Jak działa krokomierz?

Każdy z nas marzy o zgrabnej i szczupłej sylwetce, szczególnie gdy zauważamy, że z biegiem czasu nasze ulubione ubrania nie dopinają się lub są zbyt obcisłe. Zaczynamy wtedy myśleć, że czas nieco schudnąć. Wielu z nas zrzucanie zbędnych kilogramów kojarzy się z rygorystyczną dietą i intensywnymi ćwiczeniami na siłowni. Nie jest to zawsze prawdą. Zbędne kilogramy można zrzucić nawet podczas zwykłych spacerów. Muszą być one jednak odpowiednio długie oraz regularne. Pomocne są w tym różne gadżety do ćwiczeń, np. krokomierz.

Co to jest krokomierz?

Krokomierz to proste urządzenie, które pomocne jest w naszych codziennych ćwiczeniach. Krokomierze mogą być różne, w zależności od tego, w jakim celu są one potrzebne. Niemniej jednak każdy krokomierz wyposażony jest w funkcję mierzenia kroków w przebytym dystansie, pomiar ilości spalanych kalorii, a także pomiar trasy, jaką przebyliśmy. Dzięki temu krokomierz umożliwia nam ocenę, jak intensywny jest nasz spacer i ile dzięki niemu możemy schudnąć.
Takie urządzenie jest dobre dla osób, które chcą nieco zgubić na wadze, wzmocnić mięśnie lub poprawić kondycję. Motywuje on do dalszej pracy nad swoim ciałem. Szczególnie popularny jest u osób trenujących bardzo popularny w dzisiejszych czasach nordic walking.
Bardziej zaawansowane modele krokomierzy wybierają już profesjonalni sportowcy. Taki gadżet sportowy pozwala im na lepsze treningi i przygotowanie się np. do maratonu. Sięgają po nie także osoby chcące poprawić technikę biegania lub chodzenia. Krokomierze z wyższej półki wyposażone są w zegarek, pulsometr, timer czy sygnał dźwiękowy. Ten ostatni pomocny jest, gdy zaprogramujemy sobie odpowiedni dystans lub czas ćwiczeń. W przypadku osób, które chcą porównać uzyskiwane wyniki, zaleca się krokomierz z funkcją pamięci oraz transmisji danych do komputera.
Pedometr może być wykorzystywany także w wędrówkach po górskich szlakach. Wtedy też zaleca się wybranie krokomierza także z innymi funkcjami. Należą tu krokomierze wyposażone w kompas, wysokościomierz i ciśnieniomierz.

Rodzaje krokomierzy

Wyróżniamy różne krokomierze. Jak już wspominaliśmy, mogą się one różnić funkcjami, a na ich podstawie wykorzystaniem do odpowiednich ćwiczeń. Krokomierze możemy podzielić również ze względu na miejsce przyczepienia do ciała. Dzielimy je na:

  • Krokomierze na rękę z zegarkiem – są to po prostu zegarki wyposażone w funkcję liczenia kroków. Są one nieco droższe niż inne typy krokomierzy, ze względu na swoje funkcje. Modele lepszych firm posiadają takie funkcje, jak np. pomiar międzyczasów, stoper, timer, podświetlany cyferblat umożliwiający odczytanie wyniku po zmierzchu. Mają jednak wygląd bardzo sportowy, więc nie są popularne u kobiet.
  • Krokomierze na rękę bez zegarka (naręczne sportowe) – te pedometry popularne są u osób, które przecierają szlaki górskie, ze względu na swoje dodatkowe funkcje. Nie są jednak przydatne do osób kontrolujących wagę, często bowiem pozbawione są licznika kalorii.
  • Krokomierze do paska – chociaż często nie mają tak wyszukanych funkcji, jak pedometry naręczne, to jednak czasami są bardziej popularne. Mogą być bowiem używane wszędzie i do każdego stroju. Przypinając je do paska, można je zakryć ubraniem, tak aby były niewidoczne. Popularne są u kobiet, bowiem firmy produkują je w różnych kolorach. Niektóre ich modele wyposażone są np. w radio lub port USB.

Jak więc prawidłowo wybrać krokomierz? Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie funkcje krokomierza są nam niezbędne, a także jaki sposób jego noszenia będzie dla nas idealny.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Artykuły Gadżety wspomagające odchudzanie

Miażdżyca Jak działa cholesterol?

Cholesterol jest związany z problemami układu krążenia. Jeśli w osoczu krwi zwiększa się tzw....

Leczenie alergii Jak działa histamina?

Świat jest pełen czynników wywołujących reakcje alergiczne. Układ odpornościowy musi...

Akupunktura Jak działa akupunktura?

Akupunktura to dział chińskiej medycyny tradycyjnej wykorzystujący teorię przepływu energii...

Hydrokolonoterapia nie działa!
Zabiegi na odchudzanie Hydrokolonoterapia nie działa!

Hydrokolonoterapia, dawniej płukanie okrężnicy, to zabieg wychwalany przez celebrytów. Ostatnie badania naukowe udowodniły jednak, że zabieg ten niesie za sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Insulina Jak działa insulina?

Insulina jest hormonem wydzielanym przez trzustkę, przez tzw. komórki B wysp Langerhansa....

Odżywki dla sportowców Jak działa BCAA?

Jak działa BCAA? BCAA to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, które wchodzą w skład odżywek na masę. BCAA zwiększa wydzielanie hormonów anabolicznych i pobudza syntezę białek.

Jak działa test ciążowy?
Test ciążowy (próba ciążowa) Jak działa test ciążowy?

Spóźniająca się miesiączka wywołuje ogromne emocje u kobiet. U jednych dominuje strach...

Masaże Masaż leczniczy działa cuda

Po długim i ciężkim dniu zasługujemy na chwilę relaksu. Najlepszą jego formą jest masaż. Medycyna...

Kosmetyki i akcesoria do włosów Jak działa odżywka do włosów?

Odżywka do włosów poprawia ich kondycję i działa pielęgnująco. Niekiedy jednak po myciu głowy zapominamy o jej zastosowaniu. Jakie właściwości posiada odżywka?

Ciało Balsam pod prysznic - czy to działa?

Balsam pod prysznic to kosmetyk nowej generacji, który może być ratunkiem dla kobiet, które mają niewiele czasu na pielęgnację skóry. Za jego pomocą można szybko nawilżyć skórę ciała. Jakie są zalety balsamów pod prysznic?

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij