Trwa ładowanie...

Naukowcu potrafią usunąć z mózgu pamięć o strachu

Avatar placeholder
23.11.2016 21:58
Naukowcu potrafią usunąć z mózgu pamięć o strachu
Naukowcu potrafią usunąć z mózgu pamięć o strachu

Wiele osób cierpi na zaburzenia lękowe - takie jak fobie i zespół stresu pourazowego. Chociaż istnieją różna metody leczenia, takie jak leki, psychoterapia i terapia alternatywna,  ich wskaźniki sukcesu są różne. Międzynarodowy zespół neurologów być może znalazł sposób na "usunięcie" tych problemów z mózgu.

1. Obraz fobii w mózgu

Chociaż niektóre fobie rozwijają się w dzieciństwie, większość z nich pojawiają się niespodziewanie i bez wyraźnej przyczyny w okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości.

Naukowcy odkryli, jak leczyć fobie, np. strach przed pająkami
Naukowcy odkryli, jak leczyć fobie, np. strach przed pająkami (Shutterstock)

Fobie specyficzne obejmują te skupione wokół zwierząt i owadów, bakterii, wysokości, otwartych przestrzeni, zamkniętych pomieszczeń, procedur medycznych lub pływania.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Chociaż większości osób udaje się wykonywać swoje codzienne czynności, pomimo swoich fobii, dla innych te obawy mogą być wyniszczające. Pacjenci rozumieją, że ich  strach jest irracjonalny, ale to nie sprawia, że mniej się boją.

Zespół stresu pourazowego (post-traumatic stress disorder, PTSD) wpływa na 7,7 mln dorosłych. Doświadczanie seksualne, przeżyte w dzieciństwie lub w wieku dorosłym, jest najprawdopodobniej głównym czynnikiem powstawania PTSD.

Zwykle zalecaną formą leczenia fobii jest terapia ekspozycyjna. W jej trakcie pacjenci są stopniowo stykani z przedmiotem strachu. Jednakże, tego typu terapie są bardzo nieprzyjemne, a w konsekwencji pacjenci często ich unikają.

Międzynarodowy zespół naukowców próbował znaleźć bardziej skuteczny sposób, aby zmniejszyć lęk.

Zobacz także

2. Badanie reprezentacji strachu w mózgu

Za pomocą kombinacji sztucznej inteligencji i technologii skanowania mózgu, zespół składający się z naukowców z Wielkiej Brytanii, Japonii i Stanach Zjednoczonych być może odkryli sposób, jak usunąć konkretne wspomnienia strachu.

Zespół był prowadzony przez dr Ai Kozumi, z Międzynarodowego Instytutu Zaawansowanych Badań Telekomunikacyjnych w Kioto oraz Centrum Informacji i Sieci Neuronowych w Osace. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Human Behaviour”.

Zespół wykorzystał nową technikę zwaną "dekodowaniem odpowiedzi neuronowej", by czytać i zidentyfikować wspomnienia strachu. Technika ta wykorzystuje skanowanie mózgu do monitorowania jego aktywności i pozwala zidentyfikować złożone wzorce aktywności, które wskazują na pamięć o strachu.

Naukowcy przebadali wspomnienia strachu u zdrowych 17 osób. Byli oni  rażeni prądem elektrycznym za każdym razem, kiedy widzieli pewien obraz na ekranie komputera.

5 częstych objawów zaburzeń lękowych
5 częstych objawów zaburzeń lękowych [6 zdjęć]

Każdy człowiek przeżywa chwile niepokoju. Może to być spowodowane nową pracą, ślubem czy wizytą u dentysty.

zobacz galerię

Dr Ben Seymour, z Wydziału Inżynierii na Uniwersytecie w Cambridge w Wielkiej Brytanii, jeden z członków z zespołu, wyjaśnia, jak sztuczna inteligencja przy użyciu metody rozpoznawania obrazu umożliwia naukowcom rozpoznanie treść informacji neurologicznej, przechwyconej przez skanery mózgu.

"Sposób, w jaki informacje są reprezentowane w mózgu jest bardzo skomplikowany, ale stosowanie sztucznej inteligencji pozwala nam zidentyfikować treść tych informacji. Kiedy pojawia się łagodna pamięć strachu, jesteśmy w stanie rozwinąć szybki i dokładny sposób czytania go za pomocą algorytmów AI. Wyzwaniem było znalezienie sposobu, aby zmniejszyć lub usunąć pamięć strachu, bez świadomego przywołania go. "

3. Nadrzędny strach

Naukowcy próbowali zastąpić pamięć strachu, dając uczestnikom badania nagrodę.

"Zdaliśmy sobie sprawę, że nawet gdy ochotnicy po prostu odpoczywali, mogliśmy zobaczyć krótkie chwile, kiedy częstotliwość wahań aktywności mózgu miała częściowe cechy konkretnej pamięci strachu, mimo że wolontariusze nie byli świadomi tego" - mówi dr Seymour.

"Ponieważ mogliśmy szybko rozszyfrować te wzorce mózgowe, zdecydowaliśmy się dać uczestnikom nagrodę - małą ilość pieniędzy - za każdym razem, kiedy obserwowaliśmy te cechy pamięci" - kontynuuje.

Fobia – jakie są jej przyczyny?
Fobia – jakie są jej przyczyny?

Fobie pojawiają się bardzo często z powodu presji otoczenia lub obawy przed zmianą. Jedni przesadnie

zobacz galerię

Procedurę powtarzano przez 3 dni.

Przez kilkakrotne podłączenie wzorców aktywności mózgu związanych z porażeniem prądem elektrycznym z pozytywną nagrodą, naukowcy dążyli do stopniowego przekształcenia mózgu tak, by  zmniejszyć pamięć strachu.

Zespół następnie testował, co się stanie, kiedy uczestnikom ponownie pokaże się zestaw zdjęć wcześniej związanych z porażeniem prądem i strachem.

"W efekcie, funkcje pamięci, które wcześniej były dostrojone do przewidywania bolesnego szoku, teraz ponownie zaprogramowano do przewidzenia czegoś pozytywnego w zamian. Co ciekawe, nie mogliśmy już zobaczyć typowej reakcji skóry na strach - pocenia się. Nie mogliśmy zidentyfikować zwiększonej aktywności w jądrze migdałowatym. Oznacza to, że będziemy w stanie zmniejszyć ilość pamięci strachu bez świadomego wywoływania  pamięci o nieprzyjemnych wydarzeniach”  - dr Kozumi wyjaśnia pozytywny wynik eksperymentu.

Chociaż wielkość do tego badania była ograniczona, naukowcy mają nadzieję, że dzięki wspólnym wysiłkom, neurolodzy będą stopniowo budować bazę przedstawień mózgu i pamięci strachu, które w końcu pozwolą im wymyślić skuteczną terapię fobii.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze