Trwa ładowanie...

Nowa metoda diagnozy i kontroli gruźlicy

Gruźlica jest chorobą niemal tak starą jak ludzkość, a wciąż umiera na nią ponad 1,5 mln osób rocznie i nie udało się stworzyć sprawnej i skutecznej metody jej diagnozowania. Przełomem może okazać się nowy rodzaj badań krwi opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda.

Zobacz film: "O czym może świadczyć kaszel?"

1. Badania na rozpoznanie gruźlicy

Dotychczasowe badania na rozpoznanie gruźlicy, czyli punktowy test skórny i badanie krwi pobranej z żyły (test IGRA), nie pozwalają na rozróżnienie pacjentów z aktywną gruźlicą i osób, które już wyzdrowiały lub były szczepione przeciw tej chorobie. Zdarzały się też przypadki przeoczenia zakażenia u nosicieli wirusa HIV.

Inna technika diagnostyczna polega na pobieraniu próbek plwociny i badaniu ich pod kątem obecności prątków gruźlicy. Lekarze wyjaśniają jednak, że czasem pacjenci mogą mieć problem z wyprodukowaniem wymaganej ilości materiału "na zawołanie".

Naukowcy zidentyfikowali sygnaturę ekspresji genu, która może pomóc w odróżnieniu aktywnej i utajonej formy choroby oraz innych schorzeń. Badanie krwi opracowane w laboratorium Khtari uznano za skuteczne po przetestowaniu go na 400 próbkach zgromadzonych z 11 odmiennych zestawów danych.

2. Badanie krwi: test Khtari

Nowo opracowany test eliminuje potrzebę dostarczania próbek plwociny, ponieważ wykonuje się go przez pobranie krwi. Według naukowców nowa metoda umożliwia także wykrycie choroby w przypadku osób zakażonych wirusem HIV.

Oprócz tego pozwala na rozpoznanie różnych rodzajów gruźlicy, nawet w przypadku rozwinięcia się oporności na działanie antybiotyków. Co ważne test nie wykaże choroby w przypadku występowania odmiany utajonej lub jeśli badana osoba była szczepiona przeciw gruźlicy.

Wczesne objawy raka płuc
Wczesne objawy raka płuc [5 zdjęć]

Wiele osób lekceważy chroniczny kaszel lub przyzwyczaja się do niego, zakładając, że wynika on np. z...

zobacz galerię

Odkrycie to jest odpowiedzią na apel Światowej Organizacji Zdrowia z 2014 roku, iż potrzebna jest skuteczniejsza metoda wykrywania gruźlicy. Organizacja nawoływała do opracowania badań, które dawałyby pozytywny rezultat w przynajmniej 66 proc. przypadków, kiedy badane dzieci mają aktywną gruźlicę.

Naukowcy twierdzą, że test opracowany w laboratorium Khatri przekroczył te oczekiwania i ma 86-procentową skuteczność w przypadku najmłodszych.

Badacze pracują teraz nad formą testu, która mogłaby być szeroko rozpowszechniona i służyć zarówno do diagnozy, jak i kontrolowania skutków leczenia pacjentów. Naukowcy mają nadzieję, że przyspieszy to opracowanie lepszych i tańszych metod leczenia choroby.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza