Dlaczego nie warto palić?

Wydolność płuc, poprawa pracy układu sercowo-naczyniowego i kondycji psychofizycznej to tylko niektóre z długofalowych skutków rzucenia nałogu nikotynizmu. Na całym świecie codziennie spala papierosy niemal 1 miliard ludzi, z czego ponad połowę stanowią mężczyźni. Z każdym rokiem wzrasta również liczba osób podejmujących decyzję o zaprzestaniu palenia.

Papieros, tytoń, nikotyna

W skład papierosa wchodzi mieszanina różnych odmian tytoniu. Nicotiana tabacum (tytoń szlachetny) jest najczęściej uprawianym gatunkiem tytoniu. Zastosowanie w przemyśle tytoniowym mają liście tej rośliny. Zawierają one duże ilości nikotyny, należącej do grupy chemicznej związków zwanych alkaloidami. W jednym papierosie znajduje się ok. 10-20 mg nikotyny, z czego do krwi przechodzi 1-3 mg tej substancji.

Coraz więcej Polaków cierpi na depresję

Ciekawostka: Niewielkie ilości nikotyny znajdują się również w niektórych warzywach (np. w pomidorach, czy papryce).

Mechanizm działania nikotyny

Nikotyna łączy się z tzw. receptorami acetylocholinowymi w układzie nerwowym, wywołując ich pobudzenie. Związek ten szybko jest jednak rozkładany. Działanie nikotyny polega więc na szybkim pobudzeniu części przywspółczulnej układu nerwowego, a następuje jego porażeniu. Ostatecznie, skutkuje to przewagą części współczulnej nad przywspółczulną w układzie nerwowym.

Objaśnienia:

Część przywspółczulna układu nerwowego wzmaga procesy regeneracyjne organizmu, utrzymuje ciało w stanie relaksu, powoduje spadek ciśnienia tętniczego krwi oraz poprawę trawienia.

Część współczulna układu nerwowego przygotowuje organizm do procesu „walki lub ucieczki", wzmaga pracę serca oraz podwyższa ciśnienie tętnicze krwi.

Po wprowadzeniu do organizmu niewielkich dawek nikotyny (ok. 3 mg), czyli wypaleniu jednego papierosa, następuje wzrost wydzielania adrenaliny do krwi. Dochodzi do przyspieszenia rytmu serca oraz ciśnienia tętniczego krwi. Naczynia krwionośne zwężają się, serce zużywa mniej tlenu niż zwykle. Działanie to może być niebezpieczne dla osób z ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego. Po wypaleniu większej ilości papierosów, zmienia się postrzeganie rzeczywistości i odbiór sygnałów z otoczenia. Osoba odczuwa światłowstręt, zmęczenie. Może dojść do utraty przytomności.

Działanie lekko „euforyzujące" nikotyny polega na stymulacji uwalniania dopaminy w mózgu przez ten alkaloid. Dopamina jest przekaźnikiem chemicznym występującym w mózgu, odpowiedzialnym za odczuwanie stanu przyjemności. Substancja ta jest jednak szybko rozkładana w organizmie i stan ten trwa bardzo krótko.

Co wdycham, spalając papierosa?

Dym tytoniowy zawiera tzw. alkaloidy pirydynowe:

  • nikotynę,
  • nornikotynę,
  • kotyninę,
  • anabazynę,
  • antabinę.

Na szczególną uwagę zasługuje tu nikotyna wykazująca działanie stymulujące układ nerwowy oraz mająca silny potencjał uzależniający.

Właściwości rakotwórcze (kancerogenne) posiadają tzw. policykliczne węglowodory aromatyczne (PAH). Składają się one m.in. z metali ciężkich, takich jak: ołów, bizmut, antymon, tal, kadm, chrom, rtęć, nikiel, arsen. Wchodzą one w interakcje z lekami, zaburzając ich działanie farmakologiczne. Wśród węglowodorów dymu tytoniowego znajdują się również tzw. reaktywne rodniki, które uszkadzają składniki ludzkich komórek, doprowadzając do ich przedwczesnej śmierci. Wiele z tych substancji posiada naturalną zdolność wchodzenia w reakcję z materiałem genetycznym (DNA) komórek organizmu, inicjując procesy nowotworowe.

Papierosy a leki

Palenie papierosów znacząco wpływa na działanie przyjmowanych leków. Związki chemiczne występujące w tytoniu, zwane policyklicznymi węglowodorami aromatycznymi (PAH), powodują znaczny wzrost aktywności niektórych enzymów odpowiedzialnych za rozkład leków. Substancje te zmniejszają lub niwelują działanie farmakologiczne wielu środków leczniczych. Dotyczy to również osób, które przypadkowo wdychają dym tytoniowy (tzw. palaczy biernych).

U palaczy, stężenie kofeiny (wprowadzonej do organizmu razem z kawą lub suplementami diety) jest średnio dwa razy niższe niż u osób niepalących. O około trzy razy zmniejsza się stężenie we krwi leków stosowanych w astmie czy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (np. teofiliny). Nikotyna jest również przyczyną braku skuteczności terapii przeciwdepresyjnej w przypadku leczenia preparatami fluwoksaminy. W porównaniu z osobami niepalącymi, stężenie tego leku u palaczy spada do 30%. Efekt leczniczy u osób palących jest również znacznie zmniejszony w przypadku przyjmowania leków uspokajających i nasennych z grupy benzodiazepin (diazepam, alprazolam).

Substancje chemiczne zawarte w tytoniu nie tylko zmniejszają działanie farmakologiczne jednocześnie stosowanych leków, ale mogą także nasilać objawy niepożądane niektórych z nich. U kobiet uzależnionych od tytoniu oraz zażywających doustne środki antykoncepcyjne występuje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu krążenia.

Komentarze (3)
~Fajny gość.
~Fajny gość. ponad rok temu

@~Patryk: mechanizm jest prosty: przez skórę, do krwiobiegu przedostaje się nikotyna, którą pokryty jest plaster. Jednym słowem substytuujesz dawkowanie nikotyny z papierosa na plaster. Owszem, jest to metoda skuteczna (sam jej próbowałem) ale niestety nie odzwyczaisz się od fizycznego uzależnienia (zaciąganie się, trzymanie papierosa w ręku, zapach). Jak już mówiłem, próbowałem tej metody, ale jedynym skutecznym środkiem do rzucenia tego znienawidzonego przeze mnie nałogu był e-fajek. Jest lepszy niż plastry (zdecydowanie, bo stanowi również substytut "ceremonii" palenia) tylko trzeba mieć kontrole nad jego używaniem (od niego tez można się uzależnić)

Odpowiedz
~Patryk
~Patryk ponad rok temu

Mam zaledwie 27 lat, a regularnie palę już od 18. roku życia. Wiem, że przez ten czas nie tylko bardzo zaszkodziłem swojemu zdrowiu, ale także zdrowiu innych, nie wspominając o sumach, jakie pochłonął mój nałóg. Niedawno mój znajomy rzucił palenie (palił podobnie jak ja przez kilka lat), korzystając z plastrów antynikotynowych. Chciałabym poznać opinię specjalisty i innych osób, dotyczącą skuteczności tej metody rzucania nałogu. Czy rzeczywiście jest tak skuteczna, jak mówią o niej w mediach? Na czym polega mechanizm stosowania tej metody? Pozdrawiam i oczekuję na odpowiedź.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzależnienie od papierosów
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Uzależnienie od papierosów
Uzależnienie od papierosów

Młoda palaczka

Młoda palaczka

Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach europejskich.

Uzależnienie od papierosów

Rzucenie nałogu palenia

Rzucenie nałogu palenia

Zerwanie z uzależnieniem nikotynowym Zerwanie z nałogiem nie jest proste, ale siła woli i wytrwałość, a także specjalne środki wspomagające, z pewnością sprawią, że proces rzucania palenia zakończy się powodzeniem.

Uzależnienie od papierosów

Bierne palenie

Bierne palenie

Bierne palenie jest równie niezdrowe, jak aktywne. Najczęstsze konsekwencje zdrowotne palenia to choroby serca.

Uzależnienie od papierosów

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Badacze odkryli niepokojącą zależność: im większe uzależnienie młodego człowieka od nikotyny, tym mniej aktywna kora przedczołowa.

Uzależnienie od papierosów

Przykazania byłego palacza

Przykazania byłego palacza

Pragniesz pozbyć się nałogu palenia papierosów, ale nie masz wystarczającej motywacji? Przeczytaj nasze rady, dzięki którym przetrwasz pierwsze (...) chwile bez papierosa. 1. Zaplanuj, kiedy dokładnie rzucasz palenie. ...

Uzależnienie od papierosów

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO)

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO) Odtwórz wideo

więc jest uświadamianie młodym ludziom, jakie skutki niesie za sobą palenie papierosów. Osoby, które już się uzależniły, najprawdopodobniej wiedzę (...) o szkodliwości papierosów odrzucą, ewentualnie...

Uzależnienie od papierosów

Sposoby na rzucenie palenia

Sposoby na rzucenie palenia

Polacy uzależnieni od nikotyny Jak podaje Eurobarometr (sondaże na zlecenie Parlamentu Europejskiego), 26 proc. Polaków pali papierosy (...) papierosów umiera na świecie ok. 6 mln ludzi, z czego 600...

Uzależnienie od papierosów

Co jeść po rzuceniu palenia?

Co jeść po rzuceniu palenia?

przekąsek. Brak papierosa rekompensuj sobie uprawianiem sportu. W czasie wysiłku zapomnisz o paleniu i poprawisz swoją kondycję.

Uzależnienie od papierosów

Założenia kampanii antynikotynowej (WIDEO)

Założenia kampanii antynikotynowej (WIDEO) Odtwórz wideo

W obecnych czasach na świecie powstaje coraz więcej organizacji promujących zdrowie. Głównym celem takiej organizacji jest zachęcenie obywateli do podejmowania środków zapobiegawczych w celu uniknięcia wystąpienia bądź nasilenia danej choroby. Co więcej,...