Trwa ładowanie...

Zespół czerwonego oka u pacjentów po COVID-19. Prof. Może dotyczyć nawet co trzeciego ozdrowieńca

Avatar placeholder
11.07.2021 18:25
Zespół czerwonego oka u pacjentów po COVID-19. Prof. Jerzy Szaflik: Może dotyczyć nawet co trzeciego ozdrowieńca
Zespół czerwonego oka u pacjentów po COVID-19. Prof. Jerzy Szaflik: Może dotyczyć nawet co trzeciego ozdrowieńca (Getty Images)

Coraz więcej pacjentów po COVID-19 zgłasza się do lekarzy z powikłaniami okulistycznymi. Zdaniem ekspertów zespół czerwonego oka może być jednym z objawów long COVID i dotyka od 6 do nawet 30 proc. ozdrowieńców. Prof. Jerzy Szaflik opowiada, że niektórzy pacjenci zwlekają z podejmowaniem leczenia. W takich przypadkach terapia może się wydłużyć nawet do kilku miesięcy.

spis treści

1. Powikłania okulistyczne po COVID-19

Jak szacuje prof. Krzysztof J. Filipiak, do tej pory opisano ponad 50 objawów syndromu long COVID. Oprócz najczęściej zgłaszanych dolegliwości, takich jak chroniczne zmęczenie oraz mgła mózgowa, ozdrowieńcy coraz częściej skarżą się również na powikłania okulistyczne.

Powikłania okulistyczne po COVID-19
Powikłania okulistyczne po COVID-19 (Getty Images)
Zobacz film: "Jakie są objawy Delty? Prof. Parczewski wymienia"

Według szacunków prof. Filipiaka, zespół czerwonego oka może dotyczyć ok. 6 proc. ozdrowieńców. Oznaczałoby to, że w Polsce z tym powikłaniem boryka się ok. 66 tys. osób.

Według prof. Jerzego Szaflika, kierownika Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, rzeczywista liczba powikłań okulistycznych po COVID-19 może być wielokrotnie wyższa i dotyczy nawet 30 proc. ozdrowieńców.

2. Zespół czerwonego oka. Co to jest?

Zespół czerwonego oka to najczęściej diagnozowany objaw okulistyczny, który świadczy o toczącym się stanie zapalnym i występuje w wielu chorobach oczu. Głównymi objawami są:

  • zaczerwienienie oka,
  • łzawienie,
  • pojawienia patologicznej wydzieliny,
  • świąd oraz ból oka.

Jak wyjaśnia dr Michał Sutkowski, szef Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, zespół czerwonego oka u pacjentów po COVID-19 często jest objawem zapalenia oka, powieki lub woreczka łzawego. - Zdarzają się też przypadki gradówki - wymienia dr Sutkowski.

Prof. Jerzy Szaflik tłumaczy, że wówczas pacjenci odczuwają suchość, kłucie i ból, jakby im coś przeszkadzało w oczach. Zdaniem eksperta przyczyny tego zjawiska są łatwe do wytłumaczenia.

- Oczy są jedną z głównych bram, którymi koronawirus przenika do organizmu człowieka. Główny atak wirusa jest skierowany na naczynia oraz tkankę łączną, dlatego też SARS-CoV-2 zajmuje płuca. Oko ma zbliżoną strukturę tkankową, stąd również powikłania okulistyczne. Na szczęście nie występują one u wszystkich pacjentów - podkreśla prof. Szaflik.

3. Zespół czerwonego oka. "Uleczalny, ale liczy się czas"

Prof. Szaflik opowiada, że zazwyczaj zespół czerwonego oka jest leczony w warunkach domowych i nie wymaga bardzo skomplikowanej terapii.

- W takich przypadkach stosujemy leczenie objawowe. Zazwyczaj są to krople nawilżające, czyli tzw. sztuczne łzy. Natomiast jeśli objawy są bardziej zaawansowane, konieczne jest leczenie pod pełną kontrolą okulistyczną. Czasami można na krótko włączyć krople sterydowe — tłumaczy ekspert.

W większości przypadków leczenie dość szybko daje efekty. Jednak czasami terapia może trwać miesiącami.

- Najgorzej jest w przypadku pacjentów, którzy długo zwlekają z podejmowaniem leczenia i zgłaszają się przerażeni, dopiero kiedy zaczynają gorzej widzieć. Wtedy jest już potrzebne bardziej zaawansowane leczenie - podkreśla prof. Szaflik.

Dobra wiadomość jest taka, że zespół czerwonych oczu jest całkowicie uleczalny.

- W literaturze są opisane przypadki trwałych zmian okulistycznych po COVID-19. Są to jednak tylko pojedynczy pacjenci i na razie brakuje solidnych dowodów naukowych, potwierdzających, że koronawirus może trwale uszkadzać oczy. Osobiście nie widziałem ani jednego pacjenta, który po COVID-19 odczuwałby trwałe powikłania okulistyczne - podsumowuje Jerzy Szaflik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze