Uzależnienie od tytoniu

Tytoń to ponad 4000 różnych substancji. Jak do tej pory tylko nikotyna była oskarżana o powodowanie uzależnienia. Dzisiaj wiadomo już, że nie tylko ona jest za to odpowiedzialna...

W jaki sposób tytoń uzależnia?

Naukowcy niewiele wiedzą na temat uzależnienia od tytoniu. Jedno jest pewne: nikotyna ma w tym swój udział. Poprzez swoje właściwości biologiczne, cząsteczka ta może przyczepiać się do protein znajdujących się na powierzchni komórek nerwowych, receptorów nikotynowych. Nikotyna powoduje otwarcie tych receptorów. Później następuje seria reakcji, które kończą się uwolnieniem dopaminy – hormonu szczęścia. Tak samo jak alkohol, marihuana, kokaina czy heroina, nikotyna jest narkotykiem, który stymuluje „system nagrody” i wywołuje uczucie satysfakcji. Pomimo znacznych postępów w badaniach nad uzależnieniem od tytoniu, wciąż nie wiemy wszystkiego ten temat. Podczas rzucania palenia ciało domaga się swojej dawki nikotyny, odczuwa jej braki. Uzależnienie od tytoniu jest tłumaczone przez zjawiska czysto biologiczne. Nie należy jednak lekceważyć roli otoczenia. Gesty i przyzwyczajenia związane z paleniem są uznawane przez nasz mózg za sygnały, które mogą wywołać niepohamowaną chęć zapalenia.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Skłonność do uzależnienia od tytoniu

Wydaje się, że istnieją predyspozycje genetyczne do uzależnienia od tytoniu. Pierwszy papieros jednych odpycha, a innych przyciąga. Naukowcy zajmujący się tą kwestią nie potrafią podać jeszcze konkretnych genów odpowiedzialnych za skłonność do uzależnienia. Wyodrębnili natomiast trzy grupy czynników genetycznych związanych z uzależnieniem od tytoniu:

  • 1 grupa: Dotyczy genów związanych z niszczeniem dopaminy (i ewentualnie innych substancji). Im szybciej po uwolnieniu cząsteczki te są niszczone, tym szybciej odczuwalna jest chęć zapalenia.
  • 2 grupa: To o geny związane ze sposobem działania nikotyny i ewentualnie innych cząsteczek zawartych w dymie papierosowym.
  • 3 grupa: Wszystkie geny związane z odczuwaniem zapachów, smaków, stresu.

Bez wątpienia niektóre typy osobowości są bardziej narażone na uzależnienie od tytoniu i mające większe trudności z rzuceniem palenia. Poszukiwanie nowych doznań może doprowadzić część osób do sięgnięcia po papierosy. Co więcej, ostatnie badania wykazują, że osoby posiadające w rodzinie problemy z depresją czy zaburzenia lękowe częściej wpadają w nałóg niż reszta populacji. Obecnie specjaliści twierdzą, że czynniki powodujące uzależnienie od tytoniu mogą być podobne do tych, które powodują niektóre zaburzenia psychiczne.

Substancje powodujące uzależnienie od tytoniu

Naukowcy są przekonani, że nikotyna nie jest jedynym składnikiem dymu papierosowego, który powoduje uzależnienie. Dopamina, hormon szczęścia, uwalniana pod wpływem nikotyny, zawsze zostaje niszczona. Naukowcy odkryli w dymie papierosowym dwie inne substancje, które są w stanie blokować cząsteczki niszczące dopaminę. Jeśli dopamina utrzymuje się dłużej w organizmie, dłużej trwa również uczucie szczęścia. Nikotyna działa więc harmonijnie z tymi dwiema substancjami. Dym papierosowy zawiera ponad 4000 substancji. Ile innych cząsteczek w mniejszym lub w większym stopniu jest zaangażowanych w proces uzależnienia? Odpowiedź na to pytanie poznamy raczej nie prędko.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzależnienie od papierosów
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Uzależnienie od papierosów
Uzależnienie od papierosów

Młoda palaczka

Młoda palaczka

Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach europejskich.

Uzależnienie od papierosów

Rzucenie nałogu palenia

Rzucenie nałogu palenia

Zerwanie z uzależnieniem nikotynowym Zerwanie z nałogiem nie jest proste, ale siła woli i wytrwałość, a także specjalne środki wspomagające, z pewnością sprawią, że proces rzucania palenia zakończy się powodzeniem.

Uzależnienie od papierosów

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO)

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO) Odtwórz wideo

więc jest uświadamianie młodym ludziom, jakie skutki niesie za sobą palenie papierosów. Osoby, które już się uzależniły, najprawdopodobniej wiedzę (...) o szkodliwości papierosów odrzucą, ewentualnie...

Uzależnienie od papierosów

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Nałóg nikotynowy u młodzieży

Badacze odkryli niepokojącą zależność: im większe uzależnienie młodego człowieka od nikotyny, tym mniej aktywna kora przedczołowa.

Uzależnienie od papierosów

Bierne palenie

Bierne palenie

Bierne palenie jest równie niezdrowe, jak aktywne. Najczęstsze konsekwencje zdrowotne palenia to choroby serca.

Uzależnienie od papierosów

Przykazania byłego palacza

Przykazania byłego palacza

Pragniesz pozbyć się nałogu palenia papierosów, ale nie masz wystarczającej motywacji? Przeczytaj nasze rady, dzięki którym przetrwasz pierwsze (...) chwile bez papierosa. 1. Zaplanuj, kiedy dokładnie rzucasz palenie. ...

Uzależnienie od papierosów

Sposoby na rzucenie palenia

Sposoby na rzucenie palenia

Polacy uzależnieni od nikotyny Jak podaje Eurobarometr (sondaże na zlecenie Parlamentu Europejskiego), 26 proc. Polaków pali papierosy (...) papierosów umiera na świecie ok. 6 mln ludzi, z czego 600...