Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Badanie widzenia stereoskopowego - test muchy, TNO, badanie synoptoforem

Badanie widzenia stereoskopowego
Badanie widzenia stereoskopowego (Adobe stock)

Badanie widzenia stereoskopowego warto wykonać wówczas, gdy podejrzewamy u siebie dalekowzroczność, krótkowzroczność bądź astygmatyzm. Widzeniem stereoskopowym, czyli widzeniem przestrzennym nazywa się zdolność do dwuocznego postrzegania głębi i odległości. Które testy służą ocenie widzenia stereoskopowego?

spis treści

1. Co to jest widzenie stereoskopowe?

Widzenie stereoskopowe jest to zdolność do dwuocznego postrzegania głębi i odległości. Jest to taka właściwość narządu wzroku człowieka, która pozwala na ocenę odległości widzianych przedmiotów. Polega to na tym, że każda z gałek ocznych odbiera w rzeczywistości nieco inny obraz, który kora mózgowa wzrokowa składa w całość (dokonuje fuzji obrazu) i to właśnie pozwala na ocenę odległości widzianych przedmiotów.

2. Problemy z widzeniem stereoskopowym

Problem z widzeniem stereoskopowym występuje u pacjentów dotkniętych zezem. Zez, inaczej strabismus to schorzenie, które polega na nierównoległym ustawieniu gałek ocznych. U pacjentów z zezem mózg odbiera dwie różne informacje wzrokowe i może mieć trudności w złączeniu ich w jedną spójną całość. Występują problemy z równoczesnym skoncentrowaniem się obu oczu na jednym obiekcie. To generuje kolejny problem, jakim widzenie zdwojone.

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

Dwojenie się jest często uważane za uciążliwe i utrudniające codzienne funkcjonowanie.
Nieprawidłowe widzenie stereoskopowe występuje również u pacjentów, którzy są pozbawieni jednego oka. Problem z widzeniem obuocznym może być spowodowany również:

Co ciekawe, bardzo niewielki procent ludzi jest całkowicie pozbawiony zdolności stereoskopowe go widzenia.

3. Zaburzenia widzenia stereoskopowego – objawy

Jakie objawy mogą sygnalizować zaburzenia widzenia stereoskopowego? To przede wszystkim:

  • trudności w spostrzeganiu głębi przestrzennej,
  • szybkie męczenie się oczu w trakcie czytania gazet, publikacji, książek,
  • problemy z zapamiętaniem tego, co się ostatnio przeczytało,
  • trudności w ocenie odległości między przedmiotami,
  • problemy ze skupieniem i koncentracją,
  • niezdolność do skupienia uwagi na jednym punkcie w trakcie obserwacji trójwymiarowych obrazów,
  • częste bóle głowy,
  • nadwrażliwość na światło,
  • trudności w ocenie prędkości ruchu obiektów,
  • pieczenie oczu,
  • swędzenie oczu.

4. Testy na widzenie stereoskopowe

Badanie widzenia stereoskopowego jest elementem badania okulistycznego. Przeprowadza się je za pomocą różnego rodzajów testów.

4.1. Widzenie stereoskopowe – test muchy

Test muchy umożliwia szybką i prostą ocenę głębokości percepcji stereoskopowej. Jest to nie tylko badanie przesiewowe, ale pozwalające także na dokładną ocenę zaburzenia. Test ten można przeprowadzać zarówno u pacjentów dorosłych, jak i młodszych dzieci. Dzięki temu badaniu można sprawdzić, czy między oczami występują różnice w postrzeganiu odległości obiektów od oka. Badanie służy diagnozowaniu zeza oraz choroby powstającej w wieku dziecięcym – tzw. leniwego oka (amblyopia).

4.2. Badanie synoptoforem

Badanie na tak zwanym synoptoforze pozwala na ocenę percepcji, fuzji i stereoskopii. Zazwyczaj badaniu tym urządzeniem poddawane są osoby, u których podejrzewa się zeza. Synoptofor umożliwia ocenę widzenia obuocznego. Urządzenie to posiada dwa układy optyczne. Zbudowany jest w taki sposób, by możliwa była obserwacja zarówno pracy oka prawego, jak i lewego.

Synoptofor może wymagać od pacjenta skupienia wzroku na różnych obiektach, które poruszają się lub zmieniają położenie. Podczas tego procesu okulista bądź optometrysta obserwuje ruchy oczu i ocenia, czy mięśnie pracują prawidłowo i czy występują jakieś problemy z narządem wzroku.

4.3. Test widzenia stereoskopowego TNO

Test widzenia stereoskopowego TNO uwzględnia użycie siedmiu specjalnych tablic. Tablice te umożliwiają ocenę widzenia obu oczu. Badanie to wykonuje się przede wszystkim u małych dzieci (między 2 a 5 rokiem życia).

Aby poprawnie przeprowadzić test, konieczne są okulary wyposażone w soczewki zielone i czerwone. Pierwsze trzy karty pozwalają ocenić czy dana osoba posiada zdolność widzenia stereoskopowego. Kolejne etapy testu skupiają się na bardziej szczegółowej ocenie zdolności widzenia przestrzennego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze