Trwa ładowanie...

Nowa kampania społeczna. Każde kolejne 15 papierosów powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie

 Anna Krzpiet
08.03.2017 09:50
Każde kolejne 15 papierosów powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie
Każde kolejne 15 papierosów powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie (YouTube)

Dla części społeczeństwa palenie papierosów jest jedną z codziennych podstawowych czynności. I o tyle, wypalenie jednego papierosa na jakiś czas nie przynosi organizmowi wielkich start, tak palenie kilku papierosów dziennie może bardzo niekorzystnie wpływać na zdrowie i powodować wiele chorób.

1. Walka z nałogiem

Od stycznia 2017 roku wszystkie opakowania papierosów w Polsce został ujednolicone, przez co miała spaść liczba wypalanych papierosów w naszym kraju. Niektórzy dostaną paczkę z napisaniem „Paleniem możesz zabić swoje nienarodzone dziecko”, „Rzuć palenie – masz dla kogo żyć” albo „Dym szkodzi Twoim dzieciom, rodzinie i przyjaciołom”. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zdjęcia pochodzą z zestawów specjalnie przygotowanych przez Komisję Europejską.

7 niecodziennych rodzajów uzależnień
7 niecodziennych rodzajów uzależnień [7 zdjęć]

Bardziej niż chorobliwe kolekcjonerstwo dóbr materialnych szokujące wydaje się gromadzenie zwierząt.

zobacz galerię

Mimo to wielu palaczy sugeruje, że o wiele bardziej do rzucenia palenia skłoniłaby ich wysoka cena papierosów. Niektórzy na pytanie, czy np. nowe paczki są skuteczne odpowiadają, że zapewne przyzwyczają się do zmian wizerunku paczek. W wielu sklepach można już kupić specjalne etui na paczki papierosów zasłaniające realistyczne zdjęcia. Jednak wraz ze zmianą szaty graficznej zmieniło się coś jeszcze.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Na paczkach papierosów nie widnieje już informacja na temat zawartości nikotyny, tlenku węgla i substancji smolistych w papierosach. A czy konsument nie powinien być informowany o zawartości spożywanego przez siebie produktu?

Zobacz także:

Wciąż jednak pojawiają się nowe kampanie społeczne walczące z tym najbardziej powszechnym nałogiem. Jedna z najnowszych reklam pokazuje, co dzieje się po wypaleniu kolejnych 15 papierosów. Zmiany, które powoduje taka ilość są już wręcz nieodwracalne i mogą doprowadzić do raka. To krótki, ale bardzo wymowny spot marki QitKit. Jak myślicie, czy taka forma walki z paleniem papierosów jest skuteczna?

2. Co dzieje się w organizmie po wypaleniu papierosa?

Jakie zmiany zachodzą w organizmie po wypaleniu jednego papierosa? Wypalając papierosa człowiek wciąga do swoich płuc około 4 tys. związków chemicznych, które następnie rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Po wciągnięciu dymu nikotyna zaczyna wchłaniać się przez pęcherzyki płucne i błonę śluzową górnych dróg oddechowych.

Następnie przedostaje się do krwioobiegu płucnego, serca, a na końcu do krwioobieg obwodowego. Stamtąd przedostaje się do naczyń mózgowych i zaczyna stymulować receptory odpowiedzialne za uwalnianie hormonu stresu, czyli adrenaliny. W tej chwili akcja serca przyspiesza i wzrasta ciśnienie tętnicze.

Jeden papieros zapewnia jednorazową dawkę nikotyny, dokładniej około 1-2 mg tej substancji. Po takiej dawce organizm potrzebuje kilku godzin na samooczyszczenie się, poprzez procesy metaboliczne w wątrobie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze