Trwa ładowanie...

Dlaczego najlepiej pamiętamy to, co się wydarzyło między 15 a 25 rokiem życia

Avatar placeholder
21.11.2016 20:30
Dlaczego najlepiej pamiętamy to, co się wydarzyło między 15 a 25 rokiem życia
Dlaczego najlepiej pamiętamy to, co się wydarzyło między 15 a 25 rokiem życia

Jeśli chcemy przywołać w naszej pamięci jakieś wydarzenie, które nam się dobrze kojarzy, bardzo często okazuje się, że wydarzyło się ono, gdy mieliśmy między 15 a 25 lat.

Wielu psychologów zgadza się, że nie jest to czysty przypadek. Nie wiadomo, dlaczego istnieje w pamięci taka tendencja, ale jeden zespół badaczy w ostatnim badaniu zaproponował, że może mieć to związek z rozwojem naszej osobowości.

Zjawisko to nazywa się "efektem reminiscencji" (z ang. "reminiscence bump" - "wybój wspomnień" - ze względu na kształt, jaki tworzy wspomnienie, kiedy wykreślono je obok innych wspomnień na przestrzeni życia danej osoby).

Zjawisko reminiscencji polega na nieświadomym przypominaniu sobie pewnych wspomnień pomimo upływu czasu, jak np. ludzie po 50 roku życia pamiętają doskonale to, co robili, kiedy mieli kilka bądź kilkanaście lat.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Badania wykazują, że najlepiej pamiętamy to, co nas spotkało między 15 a 25 rokiem życia
Badania wykazują, że najlepiej pamiętamy to, co nas spotkało między 15 a 25 rokiem życia (123rf)

W niedawnym artykule opublikowanym w "The Conversation", psychologowie Akira O'Connor, Chris Moulin i Clare Rathbone przedstawili swoje badania na ten temat.

Starali się oni wyjaśnić, dlaczego istnieje ten efekt i zaproponowali, że najbardziej wyraźne są te wspomnienia, które powstają między 15 a 25 rokiem życia. Tłumaczą oni to tym, że taka rozpiętość wieku ma odzwierciedlenie w konkretnym punkcie naszego życia, kiedy rozwijamy to, kim jesteśmy.

"Nasze wyniki sugerują, że powodem, dla którego ludzie pamiętają więcej z tego istotnego momentu w ich życiu, jest to, że jest to czas, kiedy tworzą się ich tożsamości" - napisali naukowcy w swoim artykule.

Aby to ustalić, zespół przeprowadził serię eksperymentów. W trakcie badań, sprawdzane były możliwości uczestników, by przypomnieć sobie określony materiał.

Na przykład, w jednym eksperymencie, uczestnicy zostali poproszeni o przypomnienie sobie piosenek i oscarowych filmów wydanych między 1950 a 2005 rokiem. W ten sposób naukowcy chcieli sprawdzić, którą część ich życia, uczestnicy eksperymentu pamiętają najlepiej. W każdym teście zespół zauważył tendencję do skupiania się uczestników na okresie między 15, a 25 rokiem życia.

Choć zespół wierzy, że ta tendencja pamięci do powracania do tamtego okresu, istnieje dzięki temu, że w tym okresie rozwinęła się nasza samoświadomość, podkreślają oni, że ich badania nie muszą wykluczać innych teorii.

ZOBACZ TAKŻE:

Na przykład, niektórzy naukowcy proponują, że takie zaprogramowanie pamięci może być oparte bardziej na biologii i może być związane z dojrzewaniem mózgu w tym okresie.

Inni sugerują, że najłatwiej nam przywołać wspomnienia naszych pierwszy doświadczeń, a wiele z nich takich jak pierwszy pocałunek, pierwsza praca, i wiele podobnych wydarzeń, ma miejsce właśnie w tym okresie.

Z kolei ostatnia teoria sugeruje, że ta cecha pamięci uwarunkowana jest kulturowo. Według tej grupy badaczy jest to spowodowane przez nasze społeczeństwo, które dąży do przykładania dużej wagi do dzielenia się i omawiania wydarzeń, które miały miejsce podczas tego kluczowego okresu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze