Jak rozpoznać skoliozę - poradnik dla rodziców

Skolioza (łac. scoliosis, z gr. skoliós – krzywy) – trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa (w płaszczyznach czołowej, strzałkowej i poprzecznej). Ponad 85% skolioz jest idiopatycznych, co oznacza, że nie znamy przyczyny, która doprowadziła do powstania tej wady postawy.

Skrzywienie kręgosłupa na zdjęciu RTG

Skrzywienie o 30° w odcinku piersiowym i 53° w odcinku lędźwiowym.

W Bielsku-Białej w latach 2005-2007 zostały przeprowadzone badania przesiewowe w kierunku skoliozy. Okazało się, że aż 3500 dzieci z przedziału wiekowego 7-16 lat ma skoliozę znacznego stopnia. W 2008 roku wprowadzono program, który miał zmniejszyć konsekwencje społeczne oraz zdrowotne niesione przez boczne skrzywienia kręgosłupa.

#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?

Wady postawy stają się obecnie jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Współczesny styl życia ‒ ograniczenie aktywności ruchowej lub jej całkowity brak, wadliwe ergonomicznie stanowiska do nauki i pracy oraz coraz większy procentowy odsetek czasu spędzanego w warunkach niekorzystnych dla naturalnego rozwoju naszego organizmu sprzyjają powstawaniu licznych dysfunkcji narządu ruchu. Dlatego tak ważne jest wykrycie wszelkich wad postawy w wieku dziecięcym, kiedy to da się jeszcze je wyleczyć. Im wcześniej wykryjemy występowanie nieprawidłowości, tym skuteczniejsza będzie terapia.

Rodzice mają najwięcej okazji, aby obejrzeć dokładnie swoje dziecko. Dlatego bardzo istotne jest, by włączyć ich w proces wykrywania wad postawy.

Do prostego badania kręgosłupa nie potrzebujemy żadnego sprzętu, musimy tylko wiedzieć, na jakie elementy sylwetki należy zwrócić szczególną uwagę.

Polecamy dziecku stanąć w naturalnej pozycji w lekkim rozkroku, plecami do nas. U dziecka ze skoliozą możemy zaobserwować:

  • Uniesienie łopatki;
  • Wystawanie łopatki;
  • Asymetryczne ustawienie barków;
  • Asymetrię trójkątów talii;
  • Asymetryczne ustawienie kolców biodrowych tylnych górnych (znajdują się one w miejscu „dołeczków” nad pośladkami w odległości ok. 2 cm od kręgosłupa).
Asymetria u dziecka ze skoliozą

Skrzywienie kręgosłupa daje widoczne gołym okiem objawy asymetrii.

Warto również wykonać test Adamsa: polecamy dziecku zrobić skłon w przód na prostych kolanach.

U dziecka ze skoliozą możemy zauważyć garb żebrowy i/lub wał lędźwiowy. Są one związane z rotacją kręgosłupa.

Organizacja SOSORT (Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment) opracowała międzynarodowe wytyczne dotyczące leczenia skolioz. Za najważniejszy element terapii uważa ćwiczenia czynne w skorygowanej pozycji kręgosłupa. Następnie poprzez dobór specjalistycznych technik należy doprowadzić do ustabilizowania korekcji. Ma to na celu między innymi zapobiec dysfunkcjom układu oddechowego, uchronić dziecko przed bólami kręgosłupa i poprawić sylwetkę.

W oparciu o wytyczne SOSORT, polscy naukowcy z Politechniki Gdańskiej stworzyli aparat SKOL-AS, czyli urządzenie wspomagające terapeutę w procesie korekcji skolioz. Dzięki systemowi pelot możliwe jest skorygowanie kręgosłupa w pozycji leżącej lub siedzącej (pozycja wyjściowa do ćwiczeń zależna jest od siły mięśni głębokich ćwiczącego). Dzięki wyrównaniu patologicznych krzywizn tkanki miękkie odzyskują swoją naturalną długość, co stwarza optymalne warunki do ćwiczeń.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Skolioza - diagnostyka, leczenie, profilaktyka
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Skolioza - diagnostyka, leczenie, profilaktyka
Narkotyki w szkołach

Jak rozpoznać, czy dziecko zażywa dopalacze? - galeria

Jak rozpoznać, czy dziecko zażywa dopalacze? - galeria

Nowa moda w polskich szkołach Dopalacze stały się nowym utrapieniem rodziców. Temat został nagłośniony na skutek masowych zatruć po zażyciu (...) , by uchronić dzieci przed kontaktem z nimi? Jak rozpoznać, że ktoś...

Pielęgnacja niemowlęcia

Nocnik zamiast pieluchy

Nocnik zamiast pieluchy

można przyrównać do metody wychowawczej, której celem jest nauczenie się przez rodziców, jak rozpoznać sygnały świadczące o tym, że dziecko ma potrzebę fizjologiczną.

Psychologia w odchudzaniu

Poradnik dla wiecznie odchudzających się

Poradnik dla wiecznie odchudzających się

Diet coaching pomoże ci stracić na wadze bez efektu jo-jo. Zmiana stosunku do jedzenia jest kluczowa dla trwałej utraty zbędnych kilogramów.

Mieszkaj zdrowo

Pokój dla dziecka

Pokój dla dziecka

Wystrój dziecięcego pokoju Pokój dla dziecka musi być przede wszystkim funkcjonalny i bezpieczny, jednak jego wygląd jest równie ważny zarówno dla rodziców, jak i dla ich małych pociech.

Jak wybrać imię dla dziecka?

Imię dla dziewczynki

Imię dla dziewczynki

Popularne imiona żeńskie to m.in. Julia, Maja, Martyna. Wielu rodziców jednak decyduje się na nadanie bardziej oryginalnego imienia dla dziewczynki.

Alergie skórne

Pierwsze symptomy alergii (WIDEO)

Pierwsze symptomy alergii (WIDEO) Odtwórz wideo

związane z układem pokarmowym, układem oddechowym oraz skórą. Jak rozpoznać alergię u dziecka? Wystarczy je bacznie obserwować. Pierwszymi objawami (...) , szorstka skóra, "polakierowane" policzki. Zmiany skórne obserwowane przez rodziców,...

Problemy

Tymi zachowaniami wyrządzamy dzieciom krzywdę

Tymi zachowaniami wyrządzamy dzieciom krzywdę

i rodzice. To właśnie od matki i ojca zależy jednak najwięcej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że żaden rodzic nie jest doskonały. Psycholog Ma. Lourdes (...) też uwagę na fakt, że nawet używany przez rodziców...