Trwa ładowanie...

Zmiany w wynagrodzeniach dla medyków. Wzrośnie wysokość wynagrodzenia stażystów. Jakie jeszcze zmiany się pojawią z 1 lipca?

Wraz z 1 lipca zostaną wprowadzone zmiany dotyczące wynagrodzenia dla pracowników ochrony zdrowia. Lekarze stażyści mogą spodziewać się podwyżki o 1,2 tys. złotych. Co jeszcze czeka medyków?

spis treści

1. Zmiany – podwyżka dla lekarzy stażystów

21 czerwca w Dzienniku Ustawy opublikowano ustawę z dnia 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.

Dokument definiuje wysokość współczynników pracy dla pracowników sektora ochrony zdrowia i odrzuca poprawki Senatu, który chciał podwyższenia współczynników pracy.

W myśl ustawy, jak informuje Ministerstwo Zdrowia, od 1 lipca zasadnicze wynagrodzenie miesięczne lekarzy stażystów wyniesie 4 186 zł (współczynnik pracy 0,81), czyli będzie wyższe o 1286 zł.

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, podkreślił, że to najwyższa dotychczas podwyżka dla tej grupy zawodowej, jaka miała miejsce kiedykolwiek.

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że zmiany te będą dotyczyć ok. 6 tysięcy osób w Polsce.

2. Pensja minimalna dla lekarzy i lekarzy dentystów

Wraz z 1 lipca minimalne wynagrodzenie dla lekarza lub dentysty, którzy uzyskali specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty (w określonej dziedzinie), obniży się i wyniesie 6563 zł przy współczynniku 1,27. Dotychczas wynagrodzenie to opiewało na kwotę 6769 zł (współczynnik 1,31).

Również lekarz z pierwszym stopniem specjalizacji otrzyma mniejsze wynagrodzenie – z płacy minimalnej 6201 zł (współczynnik 1,20) do 6046 zł przy wskaźniku 1,17.

Także i lekarz dentysta bez specjalizacji musi się liczyć z niewielkim obniżeniem minimalnej pensji, a nowa ustawa wskazuje współczynniki pracy dla pozostałych zawodów związanych z ochroną zdrowia: fizjoterapeutów, pielęgniarek, farmaceutów czy pracowników działalności podstawowej.

Dla tej ostatniej grupy obowiązywał będzie najniższy współczynnik pracy (0,59), niewiele wyżej na tej liście plasują się fizjoterapeuci (0,73) czy pielęgniarki i położne, które nie posiadają tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa (0,73). Pielęgniarki i położne z tytułem zawodowym magistra mogą liczyć na współczynnik pracy 1,06, podobnie jak fizjoterapeuci, farmaceuci czy diagności laboratoryjni z wyższym wykształceniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza