Trwa ładowanie...

Związek występujący w zielonej herbacie może pomóc w walce z bakteriami występującymi w szpitalach. Antybiotyk na pałeczkę ropy błękitnej

 Dorota Mielcarek
24.09.2019 15:10
Związek występujący w zielonej herbacie może pomóc w walce z bakteriami występującymi w szpitalach. Antybiotyk na pałeczkę ropy błękitnej
Związek występujący w zielonej herbacie może pomóc w walce z bakteriami występującymi w szpitalach. Antybiotyk na pałeczkę ropy błękitnej (123rf)

Bakteria pałeczki ropy błękitnej to częsty problem wielu szpitali. To właśnie tam najczęściej dochodzi do zarażenia, a narażeni są pacjenci, którzy na oddziale spędzili więcej niż tydzień. Antybiotyki były coraz mniej skuteczne, jednak nowe odkrycie naukowców przynosi nadzieję. Związki zawarte w zielonej herbacie zwiększają skuteczność antybiotykoterapii.

1. Galusanem epigallokatechiny - związek występujący w zielonej herbacie

Naukowcy z University of Surrey wykazali, że związek występujący w zielonej herbacie zwany galusanem epigallokatechiny (EGCG) wzmacnia działanie antybiotyku powszechnie stosowanego w leczeniu zakażeń wywołanych przez pałeczkę ropy błękitnej.

Wzmocnienie antybiotyku przez dodanie EGCG okazało się dobrym połączeniem i wzmocniło jego działanie. Taka kombinacja okazała się o 31 proc. bardziej skuteczna w zabijaniu szkodliwych bakterii w porównaniu do samego antybiotyku.

Aby ocenić działanie EGCG w połączeniu z aztreonamem(antybiotykiem), naukowcy przeprowadzili testy in vitro.

Zobacz film: "Superbakteria. Eksperci ostrzegają szpitale"

Pozwoliło im to przeanalizować działanie samego antybiotyku, jak i w połączeniu z EGCG. Zespół naukowców stwierdził, że w tandemie były bardziej skuteczne niż osobno.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach Journal of Medical Microbiology.

2. Czym jest pałeczka ropy błękitnej?

Jest to bakteria, którą najczęściej stwierdza się u pacjentów, którzy przebywali w szpitalu dłużej niż tydzień (często po operacjach), a co za tym idzie częsty czynnik etiologiczny zakażeń szpitalnych. Pałeczka ropy błękitnej jest wszechobecna w środowisku: występuje w wodzie, glebie, przewodzie pokarmowym ludzi i zwierząt.

Jak się objawia zakażenie pałeczką ropy błękitnej?

Najczęściej jest to zakażenie górnych dróg oddechowych: zapalenie płuc, gorączka, duszności, kaszel. Jest to początek groźnej choroby, która nieleczona może prowadzić nawet do śmierci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze