Działanie pijawek lekarskich

Pijawki przyklejają się, wsysają krew i leczą. Używane w medycynie od starożytności, pijawki lekarskie na nowo zagościły w szpitalach. W jaki sposób te obślizgłe stworzenia mogą nam pomóc? W czym kryje się ich lecznicza moc? W jakich przypadkach ich pomoc jest niezastąpiona?

Spis treści:
  1. 1. Cudowna moc śliny pijawek
  2. 2. Leczenie pijawkami lekarskimi
  3. 3. Rola pijawek lekarskich w przeszczepach

1. Cudowna moc śliny pijawek

Już na początku XIX wieku odkryto prawdziwe właściwości terapeutyczne pijawek lekarskich: ich ślinę. W momencie, gdy pijawka gryzie swoją ofiarę, wstrzykuje jej swoją ślinę, która zawiera wiele dobroczynnych substancji.

2. Leczenie pijawkami lekarskimi

Hirudoterapia, czyli terapia pijawkami, stanowi część tradycyjnej medycyny naturalnej wielu państw, np. Rosji, Turcji czy Indii. Pijawki lekarskie mają właściwości przeciwzakrzepowe, wspomagają gojenie i działają podobnie do antybiotyków.

Są stosowanie w terapiach naturalnych do leczenia żylaków kończyn dolnych, zapalenia ścięgien, choroby zwyrodnieniowej stawów, krwiaków, czyraków, a nawet udaru mózgu. Istnieje ponad 600 rodzajów pijawek, jednak zaledwie piętnaście gatunków jest stosowanych w medycynie.

Niektóre gatunki pijawek lekarskich są w stanie upłynniać krew, nie dopuszczając do skupiania się płytek krwi. Inne natomiast mają zdolność rozpuszczania fibryny, głównego składnika zakrzepów krwi. Ślina pijawek jest więc w stanie nie tylko zapobiegać powstawaniu zakrzepów, lecz także rozbijać te już istniejące.

3. Rola pijawek lekarskich w przeszczepach

We Francji pijawki zostały uznane i docenione przez przemysł farmaceutyczny, który pobiera z nich hirudynę i tworzy wyciąg, i przede wszystkim przez chirurgię (transplantologię), jako pomocne w kuracji po przeszczepach narządów i skóry. Również w Polsce ta metoda zyskuje coraz większe zainteresowanie, jest już wiele gabinetów i centrów zdrowia, w których oferowane są zabiegi hirudoterapii.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Artykuły Hirudoterapia

Hirudoterapia Pijawki lekarskie

(...) i obrzęk. W medycynie stosuje się leczenie pijawkami hodowanymi w sterylnych warunkach. Jest to tzw. hirudoterapia. Właściwości ... stosowania pijawek lekarskich w terapii wielu chorób. Obecnie leczenie pijawkami, czyli hirudoterapia, wraca do łask. Wiadomo ... .in. w starożytnej Grecji i w całej średniowiecznej Europie. Hirudoterapia niesie ze sobą wiele korzyści. Pijawki są obecnie najsilniejszym ... współwystępujące. Stawianie pijawek lekarskich nie należy już dzisiaj do znachorskich praktyk.

Dieta na stres Działanie melisy

Melisa jest ziołem, które stosuje się w łagodzeniu napięcia. Dzięki właściwościom rozkurczającym melisę można wykorzystać również w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego.

Dieta na stres Działanie mięty

Mięta pieprzowa jest ziołem o właściwościach leczniczych. Znajduje ona również zastosowanie w kuchni, wspaniale bowiem orzeźwia i nadaje potrawom świeży smak.

Botoks Działanie kolagenu

Młodość – wszyscy chcą ją zachować jak najdłużej, ale nie każdy wie jak. Z upływem czasu zauważamy w swoim organizmie więcej zmian. Zmienia się skóra, włosy, częściej łapiemy infekcje. Naszego samopoczucia nie poprawia szybki tryb życia, niezdrowa dieta i brak kondycji...

Witaminy Działanie witamin

Przez wiele lat uważano, że białka i woda wystarczą do zapewnienia organizmowi procesów...

Działanie kawy
Kawa Działanie kawy

Znana i ceniona na całym świecie kawa dzięki dużej zawartości kofeiny posiada wiele cennych...

Sól Działanie soli

Sól stała się tak popularną przyprawą, że wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej smacznej...

Antykoncepcja mechaniczna Działanie prezerwatywy

Rynek prezerwatyw ciągle się rozwija, prezerwatywy można kupić niemal w każdym supermarkecie. Urozmaiceniem są prezerwatywy smakowe i z wypustkami. Wiele osób zastanawia się nad ich działaniem oraz nad tym, czy naprawdę są skuteczne i chronią nie tylko przed ciążą, ale także przed różnymi chorobami.

Antyrakowe działanie granatu
Profilaktyka raka piersi Antyrakowe działanie granatu

Spożywanie owoców granatu może zmniejszyć ryzyko raka piersi, twierdzą naukowcy. Zespół...

Grzybica pochwy Działanie leków przeciwgrzybiczych

Grzybica narządów płciowych kobiety rozwija się bardzo szybko po infekcji grzybem z rodzaju Candida doprowadzając do stanu chorobowego zwanego kandydozą. Do nasilenia objawów zakażenia dochodzi zazwyczaj w trakcie miesiączki (lub wkrótce po).

Krew i naczynia krwionośne Działanie układu krążenia

Układ krążenia odpowiada za dostarczenie krwi do każdego zakamarka ciała. Jego motorem napędowym...

Ziołolecznictwo Działanie żeń-szenia

Żeń-szeń to roślina uprawiana w Azji. Jego najcenniejszą odmianą jest żeń-szeń biały. Chińczycy...

Leczenie alergii Działanie preparatów odczulających

W wyniku reakcji alergicznej dochodzi do zmian w układzie odpornościowym. W odpowiedzi na substancję uczulającą pochodzącą z zewnątrz, wytwarza on tzw. przeciwciała klasy E (IgE).

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij