Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Stawski

Jakie choroby może wykryć USG Dopplera?

 Agnieszka Gotówka
16.01.2020 13:14
USG dopplerowskie pozwala na wykrycie wielu chorób
USG dopplerowskie pozwala na wykrycie wielu chorób (123RF)

Ultrasonografia dopplerowska to coraz popularniejsze badanie diagnostyczne. Jest nieinwazyjne, bezbolesne, bez szkodliwych efektów ubocznych dla organizmu i pozwala na wykrycie nawet najmniejszych zmian w obrębie tętnic czy też żył.

W badaniu tym ocenie podlega przepływ krwi. Jest to możliwe dzięki zmianom długości fal dźwiękowych odbitych od poruszających się krwinek. Specjalista wykonujący badanie jest w stanie dostrzec obecność zwężeń lub poszerzeń, które mogą być spowodowane skrzeplinami lub innego rodzaju zmianami chorobowymi.

Choroby, których diagnoza może trwać nawet kilkadziesiąt lat
Choroby, których diagnoza może trwać nawet kilkadziesiąt lat [7 zdjęć]

DIAGNOZA: 7 lat Choroba ta dotyka od 7 do 15 proc. miesiączkujących kobiet. Często błędnie diagnozowana

zobacz galerię

Technika ta pozwala określić dokładną lokalizację zmian, nawet jeśli znajdują się one w małych naczyniach zaopatrujących poszczególne struktury anatomiczne organizmu. Uwidaczniają się one poprzez nasycenie kolorem na ekranie aparatu ultrasonograficznego.

1. Kiedy wykonuje się badanie dopplerowskie?

Zobacz film: "Diagnozowanie niewydolności żył kończyn dolnych"

USG dopplerowskie pozwala na ocenę stanu i funkcjonowania wielu narządów. Jest nieocenione w położnictwie, gdyż umożliwia przewidzieć niektóre powikłania ciąży, np. stan przedrzucawkowy. Wykonuje się je między innymi u kobiet ciężarnych z cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym.

USG dopplerowskie kończyn górnych i dolnych pozwala na ocenę zwężeń, niedrożności, tętniaków, przetok tętniczo-żylnych i malformacji naczyniowych. Dzięki tej technice możliwa jest również ocena przetok dializacyjnych oraz miejscowych efektów leczenia zabiegowego (np. po wszczepieniu stentów naczyniowych, pomostów naczyniowych).

USG dopplerowskie jest nieocenione w diagnostyce wielu chorób
USG dopplerowskie jest nieocenione w diagnostyce wielu chorób (123RF)

Ultrasonografia tętnic szyjnych z kolorowym dopplerem pozwala wskazać miejsca, w których doszło do zmian miażdżycowych w ścianach tętnic. Dzięki niemu możliwa jest ocena w takim przypadku ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych.

W trakcie badania diagnostycznego, obrazowego oprócz oceny zwężenia tętnic, dokonuje się również ich oceny morfologicznej. Gdy w czasie badania ultrasonograficznego zauważy się w naczyniach blaszki miażdżycowe dokonuje się ich pomiarów: długości, grubości, kształtu i echogeniczności. Ma to na celu wykrycie zmian, które wiążą się z wysokim ryzykiem wystąpienia udaru mózgu.

Przeczytaj koniecznie

2. USG dopplerowskie a choroby wewnętrzne

Technikę ultrasonografii dopplerowskiej wykorzystuje się również w badaniu wątroby, nerek, trzustki i śledziony. Pozwala ono na wykrycie wielu zmian chorobowych, m.in. stanów zapalnych, uszkodzeń narządów lub niedokrwienia/przekrwienia. Dzięki niemu możliwe jest także różnicowanie guzów wątroby pod kątem ich złośliwości.

USG dopplerowskie znalazło zastosowanie także w kardiologii, gdzie wykonuje się je w połączeniu z badaniem echokardiograficznym. Badanie pozwala zatem nie tylko na anatomiczną ocenę serca, ale też określenie prędkości i morfologii przepływu krwi w sercu. Wykorzystuje się to badanie również w diagnostyce prenatalnej, dzięki czemu możliwe jest wykrycie wad serca u dziecka w łonie matki.

Za pomocą USG Dopplera można również zbadać narządy płciowe. Jest ono wykorzystywane zarówno w ginekologii, jak i urologii. W przypadku mężczyzn pozwala na zdiagnozowanie zaburzeń wzwodu oraz żylaków powrózka nasiennego (co w wielu przypadkach odpowiada za niepłodność).

Efekt Dopplera w diagnostyce bywa również wykorzystywany w sposób niestandardowy, chociażby z użyciem opcji Power Doppler, np. przy ocenie stopnia ukrwienia tkanki przy diagnozowaniu wtórnego objawu Raynauda (zaburzenia naczynioruchowe) czy też ukrwienia tarczycy (np. stan zapalny tarczycy typu Hashimoto).

Ultrasonografia dopplerowska znacznie poszerzyła możliwości diagnostyczne. Jest to badanie całkowicie bezbolesne i bezpieczne, można je wykonywać u płodów, dzieci i dorosłych. Wynik otrzymuje się najczęściej bezpośrednio po badaniu. Stanowi nieocenioną pomoc przy ocenie ryzyka wystąpienia poważnych chorób, choćby udaru mózgu. Kluczową rolę odgrywa także w położnictwie, gdzie pozwala na szybkie wykrywanie patologii.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze