Terapia antynikotynowa

Istnieje wiele sposobów na rzucenie palenia. Można zrobić to samodzielnie lub w grupie, korzystać z konsultacji ze specjalistą lub liczyć tylko na siebie. Która terapia antynikotynowa jest naprawdę skuteczna? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ wszystko zależy od liczby wypalanych papierosów i motywacji...

Wybór odpowiedniej terapii antynikotynowej

Może się wydawać, że istnieją ustalone kategorie palaczy i bez problemu można dopasować odpowiednie dla nich metody rzucania palenia. To nieprawda. Każdy palacz jest inny i jego terapia antynikotynowa również będzie odmienna od tej stosowanej przez sąsiada czy nawet przez współmałżonka.

Zobacz film

Pojawienie się w ostatnim czasie dużej liczby różnego rodzaju substytutów nikotynowych znacznie zdemokratyzowało skuteczne rzucanie palenia, ponieważ aby je stosować, nie potrzeba recepty ani konsultacji u specjalisty. Żeby wybrać najwłaściwszą terapię antynikotynową, warto prześledzić całą historię nałogu danej osoby. Czy już próbowała rzucić palenie i w jaki sposób? Czy była prowadzona przez specjalistę? Czy była usatysfakcjonowana z rezultatów? Jeśli dana metoda nie była skuteczna, to dlaczego? Czy chce spróbować jeszcze raz w ten sam sposób, czy wręcz przeciwnie – chce spróbować czegoś zupełnie innego?

Jest bardzo dużo czynników wpływających na wybór odpowiedniej terapii antynikotynowej. Bez względu na to, czy palacz zdecyduje się skonsultować ze specjalistą, czy nie, aby wybrać tę właściwą, musi najpierw odpowiedzieć sobie na te wszystkie pytania.

Substytuty nikotynowe w terapii antynikotynowej

Substytuty nikotynowe są bardzo skuteczne pod warunkiem, że są dobrze stosowane. Należy pamiętać, że plastry, tabletki czy gumy, które zastępują papierosy, muszą być odpowiednio dawkowane. Jeśli ilość nikotyny jest niewystarczająca, żaden z nich nie da oczekiwanych efektów. Istotnym elementem w terapii jest dokładne przestrzeganie sposobu użycia – np. gumy nie są zwykłymi gumami do żucia, a plaster czasem trzeba ściągać w nocy.

Wykorzystanie substytutu zależy od palacza i od tego, jak silne jest jego uzależnienie od nikotyny. Aby znaleźć optymalne wyjście, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy wytłumaczą działanie każdego preparatu i pomogą wybrać ten, który będzie nabardziej odpowieni. Jeśli osoba, która pragnie rzucić palenie, już wybrała terapię antynikotynową i nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do jej wypróbowania, to nie ma powodów, dla których lekarz miałby odmówić jej zastosowania. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że wszystkie metody są skuteczne, jeżeli się je właściwie wykorzystuje.

Nagłe i stopniowe rzucanie palenia

Jeszcze niedawno popularna była opinia, że tylko całkowite odstawienie nikotyny może być skuteczne. Dzisiaj wiadomo, że stopniowe rzucanie palenia również jest możliwe. Wszystko zależy od predyspozycji palacza. Nagłe rezygnacja z dymka często powoduje stres, który jest synonimem porażki. Warto np. najpierw zrezygnować z niego na jeden dzień. Używanie substytutów nikotynowych pozwoli obejść się bez papierosów i stopniowo doprowadzi do całkowitego zrezygnowania z nich.

Jaka by nie była terapia antynikotynowa wybrana przez palacza, musi on pamiętać, że jest główną postacią w tej rozgrywce. Czas i metoda dobrana odpowiednio do osoby to połowa sukcesu, reszta zależy już tylko od nas.

Komentarze (32)
~dennis12
~dennis12 ponad rok temu

Palenie to okropny nałóg, sam próbowałem rzucić wielokrotnie a udało mi się dopiero jakieś pół roku temu. Najważniejsza jest silna wola, chociaż mi pomogła strona rzucam .com Polecam każdemu, bo szkoda zdrowia i pieniędzy :)

Odpowiedz
~Jovita
~Jovita ponad rok temu

Znam dwie osoby ktore rzucily z dnia na dzien palenie i jedna miala atak serca a druga powazne zaburzenia hormonalne. Obie byly kobietami. U palaczek wytwarza sie jakis hormon i gdy rzuca palenie to zachwiana jest cala rownowaga hormonalna organizmu.

Odpowiedz
~no name
~no name ponad rok temu

Psychika jest owszem najważniejsza. Ja obecnie rzucam już trzeci raz przy pomocy desmoksanu. Co by nie pisać z pomocą tych tabletek jest dużo łatwiej, jednak mimo wszystko już dwa razy zacząłem palić po krótkiej 2-3 miesięcznej przerwie bo dałem się namówić na jednego :( Psychika jest ważna, trzeba nie chcieć !!! a nie żałować papieroska z kawą. Teraz pomaga mi też wytrwać proste wyliczenie 14,20 PLN razy 365 dni = 5183 PLN - i weź to teraz spal na koniec roku w kominku a jeszcze pomnożyć przez ileś tam lat. Wszystkim rzucającym życzę wytrwałości.

Odpowiedz
~wiesiek - serek
~wiesiek - serek ponad rok temu

Paliłem 30 lat ale " dobre papierosy z PRL-u " caro ,carmen malboro i inne rzuciłem jednego dnia .Organizm zwariował pojawiło się nadciśnienie tętnicze i jest ale po 7 latach nie palenia wrócił zapach w miarę kondycja w sumie jest jest OK

Odpowiedz
~Allenka
~Allenka ponad rok temu

Najwieksza glupota swiata! Stopniowo rzucac palenie? Odliczac minuty do kazdego papierosa? Nie wiem kto to pisal, ale chyba powinien zmienic branze. Zaden substytut nikotynowy nie pomoze! Polecam ksiazke Allena Cara- prosty sposob na rzucenie palenia.

Odpowiedz
~Stan
~Stan ponad rok temu

Po pierwsze pytanie czy ktoś z tych specjalistów od rzucania palenia sam to zrobił. Ja rzuciłem palenie będzie ze 30 lat temu i zrobiłem to z dnia na dzień a paliłem ok 40 papierosów dziennie i moja rada jest taka - rzuć palenie z dnia na dzień , ale wcześniej dojrzej psychicznie do tego ,że chcesz to zrobić a nie udawać że tak jest - i to wszystko nie będzie prosto ale jest możliwe i uważaj bo nie w pierwszych dniach będzie najgorzej ale w okolicach 3 m-ca

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzależnienie od papierosów
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Uzależnienie od papierosów
Uzależnienie od papierosów

Sposoby na rzucenie palenia

Sposoby na rzucenie palenia

Polacy uzależnieni od nikotyny Jak podaje Eurobarometr (sondaże na zlecenie Parlamentu Europejskiego), 26 proc. Polaków pali papierosy (...) papierosów umiera na świecie ok. 6 mln ludzi, z czego 600...

Uzależnienie od papierosów

Co jeść po rzuceniu palenia?

Co jeść po rzuceniu palenia?

przekąsek. Brak papierosa rekompensuj sobie uprawianiem sportu. W czasie wysiłku zapomnisz o paleniu i poprawisz swoją kondycję.

Uzależnienie od papierosów

Założenia kampanii antynikotynowej (WIDEO)

Założenia kampanii antynikotynowej (WIDEO) Odtwórz wideo

W obecnych czasach na świecie powstaje coraz więcej organizacji promujących zdrowie. Głównym celem takiej organizacji jest zachęcenie obywateli do podejmowania środków zapobiegawczych w celu uniknięcia wystąpienia bądź nasilenia danej choroby. Co więcej,...

Uzależnienie od papierosów

Młoda palaczka

Młoda palaczka

Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach europejskich.

Uzależnienie od papierosów

Rzucenie nałogu palenia

Rzucenie nałogu palenia

Zerwanie z uzależnieniem nikotynowym Zerwanie z nałogiem nie jest proste, ale siła woli i wytrwałość, a także specjalne środki wspomagające, z pewnością sprawią, że proces rzucania palenia zakończy się powodzeniem.

Uzależnienie od papierosów

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO)

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO) Odtwórz wideo

więc jest uświadamianie młodym ludziom, jakie skutki niesie za sobą palenie papierosów. Osoby, które już się uzależniły, najprawdopodobniej wiedzę (...) o szkodliwości papierosów odrzucą, ewentualnie...