Trwa ładowanie...

Długie godziny pracy mogą zwiększać ryzyko udaru i chorób serca

 Magdalena Pietras
Magdalena Pietras 03.09.2024 16:54
Długie godziny pracy mogą zwiększać ryzyko udaru i chorób serca
Długie godziny pracy mogą zwiększać ryzyko udaru i chorób serca (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Praca na dwa, a nawet trzy etaty, częste nadgodziny, brak urlopu... Uważaj, zbytnie poświęcenie się pracy może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

spis treści

1. Praca kontra zdrowie

Badania nad wpływem pracy na stan zdrowia prowadzili przez kilka lat naukowcy z Univeristy College London. Zbadali oni setki tysięcy osób mieszkających w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. W swojej pracy uwzględnili takie dane jak: płeć, wiek, status społeczny, stan zdrowia, stosowanie używek (alkohol, nikotyna), aktywność fizyczna.

Wyniki badań, opublikowane na łamach The Lancet, ukazują silny związek między długimi godzinami spędzanymi w pracy a podatnością na choroby układu krążenia. U osób, które pracują 55 godzin w tygodniu (a nawet więcej), zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób serca o 13 proc., a udaru mózgu nawet o 33 proc. w porównaniu do osób pracujących 35-40 godzin tygodniowo.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Długa praca, nawet jeśli trwa krócej niż wspomniane 55 godzin w tygodniu, bardzo źle wpływa na stan zdrowia. Osoby, które poświęcają od 41 do 48 godzin w tygodniu na obowiązki zawodowe, również narażają się na udar mózgu (ryzyko jest o 10 proc. większe niż u „standardowych” pracowników). Praca trwająca od 49 do 54 godzin w tygodniu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia udaru o 27 proc.

Autorzy badania nie mają pewności, co dokładnie odpowiada za częstsze pojawianie się wymienionych chorób u osób pracujących. Podają jednak kilka prawdopodobnych przyczyn tego stanu.

Po pierwsze, długie przesiadywanie w biurze czy laboratorium wiąże się z pewnymi niezdrowymi zachowaniami, np. siedzącym trybem życia, ograniczoną aktywnością fizyczną, a nierzadko również przyjmowaniem używek (bo musimy się jakoś „wyluzować”). Po drugie, stres. Branie na siebie wielu obowiązków, obawa przed tym, że nie zdążę, rywalizacja ze współpracownikami – to wszystko sprawia, że niemal każdego dnia denerwujemy się. Nie dziwi więc, że długie godziny spędzone w pracy mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia.

Gaszenie świateł w biurze może zaimponować szefowi, ale na pewno nie ucieszy twojego lekarza. Zanim więc zdecydujesz się wziąć kolejne nadgodziny, zastanów się, co jest dla Ciebie ważniejsze – praca czy zdrowie?

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze