Trwa ładowanie...

Limbiczne zapalenie mózgu - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

 Paula Jakubasik
12.06.2023 19:25
Limbiczne zapalenie mózgu często powiązane jest obecnością raka płuc.
Limbiczne zapalenie mózgu często powiązane jest obecnością raka płuc. (adobestock)

Limbiczne zapalenie mózgu (zapalenie układu limbicznego) to zespół rozpoznawany u niespełna połowy pacjentów chorych na raka drobnokomórkowego płuc, choć może wynikać również z innych przyczyn. Zapalenie mózgu wiąże się z objawami neurologicznymi, takimi jak zaburzenia pamięci i koncentracji, psychozy czy obniżenie nastroju. Czym charakteryzuje się limbiczne zapalenie mózgu?

spis treści

1. Co to jest limbiczne zapalenie mózgu?

Limbiczne zapalenie mózgu (zapalenie układu limbicznego) to zespół paraneoplastyczny (paranowotworowy), obejmujący układ nerwowy, zwykle jest powiązany z obecnością raka drobnokomórkowego płuc.

Przebieg zapalenia wiąże się z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu limbicznego, czyli hipokampu i ciała migdałowatego. W związku z tym pacjent doświadcza problemów z pamięcią, koncentracją, umiejętnością zapamiętywania czy kontrolowaniem emocji.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Częstość występowania limbicznego zapalenia mózgu nie została poznana, udowodniono natomiast, że choroba może wynikać z procesów autoimmunologicznych.

Istnieją dwa rodzaje limbicznego zapalenia mózgu:

  • paranowotworowe zapalenie układu limbicznego,
  • nieparanowotworowe zapalenie układu limbicznego.

2. Przyczyny limbicznego zapalenia mózgu

Limbiczne zapalenie mózgu diagnozowane jest u około połowy chorych na raka drobnokomórkowego płuc. Niekiedy pojawia się również u pacjentów z rakiem jąder, prostaty, piersi, układu pokarmowego, grasiczakiem, neuroblastomą czy chorobą Hodgkina.

Zdarza się również, że zapalenie układu limbicznego jest efektem infekcji spowodowanej przez wirus opryszczki pospolitej lub choroby autoimmunologicznej, bez obecności zmian nowotworowych.

3. Objawy limbicznego zapalenia mózgu

Zapalenie mózgu obejmuje ciało migdałowate, podwzgórze, przyśrodkową część płata skroniowego oraz hipokamp. U pacjentów diagnozuje się następujące objawy:

  • zaburzenia lub utrata pamięci krótkotrwałej,
  • częste zmiany stany psychicznego,
  • zaburzenia zachowania,
  • dezorientacja,
  • lęki, splątanie, pobudzenie,
  • omamy wzrokowe i słuchowe,
  • napady padaczkowe (ok. 50% chorych),
  • obniżenie nastroju lub depresja,
  • zaburzenia snu,
  • pląsawica (rzadziej).

Objawy limbicznego zapalenia mózgu początkowo przypominają grypę, pojawia się gorączka, ból głowy i mięśni. Dopiero wraz z upływem czasu chory doświadcza coraz większej ilości objawów neurologicznych.

4. Diagnostyka limbicznego zapalenia mózgu

Podejrzenie zapalenia mózgu jest wskazaniem do wykonania badań neuroobrazowych, takich jak EEG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Pacjenci są dodatkowo kierowani na badanie płynu mózgowo-rdzeniowego oraz morfologię krwi (w celu wykrycia przeciwciał onkoneuronalnych).

Ważna jest również konsultacja psychiatryczna, umożliwiająca wykluczenie choroby psychicznej, która mogłaby odpowiadać za część objawów.

Lekarz powinien przeprowadzić również diagnostykę różnicową, by znaleźć konkretną przyczynę wystąpienia limbicznego zapalenia mózgu.

5. Leczenie limbicznego zapalenia mózgu

Limbiczne zapalenie mózgu to choroba rzadka i stosunkowo mało poznana. W związku z tym specjaliści skupiają się na szybkiej diagnostyce i leczeniu choroby podstawowej.

U niektórych pacjentów wprowadza się leki steroidowe, plazmaferezy lub immunoglobuliny, ale nie powstały schematy, dotyczące dawkowania i przebiegu terapii.

Przyjmuje się, że zahamowanie rozwoju choroby stanowi duży sukces, szczególnie w przypadku postępujących deficytów poznawczych oraz neurologicznych.

W Polsce leczenie koncentruje się na leczeniu nowotworu i tym samym uzyskaniu stabilizacji stanu pacjenta. Dodatkowo wprowadza się terapię objawową w celu poprawy obecnego samopoczucia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze