Trwa ładowanie...

Statyny w leczeniu poudarowym

Avatar placeholder
01.10.2015 10:23
Statyny w leczeniu poudarowym
Statyny w leczeniu poudarowym

Z badań wynika, iż statyny stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu mogą zwiększyć skuteczność leku trombolitycznego u osób, które przeszły udar mózgu.

spis treści

1. Przyczyny udaru

Ze wszystkich przypadków udaru 80% stanowią udary niedokrwienne. Ich przyczyną jest zablokowanie przez zakrzep światła tętnicy doprowadzającej krew do mózgu. W rezultacie dochodzi do niedokrwienia tkanki nerwowej, co prowadzi do pojawienia się zaburzeń czynności mózgu. Objawia się to niedowładem, drętwieniem połowy ciała, opadaniem kącika ust i zaburzeniami mowy. Leczenie poudarowe zakłada przede wszystkim podanie choremu w ciągu 4,5 godziny od pojawienia się objawów udaru leku trombolitycznego, który rozpuszcza zakrzep.

2. Statyny w leczeniu udaru

Naukowcy przeprowadzili badanie na 31 pacjentach po udarze niedokrwiennym, podczas którego sprawdzono wpływ statyn na stan mózgu chorych. Wszyscy pacjenci otrzymali po udarze lek trombolityczny, a trzy godziny później przy pomocy rezonansu magnetycznego monitorowano jego działanie. U 12 chorych, którzy stosowali statyny w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi przepływ krwi w obszarach dotkniętych udarem został przywrócony w większym zakresie i szybciej niż u pacjentów, którzy leków tych nie stosowali. Poprawa ukrwienia dotyczyła średnio 50% obszarów u osób leczonych statynami i 13% u pozostałej grupy badanych. Po miesiącu od udaru u chorych zbadano również takie parametry, jak mowa, motoryka, czucie i koncentracja uwagi. Okazało się, że pacjenci przyjmujący statyny uzyskali lepsze wyniki i szybciej wracali do zdrowia i sprawności. Działanie statyn w leczeniu udaru polega na poprawianiu ukrwienia w obszarach mózgu narażonych na obumarcie podczas udaru. Dodatkowo leki te oddziałują korzystnie na komórki śródbłonka, czyli wyściółki naczyń krwionośnych, a także zwiększają produkcję tlenku azotu, który rozszerza naczynia. Naukowcy podkreślają, iż potrzebne są kolejne badania, które pozwolą ustalić, czy poprawić ukrwienie mózgu po udarze można tylko wtedy, gdy stosuje się statyny regularnie, czy też leki te można podać razem z lekiem trombolitycznym już po udarze.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Wpływ miłorzębu japońskiego na mózg
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze