Trwa ładowanie...

Spuchnięty palec Amerykanki był objawem gruźlicy. Potencjalnie śmiertelna choroba znów atakuje

Avatar placeholder
24.09.2018 14:25
Nietypowy obrzęk palca okazał się objawem gruźlicy
Nietypowy obrzęk palca okazał się objawem gruźlicy (123rf.com)

Do kalifornijskiego szpitala San Francisco Medical Center zgłosiła się pacjentka, której palec stawał się coraz bardziej zaczerwieniony i obrzęknięty, mimo że nie doznała żadnego urazu. Zdumieni lekarze odkryli infekcję bakteriami odpowiedzialnymi za gruźlicę płuc.

1. Zadziwiająca diagnoza

W piśmie ”New England Journal of Medicine” opisano zaskakujący przypadek zakażenia prątkami gruźlicy u 42-letniej Amerykanki, której danych lekarze nie podają do publicznej wiadomości.

Mieszkanka Kalifornii zgłosiła się z ekstremalnie opuchniętym i bolesnym małym palcem do szpitala. Dolegliwość z pozoru błaha, okazała się poważnym problemem. Lekarze wnikliwie przestudiowali problem, ponieważ pacjentka, twierdziła, że nie doznała żadnego urazu.

Wyniki badań były zaskakujące. W palcu wykryto bakterie odpowiedzialne za gruźlicę.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zobacz też: Gruźlica kości

2. Droga zakażenia

Amerykanka, której opuchnięty i odczuwalnie gorączkowo rozgrzany palec wzbudził niepokój, jest żoną mężczyzny cierpiącego na gruźlicę. Tę współcześnie rzadko już spotykaną chorobę zdiagnozowano u niego po podróży do Chin. Prawdopodobnie narażenie na kaszel męża spowodowało bakteryjne zakażenie palca.

Jedna z lekarek wskazała na prawdopodobieństwo, rzadkie, ale istniejące, iż podobne objawy w obrębie kończyn dają zakażenia prątkami gruźlicy. Chociaż choroba dziś jest stosunkowo rzadka, nadal stanowi poważne zagrożenie i może być potencjalnie śmiertelna.

3. Trudna antybiotykoterapia

Opuchnięty i rozpalony palec wymagał 9 miesięcy leczenia różnymi antybiotykami, zanim całkowicie wyeliminowano prątki gruźlicy z organizmu pacjentki. Jednak płuca chorej nie zostały zainfekowane i kobieta wróciła do pełni zdrowia.

Zobacz też:Czy gruźlica to choroba autoimmunologiczna?

4. Ryzyko zgonu pacjenta

Dr Jennifer Mandal i dr Mary Margaretten z Uniwersytetu Kalifornijskiego, sprawującego naukową pieczę nad San Francisco Medical Center, przyznają, że takie zakażenia są rzadkie, ale nie niemożliwe. Zdarzają się zwłaszcza u osób, których odporność jest obniżona.

Typowymi objawami gruźlicy jest uczucie zmęczenia i osłabienia, gorączka, kaszel, nocne poty, wyraźne chudnięcie oraz utrata apetytu. Nieleczona lub w połączeniu z innymi chorobami, może prowadzić do śmierci pacjenta. Często gruźlica lub inne bakteryjne zakażenia układu oddechowego powodują zgon u osób borykających się z HIV/AIDS.

Zobacz też: Szczepienia przeciw gruźlicy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze