Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Agnieszka Barchnicka

Estrogen w walce z rakiem piersi

Avatar placeholder
05.09.2013 13:57
Estrogen w walce z rakiem piersi
Estrogen w walce z rakiem piersi

Naukowcy opublikowali niedawno wyniki badania, w którym zastosowanie estrogenu w leczeniu raka piersi spowodowało zmniejszenie rozmiaru niektórych ognisk nowotworowych, co więcej estrogen uczynił niektóre guzy podatnymi na terapię hormonalną, gdzie wcześniej była ona nieskuteczna.

Zdaniem dr Jay Brookes, kierującej oddziałem Hematologii i Onkologii w Ochsner Health System w Baton Rouge, La., poczyniono interesującą obserwację, ale musi ona zostać zbadana na szerszą skalę. Zapewne ma przyczynę biologiczną, której jeszcze nie jesteśmy w stanie zrozumieć. Pytanie zatem brzmi, czy będziemy potrafili wykorzystać to zjawisko i przyczynić się do odkrycia skutecznej terapii.

spis treści

1. Leczenie hormonalne raka piersi

Już w latach czterdziestych XX w. leczono estrogenem, stosowano wówczas DES (diethylstilbestrol) – syntetyczny estrogen, w latach siedemdziesiątych został on zastąpiony przez tamoksyfen, który jest modulatorem receptora estrogenowego, a w dzisiejszych czasach stosuje się także inhibitory aromatazy (z ang. aromatase inhibitors) – wyjaśnia dr Matthew Ellis, profesor medycyny na Washington University School of Medicine i współautor badania.

Zobacz film: "Guzy miednicy mniejszej"

Zdaniem dr Ramony Swaby z Fox Chase Cancer Center w Filadelfii podawanie estrogenu chorym na raka kobietom po menopauzie, u których występowały już przerzuty, było już praktykowane o wiele wcześniej, a zatem powyższe badania potwierdzają jedynie znaną już wiedzę.

2. Działanie estrogenu na guzy piersi

Dr Ellis, aby udowodnić skuteczność metody, podzielił grupę 66 kobiet cierpiących na raka piersi z przerzutami (ER-pozytywnych) na dwie grupy, jedna otrzymywała 6 miligramów estrogenu, druga – 30 miligramów estrogenu. Wszystkie kobiety były wcześniej leczone inhibitorem aromatazy, ale choroba powróciła. 30-miligramowa dawka pozwala na osiągnięcie stężenia estrogenu w surowicy charakterystycznego dla kobiet w ciąży, natomiast 6-miligramowa dawka pozwala na osiągnięcie stężeń estrogenów jak dla kobiet przed menopauzą, które owulują i nie są w ciąży. Obydwie dawki miały podobny efekt – guzy uległy zmniejszeniu w 30% przypadków, ale kobiety przyjmujące większą dawkę estrogenu cierpiały na znacznie dokuczliwsze efekty uboczne, a jakość ich życia była znacznie gorsza niż w przypadku kobiet przyjmujących mniejszą dawkę. Naukowcy w trakcie badania odkryli także, iż mogą przewidzieć, który z guzów będzie podatny na terapię. Podstawą było wykonanie pozytonowej tomografii emisyjnej przed i po rozpoczęciu terapii. Guzy, które bardziej się świeciły, były podatne na terapię estrogenową. W niektórych przypadkach rak powrócił, aczkolwiek jedna trzecia kobiet pozytywnie zareagowała na terapię inhibitorem aromatazy, która została im później zalecona.

Naukowcy zapowiedzieli dalsze badania, aby przekonać się, która grupa kobiet cierpiących na raka piersi najbardziej skorzysta z powyższego odkrycia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Hormonoterapia w raku piersi
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze