Nadmierna potliwość pach
Nieprzyjemny zapach pach wiąże się nadprodukcją gruczołów potowych. Przy tej dolegliwości nie sprawdzają się żadne dezodoranty. Na zbyt dużą potliwość w dole pachowym cierpi aż 1% społeczeństwa. Prawdopodobnie w grę wchodzą uwarunkowania genetyczne. Osoby cierpiące na to zaburzenie powinny stosować odpowiednią dietę, przede wszystkim unikać ostrych potraw. Obecnie dostępne są także specjalistyczne zabiegi, które skutecznie usuwają ten nieprzyjemny problem.
1. Przyczyny nadmiernej potliwości
Przyczyny nadmiernej potliwości pach mogą być przeróżne, od tych o podłożu neurologicznym czy metabolicznym, po te spowodowane stresem bądź warunkami atmosferycznymi. Nadmierne pocenie może współtowarzyszyć różnym chorobom, jak np. cukrzyca, gruźlica, choroby tarczycy czy nerek. Problem może wystąpić także u osób cierpiących na choroby nowotworowe (białaczka, chłoniaki czy ziarnica) czy zmagających się z otyłością. Niezależnie od przyczyny nadmierne pocenie jest przykrą i dosyć uciążliwą dolegliwością.
2. Dieta a nadmierna potliwość
Jeśli masz problemy z nadmierną aktywnością gruczołów potowych, powinieneś przyjrzeć się swojej diecie. Osoby, które uskarżają się na nadmierne pocenie, nie powinny jeść ostrej żywności, a w szczególności produktów takich jak:
- cebula i czosnek,
- ryby,
- ostre przyprawy – chili.
Jest za to jeden produkt spożywczy, który może znacznie zmniejszyć wydzielanie się potu, a mianowicie ocet słodowy. Wystarczy, że na noc przemyjemy nim pachy, a po porannym prysznicu użyjemy zwykłego antyperspirantu.
3. Sposoby na nadmierną potliwość
Jeśli cierpisz z powodu tej dolegliwości, to pewnie próbowałeś już wszystkich dostępnych antyperspirantów. Poniżej znajdziesz listę sposobów walki z nadmierną potliwością, które mogą ci pomóc.
- Roztwory formaliny, które nie w każdym przypadku przynoszą oczekiwane efekty.
- Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej. Substancji tej używa się w bardzo małych ilościach. Wstrzyknięcie niewielkiej ilości botoksu pod pachy może dopomóc w usunięciu tego wstydliwego problemu.
- Sympatektomia. Polega na zniszczeniu nerwów współczulnych odpowiedzialnych za nadmierne pocenie. Zabieg wykonywany jest przez lekarza, który przecina nerwy, a następnie niszczy je za pomocą prądu. Odbywa się to w znieczuleniu ogólnym.
- Odsysanie tłuszczu. Ta metoda może pomóc w pozbyciu się gruczołów potowych z głębokich warstw skóry, jednakże jest ona dosyć inwazyjna i może spowodować pojawienie się blizn i siniaków.
- Jonoforeza, która opiera się na zastosowaniu prądu. Może być wykonana w klinice dermatologicznej bądź na oddziale fizjoterapii. Jest bardzo skuteczna.
Najczęściej, walcząc z nadmierną potliwością pach, sięgamy po antyperspiranty. Jednak w przypadku silnego pocenia się środki te nie sprawdzają się. Codzienna higiena ciała również niewiele daje. Na szczęście współczesna medycyna opracowuje coraz nowsze metody walki z nadmiernym poceniem się. Dzięki specjalistycznym zabiegom możemy pozbyć się tej przykrej dolegliwości. Dlatego warto o nich pomyśleć, kiedy zawiodą wszystkie konwencjonalne metody.