Trwa ładowanie...

Jak rozpoznać skoliozę - poradnik dla rodziców

Skolioza (łac. scoliosis, z gr. skoliós – krzywy) – trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa (w płaszczyznach czołowej, strzałkowej i poprzecznej). Ponad 85% skolioz jest idiopatycznych, co oznacza, że nie znamy przyczyny, która doprowadziła do powstania tej wady postawy.

Skrzywienie kręgosłupa na zdjęciu RTG
Skrzywienie kręgosłupa na zdjęciu RTG

Skrzywienie o 30° w odcinku piersiowym i 53° w odcinku lędźwiowym.

zobacz galerię

W Bielsku-Białej w latach 2005-2007 zostały przeprowadzone badania przesiewowe w kierunku skoliozy. Okazało się, że aż 3500 dzieci z przedziału wiekowego 7-16 lat ma skoliozę znacznego stopnia. W 2008 roku wprowadzono program, który miał zmniejszyć konsekwencje społeczne oraz zdrowotne niesione przez boczne skrzywienia kręgosłupa.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Wady postawy stają się obecnie jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Współczesny styl życia ‒ ograniczenie aktywności ruchowej lub jej całkowity brak, wadliwe ergonomicznie stanowiska do nauki i pracy oraz coraz większy procentowy odsetek czasu spędzanego w warunkach niekorzystnych dla naturalnego rozwoju naszego organizmu sprzyjają powstawaniu licznych dysfunkcji narządu ruchu. Dlatego tak ważne jest wykrycie wszelkich wad postawy w wieku dziecięcym, kiedy to da się jeszcze je wyleczyć. Im wcześniej wykryjemy występowanie nieprawidłowości, tym skuteczniejsza będzie terapia.

Rodzice mają najwięcej okazji, aby obejrzeć dokładnie swoje dziecko. Dlatego bardzo istotne jest, by włączyć ich w proces wykrywania wad postawy.

Do prostego badania kręgosłupa nie potrzebujemy żadnego sprzętu, musimy tylko wiedzieć, na jakie elementy sylwetki należy zwrócić szczególną uwagę.

Polecamy dziecku stanąć w naturalnej pozycji w lekkim rozkroku, plecami do nas. U dziecka ze skoliozą możemy zaobserwować:

  • Uniesienie łopatki;
  • Wystawanie łopatki;
  • Asymetryczne ustawienie barków;
  • Asymetrię trójkątów talii;
  • Asymetryczne ustawienie kolców biodrowych tylnych górnych (znajdują się one w miejscu „dołeczków” nad pośladkami w odległości ok. 2 cm od kręgosłupa).
Asymetria u dziecka ze skoliozą
Asymetria u dziecka ze skoliozą

Skrzywienie kręgosłupa daje widoczne gołym okiem objawy asymetrii.

zobacz galerię

Warto również wykonać test Adamsa: polecamy dziecku zrobić skłon w przód na prostych kolanach.

U dziecka ze skoliozą możemy zauważyć garb żebrowy i/lub wał lędźwiowy. Są one związane z rotacją kręgosłupa.

Organizacja SOSORT (Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment) opracowała międzynarodowe wytyczne dotyczące leczenia skolioz. Za najważniejszy element terapii uważa ćwiczenia czynne w skorygowanej pozycji kręgosłupa. Następnie poprzez dobór specjalistycznych technik należy doprowadzić do ustabilizowania korekcji. Ma to na celu między innymi zapobiec dysfunkcjom układu oddechowego, uchronić dziecko przed bólami kręgosłupa i poprawić sylwetkę.

W oparciu o wytyczne SOSORT, polscy naukowcy z Politechniki Gdańskiej stworzyli aparat SKOL-AS, czyli urządzenie wspomagające terapeutę w procesie korekcji skolioz. Dzięki systemowi pelot możliwe jest skorygowanie kręgosłupa w pozycji leżącej lub siedzącej (pozycja wyjściowa do ćwiczeń zależna jest od siły mięśni głębokich ćwiczącego). Dzięki wyrównaniu patologicznych krzywizn tkanki miękkie odzyskują swoją naturalną długość, co stwarza optymalne warunki do ćwiczeń.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

 Daniel Kawka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza