Trwa ładowanie...

Palenie papierosów a ciąża

Tester tlenku węgla pozwala zmierzyć zjawisko mało znane dla większości palaczy – niedobór tlenu powodowany przez papierosy. Palenie papierosów jest szkodliwe nie tylko ze względu na substancje zawarte w dymie, jest również odpowiedzialne za obniżenie ilości tlenu transportowanego przez krew. Niedobór tlenu wzmaga pracę serca, ma negatywny wpływ na wszystkie organy oraz... na dziecko w łonie matki. Co ciekawe, nie jest on uzależniony od ilości wypalanych papierosów: nawet palenie mniej niż paczkę dziennie, ale mocne przy tym zaciąganie, może spowodować poważną chorobę, jaką jest hipoksja, czyli niedobór tlenu we krwi.

spis treści

1. Analiza poziomu tlenku węgla

Analizator CO pozwala na zmierzenie ilości tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Porównując swój wynik z poniższymi danymi, możecie określić poziom zatrucia tlenkiem węgla spowodowanego przez palenie papierosów czynne lub bierne, a także przez zanieczyszczenie środowiska.

Zobacz film: "Negatywne skutki palenia u kobiet w ciąży"

Liczby podane są w ppm (cząsteczka CO na milion cząsteczek powietrza):

  • Powyżej 30 ppm – bardzo wysoki poziom zatrucia CO

  • 11 – 30 ppm – wysoki poziom zatrucia CO (osoba paląca)

  • 6 – 10 ppm – niski poziom zatrucia CO (osoba mało paląca lub paląca biernie, zanieczyszczenie powietrza)

  • 0 – 5 ppm – brak zatrucia CO.

2. Wpływ palenia na dziecko

Dziecko koncentruje tlenek węgla we krwi i w mózgu. W konsekwencji poziom CO jest u niego wyższy niż u matki, wyższy jest również poziom zatrucia tlenkiem węgla. Co więcej, wartości ppm są bezpośrednio związane z wagą dziecka: 1 ppm CO zmniejsza wagę o 20 g! Palenie tytoniu w czasie ciąży może zatem obniżyć wagę dziecka nawet o 400 – 500 g!

Wszystkie kobiety w ciąży, palące czy nie, powinny zadbać o badanie poziomu CO. Taki test pozwala zmierzyć stopień narażenia kobiety na bierne palenie (czyli poprzez dym nikotynowy, niepochodzący od matki) oraz na zanieczyszczenie środowiska. Również samo rzucanie palenia powinno u kobiety starającej się o dziecko rozpocząć się w miarę wcześniej, nie należy zwlekać z tą decyzją.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Palenie papierosów a ciąża
Palenie papierosów a ciąża
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza