Trwa ładowanie...

Nowy lek na raka prostaty

Avatar placeholder
23.06.2014 22:00
Nowy lek na raka prostaty
Nowy lek na raka prostaty

20 marca decyzją Komisji Europejskiej dopuszczono do obrotu nowy lek, który ma przedłużać życie chorych cierpiących na zaawansowanego raka gruczołu krokowego.

spis treści

1. Rak prostaty

Każdego roku w Unii Europejskiej na raka prostaty zapada około 300 000 mężczyzn. W Polsce wśród mężczyzn ten typ raka jest drugą przyczyną zgonów na choroby nowotworowe. W 2008 roku w naszym kraju zanotowano 8268 nowych przypadków raka stercza oraz aż 3892 zgony, których przyczyną był ten nowotwór. Szacuje się, że na świecie do 2030 roku liczba zachorowań na raka prostaty podwoi się.

2. Leczenie raka prostaty

Leczenie raka gruczołu krokowego jest niezwykle trudne, gdyż często zdarza się, że guz nie reaguje na leki. Zazwyczaj terapia polega na chirurgicznym usunięciu guza i supresji hormonów męskich, które odpowiadają za stymulowanie wzrostu komórek nowotworowych, po czym następuje chemioterapia. Zdarza się jednak, że mimo podjęcia tych wszystkich kroków, choroba nadal postępuje. Często też dochodzi do przerzutów do węzłów chłonnych, kości i innych tkanek. W takiej sytuacji stosuje się terapię hormonalną, immunoterapię, chemioterapię i radioterapię.

3. Działanie nowego leku na raka prostaty

Działanie nowego leku przeciwnowotworowego polega na zakłócaniu funkcjonowania sieci mikrotubuli w komórkach poprzez wiązanie się z tubuliną i sprzyjanie jej wbudowywania do mikrotubuli. Jednocześnie lek hamuje rozpad takiego połączenia, co prowadzi do stabilizacji mikrotubuli. Farmaceutyk skierowany jest do chorych z przerzutowym, hormonoopornym rakiem prostaty, u których przedłuża życie i daje szanse na dalsze leczenie. Uzasadnieniem dla zatwierdzenia leku są wyniki badań klinicznych, przeprowadzonych w 146 ośrodkach badawczych w 26 krajach, które wskazują, iż skojarzenie nowego leku z syntetycznym glikokortykosteroidem zmniejsza ryzyko zgonu o 30%, przy poprawie mediany całkowitego czasu przeżycia o 15,1 miesiąca w porównaniu z 12,7 miesiąca w grupie leczenia skojarzonego z syntetycznym antybiotykiem antracyklinowym. Nowy lek dopuszczono do obrotu w 27 krajach Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie i Norwegii, a wcześniej zarejestrowano go już w Brazylii, USA, Izraelu i Curaçao.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nowy lek na raka prostaty z przerzutami
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze