Palenie papierosów a ciąża

Tester tlenku węgla pozwala zmierzyć zjawisko mało znane dla większości palaczy – niedobór tlenu powodowany przez papierosy. Palenie papierosów jest szkodliwe nie tylko ze względu na substancje zawarte w dymie, jest również odpowiedzialne za obniżenie ilości tlenu transportowanego przez krew. Niedobór tlenu wzmaga pracę serca, ma negatywny wpływ na wszystkie organy oraz... na dziecko w łonie matki. Co ciekawe, nie jest on uzależniony od ilości wypalanych papierosów: nawet palenie mniej niż paczkę dziennie, ale mocne przy tym zaciąganie, może spowodować poważną chorobę, jaką jest hipoksja, czyli niedobór tlenu we krwi.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Analiza poziomu tlenku węgla

Analizator CO pozwala na zmierzenie ilości tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Porównując swój wynik z poniższymi danymi, możecie określić poziom zatrucia tlenkiem węgla spowodowanego przez palenie papierosów czynne lub bierne, a także przez zanieczyszczenie środowiska.

Liczby podane są w ppm (cząsteczka CO na milion cząsteczek powietrza):

  • Powyżej 30 ppm – bardzo wysoki poziom zatrucia CO

  • 11 – 30 ppm – wysoki poziom zatrucia CO (osoba paląca)

  • 6 – 10 ppm – niski poziom zatrucia CO (osoba mało paląca lub paląca biernie, zanieczyszczenie powietrza)

  • 0 – 5 ppm – brak zatrucia CO.

Wpływ palenia na dziecko

Dziecko koncentruje tlenek węgla we krwi i w mózgu. W konsekwencji poziom CO jest u niego wyższy niż u matki, wyższy jest również poziom zatrucia tlenkiem węgla. Co więcej, wartości ppm są bezpośrednio związane z wagą dziecka: 1 ppm CO zmniejsza wagę o 20 g! Palenie tytoniu w czasie ciąży może zatem obniżyć wagę dziecka nawet o 400 – 500 g!

Wszystkie kobiety w ciąży, palące czy nie, powinny zadbać o badanie poziomu CO. Taki test pozwala zmierzyć stopień narażenia kobiety na bierne palenie (czyli poprzez dym nikotynowy, niepochodzący od matki) oraz na zanieczyszczenie środowiska. Również samo rzucanie palenia powinno u kobiety starającej się o dziecko rozpocząć się w miarę wcześniej, nie należy zwlekać z tą decyzją.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzależnienie od papierosów
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomóżcie

~Samotna 57853 • ostatni post 8 godzin temu

5
Artykuły Uzależnienie od papierosów
Uzależnienie od papierosów

Sposoby na rzucenie palenia

Sposoby na rzucenie palenia

Polacy uzależnieni od nikotyny Jak podaje Eurobarometr (sondaże na zlecenie Parlamentu Europejskiego), 26 proc. Polaków pali papierosy (...) papierosów umiera na świecie ok. 6 mln ludzi, z czego 600...

Uzależnienie od papierosów

Co jeść po rzuceniu palenia?

Co jeść po rzuceniu palenia?

przekąsek. Brak papierosa rekompensuj sobie uprawianiem sportu. W czasie wysiłku zapomnisz o paleniu i poprawisz swoją kondycję.

Uzależnienie od papierosów

Założenia kampanii antynikotynowej (WIDEO)

Założenia kampanii antynikotynowej (WIDEO) Odtwórz wideo

W obecnych czasach na świecie powstaje coraz więcej organizacji promujących zdrowie. Głównym celem takiej organizacji jest zachęcenie obywateli do podejmowania środków zapobiegawczych w celu uniknięcia wystąpienia bądź nasilenia danej choroby. Co więcej,...

Uzależnienie od papierosów

Młoda palaczka

Młoda palaczka

Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach europejskich.

Uzależnienie od papierosów

Rzucenie nałogu palenia

Rzucenie nałogu palenia

Zerwanie z uzależnieniem nikotynowym Zerwanie z nałogiem nie jest proste, ale siła woli i wytrwałość, a także specjalne środki wspomagające, z pewnością sprawią, że proces rzucania palenia zakończy się powodzeniem.

Uzależnienie od papierosów

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO)

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO) Odtwórz wideo

więc jest uświadamianie młodym ludziom, jakie skutki niesie za sobą palenie papierosów. Osoby, które już się uzależniły, najprawdopodobniej wiedzę (...) o szkodliwości papierosów odrzucą, ewentualnie...