Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Marazm - skutki i występowanie, objawy, zagrożenia, sposoby leczenia

Avatar placeholder
18.01.2024 17:43
Nieleczony marazm jest chorobą mogącą doprowadzić do śmierci
Nieleczony marazm jest chorobą mogącą doprowadzić do śmierci (123rf.com)

Marazm to słowo pochodzenia greckiego, dosłownie oznacza gaśnięcie, uwiąd. W medycynie marazmem określa się ogólny stan wyniszczenia organizmu. W języku powszechnym słowo marazm często używane jest do określenia stanu zobojętnienia i apatii, często kojarzone z depresją czy chronicznym zmęczeniem. Używa się go również do opisu zastoju w danej dziedzinie.

spis treści

1. Co to jest marazm?

Marazm, inaczej zwany niedożywieniem typu marasmus, to choroba wywoływana dietą ubogą w składniki białkowo-kaloryczne, często powoduje niebezpieczne zmiany w korze mózgowej. Nierzadko spotykany jest u osób w zaawansowanym wieku - towarzyszy mu bierność, zobojętnienie, obniżenie siły mięśniowej i zmniejszenie sprawności umysłowej. Marazm można także spotkać u osób chorujących przewlekle na choroby układu pokarmowego, takie jak: celiakia, marskość wątroby czy przewlekłe zapalenie trzustki.

Marazm występuje także u ofiar głodu i niedożywienia w krajach Trzeciego Świata. W lżejszej postaci marazm może występować u osób z urazami, stanami pooperacyjnymi czy chorujących na nowotwory, które wywołują mdłości oraz utratę apetytu. Kolejna grupa, która jest narażona na marazm, to osoby stosujące niskokaloryczną dietę odchudzającą czy wegetariańską lub wegańską. Chorują na niego również osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania, takimi jak bulimia czy anoreksja.

Zobacz film: "Jesienno-zimowa apatia znacznie wpływa na obniżenie libido"
Nawyki, które uchronią cię przed depresją
Nawyki, które uchronią cię przed depresją [10 zdjęć]

Osoby borykające się z problemem zaburzeń nastroju często zgłaszają swoim lekarzom kłopoty z zaśnięciem,

zobacz galerię

2. Jakie są objawu niedożywienia typu marasmus

Objawy niedożywienia typu marasmus to między innymi: spadek siły mięśniowej; anemia; spadek odporności organizmu; niewydolność oddechowa i krążeniowa; upośledzenie zdolności trawienia i wchłaniania pokarmów; osłabienia kości i osteoporozy; utrata wagi wynikająca z obniżenia masy mięśniowej; znaczne spowolnienie wzrostu u dzieci; spadek temperatury ciała; utrata włosów; przedwczesne starzenie się skóry twarzy, tak zwana starcza twarz. Marazm nie objawia się obrzękami i stłuszczeniem wątroby, a hipoalbuminemia, czyli zmniejszenie albumin w osoczu krwi, jest mniej wyraźne niż w niedożywieniu typu kwashiorkor.

3. Zagrożenia związane z marazmem

Nieleczony marazm jest chorobą mogącą doprowadzić do śmierci. Pogłębiające się niedobory substancji białkowych prowadzą do zatrzymania się wody w organizmie, neuropatii – choroby nerwów obwodowych, poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych i ostatecznie do zgonu.

4. Leczenie marazmu

Leczenie marazmu zaczyna się od podawania doustnie niskokalorycznych składników odżywczych w postaci płynnej lub - w sytuacji gdy karmienie doustne nie jest możliwe - przez zagłębnik nosowy. Specjalne preparaty medyczne mają za zadanie dostarczyć jak największej ilości składników odżywczych i witamin, w niewielkiej objętości.

Zobacz także:

Kolejnym etapem leczenia marazmu jest wprowadzanie produktów bardziej kalorycznych, bogatych w białko, najlepiej zwierzęce oraz węglowodany o wysokiej wartości energetycznej, takie jak cukier trzcinowy czy miód. Podczas leczenia marazmu należy ograniczyć spożywanie tłuszczów, które u osoby niedożywionej mogą powodować brak apetytu oraz, z uwagi na ich niską wartość odżywczą, unikać jedzenia typu fast food i słonych przekąsek

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze