Zdrowe posiłki

Duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie odgrywają zanieczyszczenie środowiska, styl życia - stres, aktywność fizyczna, a przede wszystkim dieta. Dlatego, planując posiłek, warto zadbać, aby zawierał wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze oraz witaminy i sole mineralne. W tym celu należy spożywać przynajmniej 5 różnorodnych porcji warzyw i owoców dziennie, ponieważ tylko wtedy dostarczą nam wszystkich witamin.

Jak zaplanować zdrowy posiłek?

Na każdy dzień tygodnia przygotuj sobie siedem różnych deserów lub przystawek z owoców. Również sałatki i surówki wzbogacą twoją dietę. Jakie mogą być dania? Oto kilka przykładów:

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

  • sałatka lub galaretka owocowa,
  • banan w karmelu smażony na patelni,
  • duszone jabłka w sosie śmietankowym,
  • melon z szynką parmeńską,
  • warzywa w galarecie,
  • grzanka z suszonymi pomidorami.

Aby sałatka zawierała najważniejsze witaminy i minerały, należy pamiętać o ich różnorodności – sałatki mogą być wielowarzywne, pomidorowe, ziemniaczane, groszkowe, ogórkowe, szparagowe i porowe. Jest wiele zdrowych posiłków, które można przygotować z warzyw i owoców. Wystarczy odrobina wyobraźni. Zaangażuj w przygotowywanie posiłku całą rodzinę, może razem wymyślicie jakąś nową potrawę warzywno-owocną, a przy okazji spędzicie trochę czasu razem.

Jeśli nie próbowałaś jeszcze wszystkich egzotycznych owoców czy warzyw, najwyższy czas to zmienić! Urozmaicisz dzięki temu swoją dietę i odbędziesz podróż po całym warzywnym i owocowym świecie.

Te zdrowe produkty warto mieć zawsze pod ręką. Trzymaj je w domu, w miejscach, w których spędzasz najwięcej czasu. W trakcie codziennych czynności, np. oglądania telewizji, czytania książki, surfowania w Internecie, zamiast słodyczy czy niezdrowych przekąsek sięgnij po jabłko, banana, pomarańczę i oczywiście szklankę soku. Ważne jest, abyśmy codziennie spożywali owoce i warzywa bogate w witaminy, ponieważ nasz organizm nie potrafi magazynować niektórych witamin, dlatego muszą być one dostarczane z pożywieniem.

Warzywa i owoce dla dzieci

Dla prawidłowego rozwoju dzieci niezbędne są witaminy i minerały. Zadbaj, aby twoje dziecko miało zapewnioną ich odpowiednią podaż. Im wcześniej zadbasz o to, aby spożywało owoce i warzywa, tym lepiej. W ten sposób wyrobi sobie zdrowy nawyk i jako osoba dorosła chętnie samo będzie je konsumować. Często zdarza się, że nasze pociechy nie chcą jeść zdrowych składników odżywczych. Należy je wtedy zachęcić w ciekawy sposób, np. poprzez zabawę w gotowanie. Pamiętaj, aby dziecku podawać warzywa i owoce w różnych formach, np. starte, pokrojone, przyozdobione buźkami.

Zadbaj o zdrowie swojego dziecka również poza domem. Dając mu do szkoły jabłko, kanapkę z ogórkiem czy pomidorem, będziesz wiedziała, że maluch spożywa odpowiednią ilość witamin.

Picie soków też jest bardzo ważne. Jedna szklanka dziennie jest obowiązkowa. Pamiętaj, aby sok w 100% pochodził z owoców i warzyw. Jest on wtedy łatwą w podaniu i smaczną porcją warzywno-owocową. Dawaj go swojemu dziecku zawsze, gdy wychodzi z domu do szkoły lub na plac zabaw.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Zbilansowana dieta

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe
#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Jak często jeść ryby? (WIDEO)

#dziejesienazywo: Jak często jeść ryby?  (WIDEO) Odtwórz wideo

Ryby powinno się jeść 2-3 razy w tygodniu. Szczególnie zdrowe są gatunki morskie, takie jak np. śledź. Zawierają one dużą ilość kwasów omega 3 (...) i witaminy D. Porcja, jaką należy spożywać, to ok. 100-200 g. O tym, w jakiej postaci...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Jak zjadać 5 posiłków dziennie?

Jak zjadać 5 posiłków dziennie?

, że posiłki będą zdrowe, spalisz więcej kalorii zmuszając organizm do częstszego trawienia. Uwaga na porcje Aby jeść posiłki 5 razy dziennie musisz zmienić (...) . Pamiętaj, że posiłki...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Rozsądne zakupy (prezentacja edukacyjna)

Rozsądne zakupy (prezentacja edukacyjna)

możesz po prostu zmniejszyć porcję dodawanych składników. Dzięki temu posiłki, które przyrządzisz, nie będą zbyt duże i łatwo wkomponują się w twoją zdrową (...) z pewnością bardziej się opłacają. Wyrzucanie połowy...

Składniki odżywcze

10 sposobów na zmniejszenie cukru w diecie

10 sposobów na zmniejszenie cukru w diecie

przyswajania sobie zdrowych nawyków może okazać się bardziej skuteczny niż radykalna zmiana. Regularne posiłki - regularne porcje energii Jedzenie (...) Działanie strategiczne - zdrowe przekąski Przygotuj...