Trwa ładowanie...

Listeria monocytogens – czym jest, zakażenie, leczenie

Avatar placeholder
07.04.2021 16:34
Listeria monocytogens – czym jest, zakażenie, leczenie
Listeria monocytogens – czym jest, zakażenie, leczenie

Listeria monocytogens to bakteria, którą zakażenie grozi nabyciem listeriozy. Specjaliści alarmują, że nie wolno lekceważyć jej objawów, jest ona bowiem bardzo niebezpieczna. Nawet trzydzieści procent osób nią zarażonych może ponieść śmierć.

spis treści

1. Listeria monocytogens – czym jest?

Bakteria listeria monocytogens jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Lekarze podkreślają, że w sposób szczególny powinny uważać kobiety w ciąży, by jej nie złapać. Najłatwiej wprowadzić ją do organizmu poprzez żywność. Listeria monocytogens zasadza się przede wszystkim na mięsie i wędlinie, ale także na nabiale. Raczej nie spotkamy jej na świeżych produktach – podpsute mięso, sery pleśniowe albo sałatki spożywane po jakiś czasie od jej zrobienia mogą zawierać listeria monocytogens.

10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe
10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe [10 zdjęć]

Wiele mówi się na temat wysokiego ryzyka związanego z zatruciem niewłaściwie przyrządzoną wieprzowiną.

zobacz galerię
Zobacz film: "Jak należy postępować przy zatruciach pokarmowych u dzieci?"

 

2. Listeria monocytogens – zakażenie

Do zakażenia bakterią listeria monocytogens może dojść, gdy wprowadzimy do organizmu takie produkty, jak: mleko niepasteryzowane, sery (zarówno te pleśniowe, brie, camembert, jak i tarte żółte), lody, a także mięso (bez względu na to, czy zostało ono ugotowane czy pozostało surowe), fermentowane i surowe kiełbasy, pasztety (niezależnie od wyboru produktu: mięsa, ryby czy jarzyn). Bakteria ta jest również obecna w rybach surowych i wędzonych oraz w kupowanych gotowych sałatkach.

Jeśli dojdzie do zakażenia bakterią listeria monocytogens, jednostka będzie odczuwała takie objawy, jak: gorączka i drgawki, wymioty i biegunki, bóle stawów i mięśni. Może także dojść do utarty świadomości. Powikłania nieleczonego zakażenia to zapalenie opon mózgowych, wsierdzia lub wdanie się sepsy.

Nietypowe produkty przyczyną zatruć pokarmowych
Nietypowe produkty przyczyną zatruć pokarmowych [6 zdjęć]

Według raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego w roku 2014 w Polsce wzrosła liczba bakteryjnych zatruć

zobacz galerię

3. Listeria monocytogens – leczenie

Najłatwiej zdiagnozować, czy dana jednostka uległa zakażeniu bakterią listeria monocytogens, poprzez wizytę u lekarza. Specjalista na podstawie wywiadu o objawach, a także wykonaniu szeregu badań specjalistycznych powinien postawić diagnozę.

Bakteria listeria monocytogens jest na tyle agresywna, że można wykonać różne badania, by potwierdzić lub zaprzeczyć jej obecność. Należą do nich: badania krwi, wydzieliny z pochwy, stolca, płynu mózgowo-rdzeniowego. U noworodków pojawi się ona także w tak zwanej smółce.

Listerię monocytogens można wykryć dzięki badaniu krwi.
Listerię monocytogens można wykryć dzięki badaniu krwi.

Jeżeli z badań wynika, iż bakteria listeria monocytogens jest obecna w organizmie pacjenta należy podjąć natychmiastowe leczenie. Jedyną skuteczną metodą pozbycia się jej z organizmu jest podjęcie antybiotykoterapii. Wówczas chory powinien przyjmować cztery substancje aktywne: amoksycylinę, aminoglikozyd, kotrimoksazol, a także makrolity.

Podjęcie leczenia bakterii listeria monocytogens jest tak istotne, ponieważ stwarza ona zagrożenie śmiecą. Według statystyk zapada na nią 2500 Amerykanów rocznie, z czego 500 przypadków kończy się zgonem.

Winny na siebie w sposób szczególny uważać kobiety w ciąży, bowiem aż osiemdziesiąt procent przypadków zarażenia się listeria monocytogens kończy się śmiercią noworodka. Zwykle kobiecie nic nie dolega.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze