Zmiana kształtu ust
Zmiana kształtu ust to bardzo drastyczna ingerencja w naturalny wygląd twarzy. Nowe usta zmieniają rysy twarzy i jej mimikę. Zabieg chirurgiczny w obrębie ust nie jest wskazany, jeśli kierujemy się wyłącznie względami estetycznymi. Można go jednak przeprowadzić, gdy naturalna linia ust jest zaburzona i asymetryczna lub gdy występuje u nas rozszczep wargi, deformacja bądź narośl na ustach. W przeciwnym wypadku należy się zastanowić, czy warto poddawać się temu inwazyjnemu zabiegowi.
1. Korekcja ust i możliwe powikłania po operacji plastycznej
Operacja ust wymaga od chirurga ogromnej precyzji i doświadczenia. Wykonywane nacięcia skóry muszą być bardzo małe, aby zminimalizować ryzyko powstania blizn. Operacja jest bolesna, dlatego przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Opatrunek zdejmuje się zazwyczaj po 10-15 dniach. Jeśli ingerencja chirurgiczna jest niewielka, najczęściej nie pozostają żadne blizny. W przeciwnym wypadku widoczne jest znamię po operacji, które można zamaskować szminką.
Zmiana kształtu ust, jak każda operacja plastyczna, wiąże się z pewnym ryzykiem. Powiększenie ust może skończyć się odrzuceniem wstrzykiwanego materiału, w przypadku gdy okaże się on niekompatybilny z organizmem. Inne skutki uboczne operacji ust to infekcje, deformacja tkanki, martwica skóry, reakcja alergiczna na podany środek znieczulający oraz niezadowalający efekt. Poddając się operacji, nie mamy pewności, czy się na pewno powiedzie. Osoby oczekujące efektu ust Angeliny Jolie powinny wiedzieć, że mogą się bardzo zawieść. Powiększone usta często wyglądają sztucznie, a to, że znana aktorka ma takie nie oznacza, że nam będą one pasowały. O ogólnej atrakcyjności danej osoby decyduje nie tylko atrakcyjność poszczególnych elementów wyglądu, ale przede wszystkim ich harmonijne zestawienie. Decyzja o poddaniu się operacji plastycznej musi być dobrze przemyślana.
Z biegiem czasu usta mają skłonność do odwadniania się, tracą swoją jędrność i objętość, przez co wyglądają na cieńsze, zatracając jednocześnie swój kształt. Częstym problemem ust jest również to, że są zbyt wąskie, małe, mają nierówny kształt lub mało widoczny kontur. Alternatywą do zmiany kształtu ust są również nieinwazyjne metody, np. zabiegi z kwasem hialuronowym. Z ich pomocą możemy poprawić stan ust i zadbać o nie we właściwy sposób.
2. Operacja plastyczna poprawiająca kontur ust
Celem operacji konturu ust jest uzyskanie efektu pełniejszych ust, podniesienie opadających kącików oraz pozbycie się zmarszczek okalających usta (np. tzw. zmarszczek palacza). Zabieg ten zazwyczaj wiąże się ze wstrzyknięciem w usta odpowiednich wypełniaczy. Powiększanie ust przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Opuchlizna utrzymuje się przez kilka tygodni od zabiegu, nie pozostają natomiast żadne blizny. Wadą zabiegu jest fakt, iż jego efekty są krótkotrwałe.
Do wypełnienia ust niekiedy używa się tkanki tłuszczowej, przeszczepionej z innej części ciała. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Niestety, po zabiegu w ustach pozostaje jedynie połowa z przeszczepionych komórek, a ich struktura nie jest jednolita, dlatego też na ustach często tworzą się siniaki i bąble. Wypełnianie ust należy powtórzyć kilkakrotnie, aby efekt się utrzymał.
Chirurgiczne modelowanie ust to poważny krok w kierunku zmiany swego wyglądu. Osoba, która się na to decyduje powinna poważnie rozważyć wszystkie za i przeciw, aby później nie żałować swego kroku i niepotrzebnie nie poddawać się inwazyjnemu zabiegowi chirurgicznemu.