Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Obrzezanie - na czym polega, zalecenia po zabiegu, korzyści

 Paula Jakubasik
10.02.2022 15:00
Obrzezanie jest najczęściej wykonywane w przypadku stulejki.
Obrzezanie jest najczęściej wykonywane w przypadku stulejki.

Obrzezanie to zabieg najczęściej wykonywany w celu leczenia stulejki. Może być też przeprowadzony ze względów religijnych lub kulturowych. Obrzezanie przynosi wiele korzyści zdrowotnych, które dotyczą też partnerki seksualnej. Jest to stosunkowo bezpieczna ingerencja chirurgiczna, jeżeli jest wykonywana w sterylnych warunkach przez doświadczoną osobę. Na czym polega zabieg? Jak długo trwa rekonwalescencja? Jakie są korzyści po obrzezaniu oraz czy usunięcie napletka wpływa na życie seksualne?

spis treści

1. Na czym polega obrzezanie?

Zabieg polega na chirurgicznym usunięciu napletka, okrywającego żołądź penisa. Najczęściej jest wykonywany w przypadku wystąpienia ciężkich przypadków stulejki.

U dzieci stosowane jest znieczulenie ogólne, u dorosłych znieczulenie miejscowe. Około 20-30% mężczyzn na świecie jest obrzezanych.

Zobacz film: "Obrzezanie coraz popularniejsze w Polsce"

Zabieg jest wykonywany za pomocą technik chirurgicznych lub opaski z tworzywa sztucznego jednorazowego użytku o nazwie Plastibell. Urządzenie przypomina naparstek, zakłada się je na żołądź, a na napletku umieszcza się pierścień, który pomaga uzyskać precyzyjne cięcie.

Pozostałość napletka jest przyszywana do żołędzi. Zabieg trwa od 30 do 45 minut. Po obu metodach rezultat jest podobny. Komplikacje po obrzezaniu pojawiają się rzadko, odnotowano problemy u jednej osoby na 200-500 przypadków.

Występują wówczas infekcje i krwawienia, rzadziej krwiaki i martwica skóry w miejscu znieczulenia. Zabieg może mieć też charakter religijnej ceremonii. U Żydów obrzezanie jest organizowane w 8 dniu po urodzeniu, a u wyznawców Islamu odbywa się w wieku nastoletnim.

Obrzezanie było często wykonywane w Stanach Zjednoczonych ze względów zdrowotnych i higienicznych. Uznano jednak, że jest to zbyt duża ingerencja w ciało dziecka i narusza nietykalność cielesną. Obecnie zabieg jest wykonywany na wyraźną prośbę i za zgodą rodziców.

Brak dowodów na to by obrzezanie mężczyzn wpływało na ich satysfakcję z seksu
Brak dowodów na to by obrzezanie mężczyzn wpływało na ich satysfakcję z seksu (Shutterstock)

2. Gojenie po zabiegu obrzezania

Po zabiegu obrzezania lekarz może zastosować okład gazy z wazeliną. Zalecane jest przemywanie miejsca intymnego wodą kilka razy dziennie. Można też stosować wazelinę lub maść z antybiotykiem by przyspieszyć proces gojenia i uniknąć zakażenia.

Rana powinna zagoić się wstępnie w ciągu 7-10 dni. Po tym czasie wystarczy przestrzegać zasad higieny. Pełne zagojenie występuje po 3-4 tygodniach. Stosunki seksualne można podejmować po ponad 2 tygodniach, gdy mężczyzna nie odczuwa już bólu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Korzyści usunięcia napletka

Wielu lekarzy uważa, że napletek jest zbędny i nie pełni żadnej funkcji. Może spowodować natomiast wiele nieprzyjemnych dolegliwości i konieczność wizyty u lekarza.

Napletek sprzyja gromadzeniu się martwego naskórka, resztek moczu oraz nasienia. Nie jest to higieniczne dla mężczyzny ani dla jego partnerki. Obrzezanie chroni zatem przed wystąpieniem stanów zapalnych i ogranicza rozwój bakterii.

Zmniejsza też możliwość wystąpienia raka prącia. Obrzezanie obniża również ryzyko zachorowania partnerki seksualnej na raka szyjki macicy i raka macicy.

Zabieg zmniejsza też możliwość przeniesienia wirusa HPV oraz zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. U obrzezanych mężczyzn w Afryce zachorowalność na wirusa HIV zmniejszyła się aż o 76%.

4. Obrzezanie a stosunek seksualny

Obrzezanie nie wpływa na życie seksualne - nie przedłuża stosunku ani nie wzmacnia doznań. Nikt po wykonaniu zabiegu nie potwierdził tych stwierdzeń. Stosunek seksualny krótko po zabiegu może wywołać dyskomfort, ale jest to tymczasowe i z pewnością minie.

Na początku mężczyźni odczuwają pewną różnicę, ale nie ma to wpływu na zadowolenie z tej sfery życia. Szybko następuje przyzwyczajenie i nikt nie pamięta o początkowych obawach.

Niektórzy twierdzą nawet, że po obrzezaniu seks jest lepszy, ale to bardzo subiektywna opinia i nie została oficjalnie potwierdzona. Częściej można spotkać się ze zdaniem, że posiadanie napletka lub jego brak nie ma wpływu na stosunek seksualny.

Stulejka – zdjęcia
Stulejka – zdjęcia

Mężczyzna chory na stulejkę, podczas kontaktów sekualnych może odczuwać ból.

zobacz galerię

5. Problemy z ruchomością napletka

W Polsce obrzezanie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego jest zlecane w przypadku stulejki. Zabieg nie będzie wykonany za darmo bez konkretnych wskazań medycznych.

Prywatne obrzezanie bez względu na przyczynę kosztuje około 1500 złotych. Można rozważyć takie rozwiązanie w przypadku problemów z ruchomością napletka. Obrzezanie może być korzystne w przypadku uprawiania seksu z różnymi partnerkami lub częstych zachorowań na infekcje dróg moczowych.

Dobrym powodem do wykonania zabiegu jest też zakażenie HPV. Wówczas ingerencja chirurgiczna może przynieść korzyści zdrowotne.

6. Obrzezanie kobiet

Obrzezanie kobiet nie przynosi żadnych korzyści i jest zazwyczaj wykonywane ze względów religijnych. Prawdopodobnie głównym powodem jest stwierdzenie, że przyjemność seksualna prowadzi do zdrady.

Zabieg regularnie jest wykonywany w 28 krajach Afryki i Azji. Polega na wycięciu łechtaczki, czasami warg sromowych mniejszych oraz na zaszyciu wejścia do pochwy.

W tamtych rejonach obrzezanie jest wykonywane w nieprzystosowanych do tego warunkach, bez znieczulenia i za pomocą noża. Krwotok jest ogromny i trudny do zatrzymania. Do rany przykłada się okłady z gnijących roślin i odchodów zwierząt.

Po zabiegu często w pobliżu łechtaczki pojawia się nerwiak, wywołujący silny ból. Tworzą się też blizny zwężające wejście do pochwy, które znacząco utrudniają poród.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Obrzezanie kobiet
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze