Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Anita Rawa-Kochanowska

Nie mogę zasnąć – charakterystyka, przyczyny, sposoby na bezsenność

 Anna Krzpiet
30.03.2021 21:02
Nie mogę zasnąć! (bezsenność) – charakterystyka, przyczyny, sposoby
Nie mogę zasnąć! (bezsenność) – charakterystyka, przyczyny, sposoby (123rf)

Sen jest bardzo ważny w funkcjonowaniu i prawidłowym rozwoju człowieka i stanowi prawie jedną trzecią życia. Przede wszystkim sen pomaga zregenerować organizm i wpływa na nasze samopoczucie. Nieprzespana noc, wywołana tym, że nie możemy zasnąć, skutkuje słabszą wydajnością organizmu, odczuciem zmęczenia i zaburzeniem koncentracji. Problem bezsenności jest zmorą wielu osób, które codziennie powtarzają - nie mogę zasnąć. Istnieją jednak sposoby na uporanie się z tą dolegliwością.

spis treści

1. Nie mogę zasnąć

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała bezsenność za chorobę. Bezsenność może polegać na trudnościach w zasypianiu, skróceniu czasu snu, a także może być związana z częstym wybudzaniem się – wszystkie te formy bezsenności skutkują dyskomfortem i poczuciem nieprzespanej nocy. Jednorazowa bezsenna noc nie świadczy o problemie bezsenności. O poważnych kłopotach z tym, że nie możemy zasnąć, można mówić, gdy trwają dłuższy czas i nasilają się.

Długotrwale utrzymująca się bezsenność może przyczyniać się do powstawania otyłości, chorób układu sercowo-naczyniowego, a także różnego rodzaju schorzeń psychicznych oraz somatycznych, takich, jak depresja, schizofrenia, czy zaburzenia nerwicowe.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Podczas snu w organizmie człowieka obniża się ciśnienie tętnicze krwi, a także zwalnia praca serca, zmniejsza się przemiana materii, obniża się temperatura ciała, a także dochodzi do przerwania czynności odruchowo-warunkowych.

Bezsenność a depresja
Bezsenność a depresja

Bezsenność to poważny problem wielu osób. Problemy z zasypianiem wpływają na codzienny nastrój i funkcjonowanie.

zobacz galerię

2. Przyczyny bezsenności

Bezsenność może mieć wiele przyczyn. Zaburzenie snu może być spowodowane stresem, spożywaniem ciężkostrawnych potraw przed snem, nerwicą lub depresją, zespołem niespokojnych nóg (RLS), stosowaniem różnych leków, bezdechami w czasie snu a także problemami z wydzielaniem melatoniny. Tego, że nie możemy zasnąć nie należy jednak bagatelizować, zwłaszcza kiedy problem się nasila.

Nie mogę zasnąć - to probelm, który często pojawia się w stresujących momentach w życiu
Nie mogę zasnąć - to probelm, który często pojawia się w stresujących momentach w życiu

3. Sposoby na bezsenność

Aby podjąć walkę z tym, że nie możemy zasnąć, warto zadbać o higienę snu. Aby poprawić jakość snu warto zrezygnować ze spożywania alkoholu, kofeiny oraz nikotyny (około 5h przed udaniem się na spoczynek). Zadbaj w sypialni o warunki sprzyjające spaniu: odpowiednia temperatura pomieszczenia, zazwyczaj powinna mieścić się w granicach 18 - 22°C, zgaszone światło oraz cisza. Jeśli cierpisz na bezsenność w nocy, unikaj popołudniowych drzemek.

Aby poprawić sen warto być aktywnym w ciągu dnia i spędzać czas na świeżym powietrzu. Dotleniony organizm łatwiej zasypia i lepiej regeneruje się w czasie snu. Zacznij prowadzić regularny tryb życia - wstawaj i kładź się spać codziennie o tej samej porze, to pozwoli przyzwyczaić organizm do konkretnych godzin snu. Jest duża szansa, że problem z tym, że nie możesz zasnąć, stanie się mniej dokuczliwy.

To musisz wiedzieć

W przypadku problemów ze snem pomocna może być aromaterapia. Jeśli problem bezsenności utrzymuje się dłuższy czas warto udać się do lekarza, aby sprawdzić czy problem z tym, że nie możesz zasnąć, nie jest wynikiem choroby. W przypadku wystąpienia kłopotów ze snem doraźną pomoc mogą stanowić ziołowe leki uspokajające, np. herbatki ziołowe z melisy lub leki nasenne. Należy jednak pamiętać, że niewskazane jest długotrwałe stosowanie takich preparatów farmakologicznych, gdyż mogą one skutkować uzależnieniem, a także mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze