażoni na ekspozycję środowiskową lub na skutek przebywania w miejscach bogatych w aluminium na przykład ze względu na rodzaj wykonywanej pracy.

Czy aluminium ma związek z występowaniem choroby Alzheimera?
Czy aluminium ma związek z występowaniem choroby Alzheimera? (123RF)

Przypuszcza się również, że wczesne występowanie choroby (od 50-60 roku życia) związane jest najprawdopodobniej ze zwiększoną (znacznie większą niż normalnie) ekspozycją na aluminium.

Wykazano również, że stężenia aluminium u osób, u których występowała rodzinna skłonność do choroby Alzheimera, są podobne do tych pacjentów, którzy zmarli z powodu encefalopatii spowodowanej aluminium w przebiegu chorób nerek.

Cała analiza została stworzona w oparciu o badanie mikroskopowe z fluorescencją, zapewniające najbardziej wiarygodne wyniki badań. Wczesne występowanie choroby Alzheimera jest również podyktowane pewną skłonnością genetyczną, co także może mieć związek z większą zdolnością do akumulacji aluminium w mózgu.

6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera
6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera [7 zdjęć]

Alzheimer to ciężka choroba. Wyniszcza układ nerwowy i sprawia, że chory nie jest w stanie prawidłowo...

zobacz galerię

Ogólnie rzecz biorąc, największym czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera jest wiek - a z wiekiem wzrasta również nasza zdolność do akumulacji właśnie aluminium.

Z badań wynika również, że większe narażenie na szkodliwą ekspozycję, przyczynia się do wcześniejszego wystąpienia choroby. Metal, jakim jest aluminium jest znaną neurotoksyną, która może przyczyniać się do rozwoju choroby i pogłębiać toksyczność.

Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń - badania na tym polu trwały już bardzo długo, ale wygląda na to, że na obecną chwilę z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że aluminium ma związek z chorobą Alzheimera.

Wczesne objawy choroby Alzheimera
Wczesne objawy choroby Alzheimera [7 zdjęć]

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera....

zobacz galerię

Na ile to możliwe starajmy się ograniczyć jego użycie w codziennym życiu, czasami proste rozwiązania są w stanie zapobiec poważnym konsekwencjom występującym w przyszłości.

Naturalnie, w przypadku metalu, jakim jest aluminium, sprawa nie będzie łatwa, bowiem znajduje się on w dużych ilościach w większości przedmiotów otaczających nas. Szczególnie dotyczy to kuchni i przyrządów używanych do przygotowywania pożywienia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy