Trwa ładowanie...

Zbliża się okres, w którym przybierzesz na wadze i ciężko będzie ją zrzucić. Uważaj!

Już wkrótce rozpocznie się seria okazji i świąt, rozpoczynając od Halloween, przez Mikołajki, Gwiazdkę, a kończąc na hucznym świętowaniu rozpoczynającego się Nowego Roku. Są to okazje, które według badań prowadzonych przez profesora z Uniwersytetu w Cornell są powodem przybierania na wadze. Ponadto okres jesienno-zimowy nie sprzyja wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, co również przyczynia się do tycia.

Okres świąteczny sprzyja przybieraniu na wadze. Ważne jest stałe jej kontrolowanie
Okres świąteczny sprzyja przybieraniu na wadze. Ważne jest stałe jej kontrolowanie (123RF)

Badania opublikowane na łamach "The New England Journal of Medicine" wskazują na tendencję do przybierania na wadze w tym okresie, osiągając najwyższą z końcem roku. Co gorsze, nadwaga ta prawdopodobnie będzie utrzymywać się przez dłuższy okres czasu.

"Aby powrócić do wagi sprzed tego krótkiego okresu, potrzeba nam średnio pięć miesięcy" – mówi profesor Brian Wansink, który prowadził badania wraz z Eliną Helander z Uniwersytetu Technicznego w Finlandii i Angelą Chieh z Withings, firmy, która sprzedaje urządzenia do monitorowania zdrowia.

Przeprowadzono badania na ludziach z różnych krajów. Śledzono spadki i wzrosty masy ciała dzięki urządzeniom firmy Withings w ciągu roku. Mimo różnic w narodowościach, wszystkie te osoby wskazywały tendencję do wzrostu wagi oraz obwodu talii w trakcie okresu świątecznego do Sylwestra.

Obserwowano drastyczny wzrost masy ciała w okresie od października do grudnia, natomiast spadek jej rozpoczynał się w okolicach kwietnia. Badanie zostało przeprowadzone tylko wśród osób dorosłych. Jest to wąski zakres społeczeństwa, przez co wyniki mogą być nie do końca obiektywne.

Profesor Wansink twierdzi, że wkrótce opublikuje wyniki badań, które są dokładniejszym i pewniejszym potwierdzeniem jego tezy.

"Spotkania z przyjaciółmi i rodziną, kupowanie i spożywanie dużej ilości produktów żywnościowych w ramach tych okazji są prawdziwą przyczyną tycia" – wypowiedział się profesor Wansink.

ZOBACZ TAKŻE

Waga badanych w tym okresie wzrosły aż o 1 procent w porównaniu z ich średnim ciężarem w ciągu roku w Niemczech, natomiast o 0,7 procent w Stanach Zjednoczonych i Japonii.

"Nawet wśród niemal idealnego społeczeństwa, jest to praktycznie nieuniknione zjawisko" - powiedział.

"Ograniczone, ale ciekawe wyniki badań mogą być przestrogą na okres świąteczny, a także mogą przyczynić się do zmiany nawyków żywieniowych na lepsze" – mówi profesor Wansink.

"Zamiast próbować wymyślać postanowienia noworoczne o tym, jak schudnąć, dużo lepiej kontrolować się w tym ciężkim okresie i nie ulegać pokusom, które później prowadzą do wzrostu wagi, który ciężko zrzucić" – dodaje profesor.

Kontrolowanie masy ciała podczas okresu świątecznego, w którym wszyscy "popuszczają pasa" jest jak najbardziej wskazane. Uczestnicy badania, którzy ważyli się około cztery razy w ciągu tygodnia zrzucili nagromadzone nadmiernie kilogramy szybciej, a dokładniej do końca stycznia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.