Trwa ładowanie...

Palisz papierosy? Nałóg może powodować zmniejszenie objętości mózgu

Avatar placeholder
29.02.2024 17:00
Skutki są nieodwracalne. Nałóg prowadzi do zmniejszenia objętości mózgu
Skutki są nieodwracalne. Nałóg prowadzi do zmniejszenia objętości mózgu (Getty Images)

Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis przeprowadzili badania, których wyniki wskazują na negatywny wpływ palenia tytoniu na mózg. Ujawniają, że prowadzi ono do zmniejszenia objętości mózgu.

spis treści

1. Ryzyko szybszego pogorszenia funkcji poznawczych

Jak dowodzą najnowsze badania, rzucenie palenia zapobiega dalszej utracie tkanki mózgowej. Niestety jednak proces ten nie jest w stanie przywrócić mózgu do jego pierwotnych rozmiarów.

Z wyników badań opublikowanych w "Biological Psychiatry: Global Open Science" wynika, że palenie zwiększa ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych wraz z wiekiem oraz ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

- Przez długi czas skupialiśmy się głównie na wpływie palenia na płuca i serce, pomijając jego negatywne skutki dla mózgu – mówi starsza autorka badań, prof. Laura J. Bierut.

2. Genetyka czy substancja?

Długo zastanawiano się, czy mniejsza objętość mózgu u palaczy jest skutkiem samego palenia, czy też innych czynników. Badacze wskazali na genetykę jako na istotny element tej układanki - zarówno wielkość mózgu, jak i skłonność do palenia mogą być dziedziczone.

Badanie związku między genetyką, mózgiem i zachowaniem wymagało analizy danych z British Biobank, zawierającej informacje genetyczne, zdrowotne i behawioralne pół miliona osób.

Analiza obejmowała dane 32 094 osób, w tym informacje o objętości mózgu, historii palenia i genetycznym ryzyku palenia. Wyniki pokazały, że historia palenia, objętość mózgu i genetyczne ryzyko palenia są ze sobą powiązane.

Okazało się, że im więcej paczek papierosów pali dana osoba, tym mniejsza jest objętość jej mózgu. Kiedy uwzględniono wszystkie trzy czynniki, związek między genetycznym ryzykiem palenia a objętością mózgu zanikł, podczas gdy związek palenia z objętością mózgu pozostał.

Badacze, wykorzystując analizę mediacji, ustalili, że predyspozycje genetyczne prowadzą do palenia, a palenie prowadzi do zmniejszenia objętości mózgu.

3. Przyspieszony proces starzenia

- Zmniejszenie objętości mózgu jest oznaką przyspieszonego procesu starzenia. To istotne w kontekście starzejącego się społeczeństwa, gdzie zarówno starzenie się, jak i palenie tytoniu są czynnikami ryzyka demencji - komentuje Bierut.

Badania wykazały, że zmniejszenie objętości mózgu wywołane paleniem jest nieodwracalne, nawet po latach od rzucenia palenia. Mózgi osób, które rzuciły palenie, pozostają mniejsze niż mózgi osób, które nigdy nie paliły. Choć więc nie można cofnąć już wyrządzonych szkód, można zapobiec dalszym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze