Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Długie godziny pracy mogą zwiększać ryzyko udaru i chorób serca

Praca na dwa, a nawet trzy etaty, częste nadgodziny, brak urlopu... Uważaj, zbytnie poświęcenie się pracy może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

1. Praca kontra zdrowie

Badania nad wpływem pracy na stan zdrowia prowadzili przez kilka lat naukowcy z Univeristy College London. Zbadali oni setki tysięcy osób mieszkających w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. W swojej pracy uwzględnili takie dane jak: płeć, wiek, status społeczny, stan zdrowia, stosowanie używek (alkohol, nikotyna), aktywność fizyczna.

Wyniki badań, opublikowane na łamach The Lancet, ukazują silny związek między długimi godzinami spędzanymi w pracy a podatnością na choroby układu krążenia. U osób, które pracują 55 godzin w tygodniu (a nawet więcej), zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób serca o 13 proc., a udaru mózgu nawet o 33 proc. w porównaniu do osób pracujących 35-40 godzin tygodniowo.

Długa praca, nawet jeśli trwa krócej niż wspomniane 55 godzin w tygodniu, bardzo źle wpływa na stan zdrowia. Osoby, które poświęcają od 41 do 48 godzin w tygodniu na obowiązki zawodowe, również narażają się na udar mózgu (ryzyko jest o 10 proc. większe niż u „standardowych” pracowników). Praca trwająca od 49 do 54 godzin w tygodniu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia udaru o 27 proc.

Autorzy badania nie mają pewności, co dokładnie odpowiada za częstsze pojawianie się wymienionych chorób u osób pracujących. Podają jednak kilka prawdopodobnych przyczyn tego stanu.

Po pierwsze, długie przesiadywanie w biurze czy laboratorium wiąże się z pewnymi niezdrowymi zachowaniami, np. siedzącym trybem życia, ograniczoną aktywnością fizyczną, a nierzadko również przyjmowaniem używek (bo musimy się jakoś „wyluzować”). Po drugie, stres. Branie na siebie wielu obowiązków, obawa przed tym, że nie zdążę, rywalizacja ze współpracownikami – to wszystko sprawia, że niemal każdego dnia denerwujemy się. Nie dziwi więc, że długie godziny spędzone w pracy mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia.

Gaszenie świateł w biurze może zaimponować szefowi, ale na pewno nie ucieszy twojego lekarza. Zanim więc zdecydujesz się wziąć kolejne nadgodziny, zastanów się, co jest dla Ciebie ważniejsze – praca czy zdrowie?

Praca jest częstą przyczyną konfilktów rodzinnych. Sprawdź, jak radzą sobie z tym problemem nasi forumowicze.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza