Trwa ładowanie...

Zapewnij spokojny i zdrowy sen swojemu dziecku

Zdrowy i spokojny sen jest bardzo ważny dla dziecka
Zdrowy i spokojny sen jest bardzo ważny dla dziecka

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Przygotowując dziecko do dłuższego, nocnego snu, postaraj się zaspokoić jego potrzeby i zapewnij odpowiednie warunki w pomieszczeniu.

Przytulenie przed snem, kąpiel, masażyk i opowiedzenie bajki czy zaśpiewanie kołysanki mogą pomóc dziecku spokojnie zasnąć. Wszystko to pozwoli mu się wyciszyć, ale zdarza się, że później w nocy maluch wierci się, kręci i przebudza. Jak sprawić, by sen malca nie był zakłócony przez całą noc? Ważne jest zadbanie o odpowiednie warunki do snu.

Po pierwsze, niezwykle ważne jest zaspokojenie jego kluczowych potrzeb, czyli nakarmienie i zapewnienie suchej pieluszki. Żaden maluch nie lubi spać głodny, dlatego pełny brzuszek jest istotnym czynnikiem pozwalającym na spokojny sen. Przeszkodzić może w nim także mokra, spuchnięta pieluszka, dlatego gdy tylko będzie taka potrzeba, przewiń go. Pamiętaj, by dobrze zapiąć pieluszkę, by nigdzie nie uwierała.

Istotny jest również odpowiedni nastrój w pomieszczeniu. Nie przyzwyczajaj dziecka do spania przy zapalonym świetle – może mu się przez to mylić dzień z nocą, a w przyszłości nawet spowodować lęk przed ciemnością. Jeśli już koniecznie chcesz zostawić zapaloną lampkę nocną, ustaw ją jak daleko od łóżeczka. Postaraj się też zasłonić okno żaluzjami lub zasłonami, tak by nie padały na dziecko uliczne światła i reflektory samochodów.

Dziecku powinno być wygodnie. Ubieraj je w odpowiednią piżamkę, która będzie dostosowana do pory roku i nie będzie zbyt ciasna. Nie przegrzewaj malca, a jeśli obawiasz się, że się odkryje, kup mu specjalny śpiworek. Sprawdź także łóżeczko malucha - czy ma wygodną poduszkę i odpowiedni materac, który ani nie powinien zbytnio się zapadać, ani być za twardy.

Dobór odpowiedniego materaca i poduszki dla dziecka jest niezwykle istotne
Dobór odpowiedniego materaca i poduszki dla dziecka jest niezwykle istotne

Zadbaj też o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, gdzie śpi maluch. Dziecku nie powinno być ani za zimno, ani za gorąco. W pokoju powinna panować temperatura między 18 a 22°C. Ważne jest też wywietrzenie pomieszczenia przed snem i odpowiednie nawilżenie, które zminimalizuje problemy zdrowotne powodowane przez suche powietrze oraz sprawi, że w pomieszczeniu będzie się komfortowo oddychało i spało.

- Bardzo ważne jest, by wybrać właściwy nawilżacz - taki, który nie tworzy nadmiernej ilości pary wodnej stwarzającej dobre warunki do rozwoju właśnie bakterii i grzybów. Najnowsze rozwiązania dostępne na rynku w naturalny i bezpieczny sposób zapewniają wydajne i higieniczne nawilżanie powietrza bez jonów, ozonu czy szkodliwych środków chemicznych i dodatkowo nie rozprzestrzeniają bakterii – podkreśla Katarzyna Nowicka, lekarz pediatra-neonatolog.

- Warto pamiętać, że o dobry poziom nawilżenia w naszych pomieszczeniach należy dbać nie tylko w sezonie grzewczym, ale przez cały rok. Dbając o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w domu, nosek czy gardło dziecka nie jest wysuszone i jego organizm jest w stanie sam bronić się przed wirusami i bakteriami, co jest naturalną barierą ochronną każdego człowieka. A gdy malec już zachoruje, nawilżone powietrze pomoże mu łatwiej oddychać – dodaje Katarzyna Nowicka, lekarz pediatra-neonatolog.

Spokojny sen Twojego maluszka jest bardzo ważny dla jego rozwoju, jak i dobrego samopoczucia. Jedną ze składowych spokojnie przespanej nocy jest dobry stan zdrowia dziecka, dlatego zadbaj również o to, aby mogło oddychać zdrowszym powietrzem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.