Trwa ładowanie...

Julka Wójcik przegrała z rakiem serca. "Objawy nie są specyficzne"

 Katarzyna Prus
22.03.2024 10:35
17-letnia zawodniczka przegrała z rakiem serca. Większość chorych umiera po roku od diagnozy
17-letnia zawodniczka przegrała z rakiem serca. Większość chorych umiera po roku od diagnozy (Getty Images / Yonex)

Choć nowotwór serca to rzadkość, jest ogromnym zagrożeniem. To z nim przegrała walkę 17-letnia reprezentantka Polski w badmintonie Julia Wójcik. W przypadku złośliwych zmian, pacjent może umrzeć nawet w ciągu roku od diagnozy.

spis treści

1. Rzadkie, ale niezwykle groźne

17-letnia reprezentantka Polski w badmintonie Julia Wójcik zmagała się z nowotworem serca.

W marcu ubiegłego roku młoda zwodniczka trafiła na SOR, a kilka tygodni później dowiedziała się, że ma raka. Lekarze wykryli u niej guz germinalny - nowotwór złośliwy serca, śródpiersia i opłucnej w śródpiersiu przednim.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Choć nowotwory serca występują rzadko, mogą być bardzo groźne. Mogą rozwijać się całkowicie bezobjawowo lub wywoływać bardzo niespecyficzne symptomy, które chory może zlekceważyć.

- Nowotwory serca występują rzadko. W związku z tym nie kojarzymy różnorodnych dolegliwości z takimi chorobami - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie kardiolog dr n. med. Andrzej Głuszak.

- Objawy nie są specyficzne. Zależą od wielkości i lokalizacji oraz od charakteru zmiany patologicznej. Nowotwór serca to sprawa bardzo poważna i wymaga specjalistycznego podejścia - podkreślał lekarz.

Najbardziej niebezpieczne są nowotwory złośliwe, które wiążą się z bardzo złym rokowaniem, a pacjent najczęściej umiera w ciągu roku od rozpoznania.

Jednym z objawów nowotworu serca może być niecharakterstyczny ból w klatce piersiowej
Jednym z objawów nowotworu serca może być niecharakterstyczny ból w klatce piersiowej (Getty Images)

2. Nie ignoruj bólu w klatce piersiowej

Lekarze częściej diagnozują jednak nowotwory niezłośliwe np. włókniaki i śluzaki.

- W praktyce najczęściej spotkamy śluzaka, który jest łagodnym nowotworem tkanek miękkich, ale może dawać poważne następstwa - ostrzegał lekarz.

W takich przypadkach pierwszym symptomem mogą być zasłabnięcia, omdlenia, czy powikłania zatorowe. Występują też: gorączka, duszności, wysokie OB.

Choć nowotwór może rozwijać się pierwotnie w sercu, częstsze są przerzuty. Może to dotyczyć m.in. pacjentów z rakiem płuc, rakiem piersi czy chłoniakiem.

- Zdarzają się nowotwory wywodzące się z mięśnia serca. Częściej pojawiają się przerzuty lub zmiany naciekające z sąsiednich tkanek - tłumaczył kardiolog.

Do objawów takich zmian należą m.in. niecharakterystyczne bóle w klatce piersiowej, niewydolność krążeniowo-oddechowa czy zatorowość do praktycznie każdego narządu.

Takich objawów nigdy nie wolno lekceważyć i zawsze powiniśmy szukać ich przyczyny. Podstawowym badaniem jest echokardiografia, ale warto wykonać także tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze