Trwa ładowanie...

Skolioza ćwiczenia - jakie stosować a jakich unikać? Przykłady

Avatar placeholder
06.03.2023 16:03
Skolioza ćwiczenia - jakie stosować a jakich unikać? Przykłady
Skolioza ćwiczenia - jakie stosować a jakich unikać? Przykłady (123RF)

Skolioza czyli boczne skrzywienie kręgosłupa jest wadą postawy, która szeroko występuje w społeczeństwie. Jest uważana za schorzenie ogólnoustrojowe gdyż ma wpływ na zaburzenia funkcjonowania układu ruchu, krążenia czy oddechowego. Ćwiczenia korekcyjne, które są zalecane przy skoliozie mają na celu przede wszystkim wzmocnienie mięśni grzbietowych i miednicy. Ponadto powinny powinny wymuszać nawyk dobrej postawy w każdej sytuacji.

spis treści

1. Skolioza ćwiczenia - jakie stosować a jakich unikać?

Przy skoliozie ćwiczenia, które rekomenduje się podczas zajęć korekcyjnych są skierowane na te partie mięśni, które zawodzą i nie podtrzymują odpowiednio sylwetki. Są to przede wszystkim ćwiczenia mięśni posturalnych w tym grzbietowych. Ponadto obecne są w tej grupie ćwiczenia elongacyjne czyli rozciągające oraz antygrawitacyjne.

Istotną grupę aktywności dla osób z tym problemem stanowią pływanie oraz inne ćwiczenia w wodzie, które jednocześnie odciążają kręgosłup ale też wymuszają pracę niektórych partii mięśniowych odpowiedzialnych za odpowiednią postawę.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wskazane są także gry i zabawy ruchowe w przypadku skoliozy u dzieci.

Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa
Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa

Są także ćwiczenia, których raczej przy skoliozie nie powinno się wykonywać gdyż nie pomagają w kształtowaniu odpowiedniej postawy albo wręcz pogłębiają już istniejącą wadę. W związku z tym przy skoliozie powinno się unikać takich ćwiczeń jak: skoki, przewroty czy mostek. Odradza się również długie marsze, dźwiganie ciężarów czy dłuższe wysiłki w pozycji stojącej.

2. Skolioza ćwiczenia – przykłady

Poniżej znajduje się kilka prostych ćwiczeń, które pomogą w walce ze skoliozą:

  • Należy położyć się na brzuchu przodem. Ręce wyprostować na boki. Można trzymać małe piłeczki. Pod brzuchem położyć koc zwinięty w wałek. Następnie ręce należy unosić przed siebie tak aby klatka piersiowa oderwała się od podłogi. To ćwiczenie wspomaga mięśnie kręgosłupa w szczególności odcinka piersiowego i lędźwiowego a także mięśnie szyi,
  • Stojąc w pozycji wyprostowanej należy położyć na głowę książkę. Kolejno spróbować zrobić przysiad tak aby ręce układały się wzdłuż ciała postawa była stale wyprostowana. To ćwiczenie ma na celu wymuszanie nawyku utrzymywania prostej sylwetki ciała.
  • Siedząc w siadzie skrzyżnym należy ręce unosić do góry tak aby tworzyły one linię prostą z kręgosłupem. Najlepiej żeby siedzieć przy ścianie czy będąc w sali gimnastycznej tyłem do drabinek. To ćwiczenie ma na celu rozciąganie mięśni kręgosłupa.
  • Leżąc tyłem należy ugiąć nogi w kolanach a stopy mają przylegać do podłoża. Ręce w pozycji „skrzydełek” powinny także przylegać do podłoża. Następnym krokiem jest uniesienie klatki piersiowej i bioder tak aby tworzyły razem linię prostą. Ciężar całego ciała powinien opierać się na łokciach i głowie. To ćwiczenie ma za zadanie wzmacniać mięśnie kręgosłupa, szyi, łopatek a także pośladkowych.
  • W pozycji klęczącej z plecami wyprostowanymi na głowie kładziemy książkę lub inny przedmioty wymuszający utrzymanie równowagi. Kolejno należy przejść do siadu tak aby książka nie spadła. Ćwiczenie należy wykonywać w kilku powtórzeniach. Celem ćwiczenia jest wymuszenie postawy skorygowanej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze