Nowa lista leków refundowanych - 1 stycznia 2015 r.
Z dniem 1 stycznia 2015 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową listę leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Pacjenci znajdą na niej o 89 produktów więcej niż na liście obowiązującej do tej pory.
Wśród refundowanych preparatów znajdziemy m.in. lek złożony zawierający tiotropium w postaci roztworu do inhalacji, potrzebny osobom zmagającym się z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Inne umieszczone na liście aptecznej leki, są odpowiednikami refundowanych dotąd preparatów.
W obwieszczeniu nie znalazło się jednak 29 produktów, które pacjenci mogli odnaleźć na liście poprzedniej.
Dobra wiadomością dla chorych jest fakt, iż obniżeniu uległa cena zbytu 84 leków zawierających 29 substancji czynnych. Różnice wahają się od 2 groszy do 37,58 zł. W przypadku 16 leków, w których składzie znajduje się 10 substancji czynnych, które wykorzystywane są w chemioterapii i programach lekowych, obniżki te wynoszą od 1, 30 do aż 691,20 zł.
Refundacja obejmuje środki zawierające somatotropinę potrzebną do leczenia dzieci, które po urodzeniu wykazują zbyt niski wzrost w stosunku do czasu trwania ciąży. Dla rodziców jest to niewątpliwie bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza że nie istnieje alternatywny sposób leczenia dzieci urodzonych jako zbyt małe. W ramach programu lekowego na liście znalazł się także lek, w którego składzie występuje substancja o nazwie dazatynib, która potrzebna jest podczas leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej z chromosomem Filadelfia. Dzięki temu dostęp do terapii będzie o wiele łatwiejszy. Wcześniej była ona finansowana jedynie w przypadku uzyskania indywidualnych zgód w ramach świadczenia chemioterapii niestandardowej.
Refundacją objęte zostaną także leki zawierające beksaroten, a także nelarabinę w przypadku ostrej białaczki limfoblastycznej T-komórkowej lub chłoniaka limfoblastycznego T-komórkowego u tych z chorych, u których leczenie nie wywołało spodziewanej reakcji bądź nastąpiło wznowienie minimum dwóch schematów chemioterapii, kwalifikujących się do przeszczepu macierzystych komórek krwiotwórczych.
Zwiększyła się także możliwość skorzystania z terapii, jeżeli chodzi o choroby, których leczenie jest już dotowane w ramach programów lekowych i chemioterapii. Zmiany dotyczą programu lekowego „Leczenie spiczaka plazmocytowego”. W katalogu chemioterapii rozszerzeniu uległ zakres wskazań refundowanych dla klofarabiny, leuproreliny, paklitakselu oraz temozolomidu, dzięki czemu chorzy będą mieli ułatwiony dostęp do leczenia.
Obwieszczenie dostępne jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.