Trwa ładowanie...

Zamienniki leków refundowanych – czy to dobry wybór?

 Aleksandra Miłosz
19.12.2018 16:39
Zamienniki leków refundowanych – czy to dobry wybór?
Zamienniki leków refundowanych – czy to dobry wybór? (Zdjęcie farmaceutki/Shutterstock)

Nie każdy z nas wie, że zgodnie z obowiązującym prawem farmaceuta lub osoba wydająca leki ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia leku innego niż ten zapisany na recepcie, jednak o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce i postaci farmaceutycznej. Taki lek musi być jednak objęty refundacją, a jego cena detaliczna nie może przekraczać limitu finansowania ze środków publicznych oraz ceny detalicznej leku przepisanego na recepcie.

spis treści

1. Leki oryginalne a zamienniki

W związku ze zmianą listy leków refundowanych, która weszła w życie 1 stycznia 2015 roku, zmianom uległa też lista zamienników leków refundowanych. Wobec tego możemy zdecydować się już w aptece na zakup tańszego zamiennika zleconego przez lekarza leku. Co różni lek oryginalny od zamiennika? Leki oryginalne to inaczej leki innowacyjne, które poddawane są długotrwałym, kosztownym badaniom, mającym na celu potwierdzenie skuteczności leku. Zamienniki, czyli leki generyczne lub odtwórcze, przechodzą uproszczony zakres badań, w związku z czym czas ich badań jest krótszy. Pozwala to na obniżenie kosztów produkcji leku i sprzedawanie go po niższej cenie.

Takie leki są więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które w związku ze swoimi licznymi dolegliwościami muszą wybierać, którą receptę wykupią w danym miesiącu. Taka praktyka zagraża ich zdrowiu i życiu, jednak ważniejszy wydaje się być dla nich problem znacznego uszczuplenia budżetu po wizycie w aptece. Zamienniki leków refundowanych to medykamenty, które bardzo często są tańsze od oryginału o 50 lub więcej procent.

2. Stosować czy nie?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Warto jednak pamiętać, że aby zamiennik leku został zarejestrowany i dopuszczony do użytku, musi spełniać pewne warunki. Producent musi potwierdzić jego równoważność farmaceutyczną i biologiczną odnośnie do oryginału. Nalezy też wiedzieć, że dopuszczone zostają leki, w których różnica nie jest większa niż 20% wielkości, kształtu lub substancji pomocniczych w stosunku do oryginału. O ile wielkość i kształt to cechy mniej ważne, o tyle ilość substancji czynnej może być kluczowa. Dlatego bardzo często na recepcie lekarz, który ją wydaje, zamieszcza stosowną adnotację, aby nie zamieniać leku i wykupić lek oryginalny o dokładnie takim składzie, który zalecany jest przy naszej dolegliwości.

3. Zmiany na liście leków refundowanych

1 stycznia bieżącego roku pojawiła się nowa lista leków refundowanych, wśród których znajdziemy 89 nowych leków, między innymi te, które stosowane są w chorobach płuc, podczas leczenia hormonem wzrostu i w ostrej białaczce limfoblastycznej. Zmiany zaszły także wśród leków stosowanych w trakcie chemioterapii. Lista wszystkich nowych leków refundowanych znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Przed wykupieniem zamiennika oryginalnego leku warto dopytać lekarza i farmaceutę, czy w naszym przypadku będzie to możliwe i wskazane. Szukając leków, które mogą być stosowane jako zamienniki, należy zapoznać się z ich listą, jednak ta powinna być zamieszczona na stronie wiarygodnego źródła. Jeżeli chcemy wyszukać dostępne zamienniki dla naszego leku, trzeba wpisać nazwę oryginału leku w odpowiedniej wyszukiwarce i sprawdzić, jakie uzyskamy rezultaty. Najbardziej wiarygodnym źródłem będzie uaktualniana baza leków znajdująca się na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze