Nowa metoda diagnozy i kontroli gruźlicy

Gruźlica jest chorobą niemal tak starą jak ludzkość, a wciąż umiera na nią ponad 1,5 mln osób rocznie i nie udało się stworzyć sprawnej i skutecznej metody jej diagnozowania. Przełomem może okazać się nowy rodzaj badań krwi opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda.

Badania na rozpoznanie gruźlicy

Dotychczasowe badania na rozpoznanie gruźlicy, czyli punktowy test skórny i badanie krwi pobranej z żyły (test IGRA), nie pozwalają na rozróżnienie pacjentów z aktywną gruźlicą i osób, które już wyzdrowiały lub były szczepione przeciw tej chorobie. Zdarzały się też przypadki przeoczenia zakażenia u nosicieli wirusa HIV.

Inna technika diagnostyczna polega na pobieraniu próbek plwociny i badaniu ich pod kątem obecności prątków gruźlicy. Lekarze wyjaśniają jednak, że czasem pacjenci mogą mieć problem z wyprodukowaniem wymaganej ilości materiału "na zawołanie".

Naukowcy zidentyfikowali sygnaturę ekspresji genu, która może pomóc w odróżnieniu aktywnej i utajonej formy choroby oraz innych schorzeń. Badanie krwi opracowane w laboratorium Khtari uznano za skuteczne po przetestowaniu go na 400 próbkach zgromadzonych z 11 odmiennych zestawów danych.

Badanie krwi: test Khtari

Nowo opracowany test eliminuje potrzebę dostarczania próbek plwociny, ponieważ wykonuje się go przez pobranie krwi. Według naukowców nowa metoda umożliwia także wykrycie choroby w przypadku osób zakażonych wirusem HIV.

Oprócz tego pozwala na rozpoznanie różnych rodzajów gruźlicy, nawet w przypadku rozwinięcia się oporności na działanie antybiotyków. Co ważne test nie wykaże choroby w przypadku występowania odmiany utajonej lub jeśli badana osoba była szczepiona przeciw gruźlicy.

Wczesne objawy raka płuc

Wiele osób lekceważy chroniczny kaszel lub przyzwyczaja się do niego, zakładając, że wynika on np. z alergii, przeziębienia lub suchego powietrza. Jednak...

Odkrycie to jest odpowiedzią na apel Światowej Organizacji Zdrowia z 2014 roku, iż potrzebna jest skuteczniejsza metoda wykrywania gruźlicy. Organizacja nawoływała do opracowania badań, które dawałyby pozytywny rezultat w przynajmniej 66 proc. przypadków, kiedy badane dzieci mają aktywną gruźlicę.

Naukowcy twierdzą, że test opracowany w laboratorium Khatri przekroczył te oczekiwania i ma 86-procentową skuteczność w przypadku najmłodszych.

Badacze pracują teraz nad formą testu, która mogłaby być szeroko rozpowszechniona i służyć zarówno do diagnozy, jak i kontrolowania skutków leczenia pacjentów. Naukowcy mają nadzieję, że przyspieszy to opracowanie lepszych i tańszych metod leczenia choroby.

Komentarze (1)
~kasia
~kasia ponad rok temu

Zdrowe odżywianie! Trzeba dobrać odpowiednią dietę, ćwiczyć, po drugie trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych każdego dnia a nie tylko białka, dlatego dieta wysokobiałkowa jest dobra ale na krótką metę.. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne i ulubione posiłki a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej, a wagę utrzymuję do tej pory. Do tego poleciła mi znajoma świetny program o którym możecie poczytać na (www.idealnafigura.com/gberes) Ciesze się że teraz lepiej się czuję i mam mnóstwo energii do życia:)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badanie krwi- zastosowanie, normy, interpretacja
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

brak sily

arbuz95 • ostatni post 6 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Badanie krwi- zastosowanie, normy, interpretacja
Badania w astmie

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne pomocne jest w zdiagnozowaniu m.in. astmy, gruźlicy, rozedmy płuc.

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa 3D (WIDEO)

Tomografia komputerowa 3D (WIDEO) Odtwórz wideo

diagnozy i zaprojektowanie odpowiedniego sposobu leczenia. Czym dokładnie charakteryzuje się ta metoda diagnostyczna, wyjaśnia dr Michał Michalik (...) . Tomografia komputerowa to fundamentalna metoda...

Czerniak - objawy, czynniki ryzyka, leczenie

Czym są pieprzyki? (WIDEO)

Czym są pieprzyki? (WIDEO) Odtwórz wideo

barwnikowa na skórze wymaga kontroli lekarskiej. Jak najszybszej wizyty u lekarza wymaga przede wszystkim taka zmiana skórna, która jest nowa lub zaczyna

Planowanie płci dziecka

Uroczy brzdąc

Uroczy brzdąc

Aby począć upragnionego chłopca, kobieta powinna być na wysokokalorycznej diecie. Metoda ta nie została jednak potwierdzona żadnymi badaniami.

Usuwanie tatuaży

Metoda salabrazji

Metoda salabrazji

Salabrazja dotyczy usuwania tatuaży jasnych i płytkich za pomocą chlorku sodu. Skutkiem ujemnym zastosowania tej metody jest mała skuteczność oraz możliwość powstania przebarwień i blizn.