Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Dorota Nowacka

Opiaty – charakterystyka, działanie, efekty zażywania, przedawkowanie, zastosowanie w medycynie

Avatar placeholder
15.02.2023 17:37
Najpopularniejsze opiaty to morfina, kokaina, heroina i opium
Najpopularniejsze opiaty to morfina, kokaina, heroina i opium (AdobeStock)

Opiaty to bardzo silnie uzależniające substancje. Najpopularniejsze opiaty to morfina, kokaina, heroina i opium. Uzależnienie od tych opiatów wymaga bardzo długiej kuracji związanej z izolacją pacjenta.

spis treści

1. Charakteryska opiatów

Opiaty są to psychoaktywne alkaloidy opium. Opiaty są pozyskiwane z mlecznego soku niedojrzałych makówek. Do najważniejszych opiatów należą: morfina, kodeina, heroina, tebaina, narkotyna oraz papaweryna. Z opiatów mogą otrzymywane substancje lecznicze czyli opoidy.

Opiaty występują w różnej formie. Opium występuje w formie proszku lub bryłki. Morfina jest dostępna w tabletkach, ampułkach z roztworem, a także w kryształkach. Heroina może wystepować w postaci proszku lub „kompotu” (lekko oleista ciecz).

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

Długość działania opiatów to od 6 do 36 godzin. Najkrócej działa heroina (6-12 godzin), a najdłużej działa metadon (24-36 godzin).

2. Działanie opiatów

Działanie opiatów powoduje zmniejszenie łaknienia, podwyższenie granicy bólu, osłabienie i potliwość. Opiaty mogą powodować impotencję, zaparcia i problemy z oddawaniem moczu. Opiaty obniżają ciśnienie krwi oraz powodują zwężenie źrenic.

Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków
Gwiazdy, które zwalczyły uzależnienie od narkotyków [10 zdjęć]

Ta piękna aktorka to obecnie przykładna matka i żona. Niemniej jednak, gwiazda wcale nie była taka poukładana

zobacz galerię

Ponadto opiaty obniżają napięcie emocjonalne. Osoby, które przyjmują tego rodzaju narkotyki nie zdają sobie sytuacji, że ich stan jest coraz gorszy.

3. Jakie są efekty zażywania?

Efekty działania opiatów można podzielić na dwie grupy: pozornie „pozytywne” oraz negatywne. Opiaty powodują, że możemy odczuwać euforię, błogostan i uczucie odprężenia. Sprawiają, że jesteśmy spokojni i zadowoleni.

Jednak są to tylko odczucia pozorne. Znacznie bardziej niepokojącymi efektami działania są apatia i wyczerpanie emocjonalne, osłabienia, niepokój ruchowy, spowolnienie psychoruchowe, senność, brak motywacji, wycofanie, postawa obronna, zmniejszenie odczucia głodu i potrzeb seksualnych.

Opiaty to narkotyki o bardzo silnym działaniu uzależniającym. Uzależnienie od opiatów występuje szybko, nawet od pierwszej dawki.

4. Jakie są objawy przedawkowania?

Opiaty mogą być przedawkowane. Objawy przedawkowania opiatów to: problemy z oddychaniem, sinica (zasinienie ust i opuszków palców), senność, zimna, wilgotna i lepka skóra, wiotczenie mięśni szkieletowych, zwolniona akcja serca, niskie ciśnienie krwi, śpiączka i zgon, którego przyczyną jest ostra niewydolność oddechowa.

5. Zastosowanie morfiny w medycynie

Morfina znalazła zastosowanie w medycynie jako silny lek przeciwbólowy. Jest stosowana w leczeniu związanego z zawałem serca, chorobą niedokrwienną serca, urazami klatki piersiowej z uszkodzeniem oskrzeli i płuc, a także bólów nowotworowych. Morfina jest podawana także po zabiegach operacyjnych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze