5 z 7Regularne usuwanie kamienia nazębnego
Najczęściej dentystę odwiedzamy dopiero wówczas, gdy boli nas ząb lub gdy zauważymy problemy z dziąsłami. To błąd, bo wczesne wykrycie stanów zapalnych jest w stanie uchronić nas przed bolesnym leczeniem. Podobnie jak systematyczne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym.
W tym zakresie bardzo istotne jest usuwanie kamienia nazębnego. Zabieg taki bezpłatnie przysługuje raz w roku każdemu, kto jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. W gabinecie prywatnym za tego rodzaju usługę trzeba zapłacić od 150 do 250 złotych.
Płytki nazębnej, w której gromadzą się resztki jedzenia i osad powstały w czasie picia kawy czy palenia papierosów, nie jesteśmy w stanie całkowicie usunąć nawet wówczas, gdy będziemy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Z czasem będzie więc ona narastać, ulegając mineralizacji. Na zębach uwidacznia się wówczas kamień nazębny.
Tworzy się on również pod dziąsłami, co może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Objawia się krwawieniem w czasie mycia zębów lub gryzienia, w ustach pojawić się może nieprzyjemny smak. Po pewnym czasie w wyniku powstałych uszkodzeń mogą odsłonić się korzenie zębowe, a to już pierwszy objaw parodontozy.