Skutki palenia marihuany - charakterystyka i działanie narkotyku, uzależnienie

Marihuana jest zaliczana do narkotyków miękkich, ponieważ nie uzależnia fizycznie. Uważa się ją za typowo „imprezowy” narkotyk, który ma poprawiać nastrój, wyostrzyć doznania zmysłowe, np. podczas słuchania muzyki, i zintensyfikować doznania seksualne. Marihuana, zwana inaczej gandzią, maryśką, trawą, zielskiem albo ziołem, to wysuszone kwiatostany żeńskich roślin konopi indyjskich i/lub konopi siewnych. Główną substancją psychoaktywną, zawartą w marihuanie, jest THC, czyli tetrahydrokannabinol, oraz inne kannabinoidy. Jakie sa skutki palenia marihuany? W zależności od warunków wykazuje działanie uspokajające, euforyzujące lub przeciwbólowe. Pobudza apetyt, rozkurcza mięśnie, zmniejsza ciśnienie śródgałkowe i rozszerza oskrzela.

Polecane wideo:

Skutki palenia marihuany - charakterystyka kannabinoli

Konopie indyjskie (Cannabis sativa) zawierają kilkadziesiąt aktywnych biologicznie substancji. W Polsce konopie indyjskie są uprawiane nielegalnie w warunkach naturalnych lub w szklarniach, ale w niektórych państwach, np. Holandii i Szwajcarii, posiadania marihuany nie uznaje się za przestępstwo. Konopie uzyskały nazwę narkotyku „rekreacyjnego”, używanego w celu intensyfikacji przyjemności. Efekty działania THC, a więc skutki palenia marihuany, i doznania zależą jednak od: wielkości dawki, drogi użycia, cech osobowości i stanu emocjonalnego osoby zażywającej marihuanę. Bardzo często marihuanę łączy się z alkoholem w celu spotęgowania efektu euforyzującego. 

Obok marihuany, inne postacie konopi, to m.in.: haszysz, olej haszyszowy i THC syntetyczne w formie tabletek i pastylek. Marihuana z wyglądu przypomina suchą natkę pietruszki. Haszysz ma postać brązowych lub czarnych kulek albo kostek. Kontrowersję budzą tezy, potwierdzone przez WHO, jakoby skutki palenia marihuany były mniej szkodliwe niż konsumpcja legalnych używek, takich jak alkohol czy tytoń. Tego rodzaju twierdzenia skłaniają tylko młodzież do częstszego sięgania po narkotyk.

Przetwory konopi indyjskich, w tym marihuana, najczęściej palone są w papierosach (tzw. skręty, jointy, blanty) lub w fajkach albo lufkach. Mogą być również przyjmowane doustnie, rzadziej używane są do produkcji naparów i słodyczy (np. ciasta z marihuaną). THC ma długi okres półtrwania (ponad 20 godzin), a metabolity są wykrywane w organizmie nawet do dwóch tygodni od zażycia jednorazowej dawki narkotyku. Całkowite usunięcie tetrahydrokannabinolu może być możliwe nawet dopiero po trzech miesiącach. Mimo iż bezpośrednia toksyczność marihuany jest raczej niska, to niestety THC wykazuje dużą skłonność do kumulowania się w ustroju. Dawka śmiertelna marihuany wynosi około 1/3 masy ciała człowieka.

Skutki palenia marihuany - działanie konopi

Jakie sa skutki palenia marihuany? Konopie indyjskie powodują zmianę percepcji czasu i odległości (wydłużenie lub skrócenie) oraz obrazu ciała (uczucie lekkości). Może pojawić się synestezja, np. widzenie dźwięków, słyszenie kolorów itp. Przeżyciom tym towarzyszy dobre samopoczucie, euforia, wyższa samoocena, odprężenie, spadek samokontroli, uczucie wyostrzenia zmysłów i lepszego rozumienia świata, filozofowanie, wielomówność oraz napadowy śmiech. Czasami skutkiem palenia marihuany jest senność i nadmierne uspokojenie. Niestety THC osłabia pamięć, koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację uwagi i czynności automatyczne.

 Osłabienie siły mięśniowej z płynnością ruchów i zwolnienie czasu reakcji prowadzą do obniżenia sprawności psychofizycznej.

Wyróżnia się cztery fazy działania THC, między którymi występują okresy uspokojenia:

 • faza dobrego samopoczucia, euforii i wielomówności,
 • faza nadwrażliwości zmysłowej (słuchu i wzroku), zaburzeń poczucia czasu i przestrzeni oraz niekiedy napadów ostrego lęku,
 • faza ekstatyczna,
 • faza snu i przebudzenia.

Czasami może dojść do intoksykacji marihuaną, co objawia się m.in.:

 • psychozą intoksykacyjną,
 • przyspieszonym tętnem,
 • wzrostem ciśnienia,
 • rozszerzeniem oskrzeli,
 • podrażnieniem błon śluzowych dróg oddechowych,
 • przekrwieniem spojówek,
 • bólem głowy,
 • gorączką,
 • ogólnie złym samopoczuciem,
 • wysuszeniem błon śluzowych jamy ustnej,
 • wzmożonym łaknieniem.

Psychoza intoksykacyjna po zatruciu kannabinolami może manifestować się w postaci omamów wzrokowych i słuchowych, pseudoomamów, gonitwy myśli, depersonalizacji, derealizacji, urojeń prześladowczych, zmian schematu ciała, przymglenia świadomości, niepokoju, lęku, zagubienia, poczucia umierania i utraty zmysłów oraz bezsenności. Objawy psychotyczne, jako skutki palenia marihuany, zazwyczaj mijają po kilku dniach.

Warto pamiętać, że kannabinole działają bardziej drażniąco niż tytoń i zawierają więcej substancji kancerogennych (rakotwórczych). THC toruje również powstawanie zaburzeń psychicznych. Niejasny jest związek nadużywania marihuany z zachorowaniem na schizofrenię. Nie do końca wiadomo, czy zwiększa ona ryzyko tej choroby, czy jest tylko mechanizmem spustowym u osób, które wykazują już predyspozycje do zaburzeń z grupy schizofrenii. „Trawka” uzależnia – mimo że u osób, które odstawiły narkotyk, nie widać typowych objawów „głodu”, może u nich wystąpić uzależnienie psychiczne. U takiej osoby po odstawieniu marihuany pojawia się tzw. zespół amotywacyjny, przejawiający się niechęcią do podejmowania jakiejkolwiek aktywności, ograniczeniem kontaktów towarzyskich, osłabieniem pamięci i koncentracji.

Najczęstsze skutki palenia marihuany to: bóle gardła, zapalenie oskrzeli i astma. U kobiet regularnie palących występują zaburzenia miesiączkowania, a u mężczyzn – zaburzenia produkcji testosteronu. Dzieci matek palących marihuanę mają mniejszą masę urodzeniową niż dzieci matek niepalących. Dodatkowo palący „trawkę” są bardziej narażeni na urazy, np. wskutek wypadków komunikacyjnych, gdyż THC osłabia refleks.

Skutki palenia marihuany - zespół uzależnienia od marihuany

Konopie indyjskie uzależniają przede wszystkim psychicznie. Badania dowodzą istnienia zjawiska tolerancji odwróconej, co oznacza, że przy systematycznym przyjmowaniu THC dochodzi do nadwrażliwości na tę substancję psychoaktywną i osiągania pożądanych doznań przy mniejszych dawkach. Zjawisko odwróconej tolerancji i niska toksyczność THC ma przemawiać za małym potencjałem uzależniającym narkotyku i jego „względnym” bezpieczeństwem.

Objawy uzależnienia od marihuany, to:

 • zaburzenia snu,
 • apatia, brak motywacji do działania,
 • ograniczanie kontaktów międzyludzkich,
 • zaburzenia koncentracji i pamięci,
 • zaburzenia zdolności uczenia się,
 • myślenie magiczne i porozrywane,
 • upośledzenie umiejętności logicznego myślenia,
 • osłabienie zachowań intuicyjnych,
 • wychudzenie,
 • przewlekłe zapalenia krtani i oskrzeli,
 • napady kaszlu,
 • przekrwienie spojówek i białkówek.

Dłuższe palenie marihuany skutkuje powstaniem zespołu apatyczno-abulicznego, który manifestuje się bezczynnością, zobojętnieniem uczuciowym i zmniejszeniem zainteresowań. W skrajnej postaci nastolatki palące marihuanę mogą izolować się od społeczeństwa i przerwać naukę. Uzależnienie fizyczne od THC jest słabo wyrażone i występuje jedynie u osób uzależnionych, które przyjmują codziennie wysokie dawki narkotyku. Do objawów abstynencyjnych, które pojawiają się w czasie niebrania, zalicza się: drażliwość, lęk, głód psychiczny, wzmożoną potliwość, spadek apetytu, dolegliwości żołądkowe, dreszcze, niewielki wzrost temperatury ciała i zaburzenia snu. Odstawienie marihuany może skutkować zaburzeniami psychotycznymi, w tym tzw. flashbackami.

 Flashbacki to nawroty objawów psychotycznych, np. omamów wzrokowych, napadów lęku, zaburzeń percepcji czasu i przestrzeni oraz doznań zmysłowych, utrzymujących się od kilku sekund do kilku minut. Jak rozpoznać, czy ktoś bierze marihuanę? Warto zwrócić uwagę na słodką woń oddechu, włosów i ubrania, powiększone źrenice, przekrwione oczy, zaburzenia koordynacji ruchowej, zwiększony apetyt, chwiejność emocjonalną, opóźniony refleks, nieuzasadniony chichot oraz fifki, bibułki papierosowe, nasionka i zielono-brązowe liście.

Leczenie uzależnienia od marihuany nie wymaga zazwyczaj hospitalizacji – wystarczy pomoc ambulatoryjna w postaci psychoterapii.

Skutki palenia marihuany - konpoie a alkohol

Alkohol i marihuana to bardzo niebezpieczne połączenie. Ludzie decydują się na nie, aby zwiększyć swoje odurzenie lub wzmocnić efekt narkotyku. Często zdarza się tak, że osoby pod wpływem narkotyków lub alkoholu sięgają po kolejną używkę, gdyż nie są już w stanie podejmować rozsądnych decyzji. Im więcej substancji odurzających się przyjmie, tym większe szanse na zaszkodzenie zdrowiu i zagrożenie życiu. Skutki palenia marihuany w połączeniu z alkoholem są nieprzewidywalne. Działanie obu substancji może się zwiększyć, a niekiedy pojawiają się nieprzewidziane reakcje.

Palenie marihuany i picie alkoholu może dać takie objawy, jak nudności, wymioty, ataki paniki, napady lęku i paranoi. Osoby bardziej podatne na używki po jednoczesnym stosowaniu marihuany i alkoholu mogą doświadczyć objawów psychozy. Istnieją dowody na to, że obecność alkoholu we krwi sprzyja szybszej absorpcji THC. W rezultacie osobie stosującej obie używki na raz może zrobić się niedobrze po zapaleniu konopi indyjskich. Pojawiają się zawroty głowy, nudności, wymioty, bladość skóry, potrzeba położenia się. Objawy silniej manifestują się, gdy pali się skręta po wypiciu alkoholu niż w odwrotnej konfiguracji – kiedy pije się alkohol po wypaleniu marihuany. Zarówno nadużywanie alkoholu, jak i nadużywanie „trawki” może być bardzo niebezpieczne. Niebezpieczeństwo wzrasta, gdy nadmiar etanolu łączy się z dużą ilością THC.

Skutki palenia marihuany - ryzyko łączenia marihuany z alkoholem

Połączenie palenia marihuany z piciem alkoholu może skutkować:

 • nieprzewidywalnymi reakcjami organizmu na używki – połączenie alkoholu i konopi indyjskich daje większe prawdopodobieństwo skutków ubocznych każdej z tych substancji odurzających niż gdyby się je stosowało w odosobnieniu. Mogą to być objawy somatyczne (wymioty, nudności), jak i objawy psychiczne (paranoja, lęk, niepokój);
 • zaburzeniem kontroli nad pojazdami – alkohol wpływa na zdolność kierowania pojazdami, podobnie jak marihuana. Oba środki zaburzają koncentrację uwagi, percepcję i refleks. Nawet w niewielkich dawkach połączenie alkoholu i marihuany może doprowadzić do zagrożenia życia i zdrowia kierującego pojazdem, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego;
 • znacznym odurzeniem – w takiej sytuacji ludzie stają się mniej świadomi i tracą kontrolę nad sobą i otoczeniem. Pojawia się ryzyko, że doprowadzą do sytuacji zagrażających ich życiu lub przyzwolą na niebezpieczne zachowania seksualne;
 • zastąpieniem jednego uzależnienia drugim – osoby, które starają się zerwać z jednym nałogiem, mogą ulec drugiemu, który pomaga im w łagodzeniu objawów odstawienia, np. osoby starające się rzucić palenie marihuany mogą mieć problemy ze snem, przez co zaczynają pić alkohol, który ma im ułatwić zasypianie.

Uzależnienie od marihuany samo w sobie stanowi zagrożenie dla zdrowia człowieka, u którego narkotyk negatywnie wpływa na mózg i układ nerwowy. Z kolei połączenie palenia marihuany z piciem alkoholu skutkuje tym, że człowiek szybciej ulega nałogowi.

Bibliografia

 • Baran-Furga H., Steinbarth-Chmielewska K., Uzależnienia. Obraz kliniczny i leczenie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2277-0.
 • Karpowicz P., Narkotyki. Jak pomóc człowiekowi i jego rodzinie?, Instytut Wydawniczy Kreator, Białystok 2002, ISBN 83-7344-004-6.
 • Robson P., Narkotyki, Medycyna Praktyczna, Kraków 1997, ISBN 83-86657-32-4.
 • Szukalski B., NARKOTYKI – kompendium wiedzy o środkach uzależniających, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa 2005, ISBN 83-85705-73-2.
 • Wanat W., Narkotyki i narkomania, Iskry, Warszawa 2006, ISBN 83-244-0009-5.
 • Woronowicz B., Uzależnienia – geneza, terapia, powrót do zdrowia, Media Rodzina, Poznań 2009, ISBN 978-83-7278-369-1.

Narkotyki

Komentarze (123)
~Cure
~Cure 2 tygodnie temu

@~Zkonsternowany: Sporo masz racji, ale ze swojego doświadczenia zapytam: Czy brat uprawiał sam, czy kupował od dilla? Jeśli to drugie, to duże ryzyko, że oprócz marihuany były tam i inne syfy - wiadomo, towar mocny to klient (szczególnie gówniarz) wróci... Obserwowałem ludzi palących dillerskie, którzy przeszli na swoje i różnica kolosalna... Jeśli o palenie chodzi, to jest względnie mało szkodliwe - MJ zawiera niby więcej substancji kancerogennych, ale i substancje o działaniu przeciwnym, a także pobudza wydalanie wydzieliny oskrzelowej, więc niejako anuluje negatywne skutki palenia... Ale ale: Jeśli palimy 1 - 2 razy w tygodniu, a nie kilka razy dziennie! I zawsze zostaje jedzenie - zdrowiej i... Lepiej. Co widzę po sobie: Kiedyś paliłem dość często, bo miałem sporo - troszkę szwankowała pamięć krótkotrwała (chociaż z nią zawsze miałem problemy). Poza tym ok, chociaż nieraz po zapaleniu wchodził "leń". Ale skończyło się "swoje" - skończyło się używanie na ok. 2 lata. Potem trafiłem bardzo zaufane źródło, więc postanowiłem wrócić do "hobby", jednak częściej jedząc, niż paląc (o wiele częściej). Zrobiłęm też eksperyment - zacząłem przyjmować codziennie duże dawki. Efekt? Z negatywów - czasem lekkie odrealnienie otaczającego mnie świata (które po chwili mijało), już po ok. tygodniu takiej "jazdy". Więc zdecydowałem się doświadczenia nie kontynuować, normalnie spożywam nie częściej niż 2 razy/tydzień, ze spontanicznymi przerwami, jak się skończy i nie ma "pewniaka" - nie spożywam. I negatywów przy takim stosowaniu nie widzę, wręcz pozytywy: Bardzo ograniczyłem alkohol (dla mnie to dobrze), mam sprawniejszy (!) umysł i zdrowiej wyglądającą skórę. Tak więc czy marihuana to niegroźna roślina? Moim zdaniem nie do końca - to może nie straszny narkotyk, ale używka - tak samo jak kawa czy alkohol. A wiadomo, że od każdej używki można się uzależnić. Niemniej jeśli powiem komuś, że lubię wyskoczyć na piwko raz lub dwa w tygodniu - pomyśli, że może wyskoczymy razem. Ale jeśli pochwalę się, że codziennie wypijam 0,5l czystej - słusznie uzna mnie za alkoholika nie mającego kontroli nad swoim życiem. I tu apel, szczególnie do młodych: Jeśli musicie brać MJ będąc nastolatkami - ugotujcie sobie z nią coś dobrego, patrzcie na jakość "zioła" (nie zawsze najmocniejsze=najlepsze) i zachowujcie umiar - tak, żeby można powiedzieć o Was: "On lubi czasem wychillować z MJ" a nie "pieprzony ćpun" czy "marihuanoholik". Życie jest za piękne, żeby przeżyć je totalnie "na fazie", naprawdę...

Odpowiedz
~Zkonsternowany
~Zkonsternowany 4 tygodnie temu

Jak ktoś mi powie że wciąganie jakiegokolwiek dymu jest nieszkodliwe, obojętne dla zdrowia, całkowicie bez skutków ubocznych itp itd to wyśmieje w twarz. Jak ktoś stwierdzi że to nie zostawia śladu na psychice itp itd to będę się smiał do łez. Byłem świadkiem tego co działo się z moim bratem... Jakie miał dziwne jazdy, jak kradł kase z domu na palenie, jak próbował odstawić gdzie nałogowo w te miejsce jarał szlugi, paczke w wieczór. Jak zmienił się w stosunku do bliskich. Trzeba być kretynem ignorantem żeby twierdzić publicznie że to samo zdrowie i sielanka. Że ten dym nie zostawia smoły w płucach, że jest obojętny na organizm człowieka. Palcie se, legalizujcie ale nie pleccie bzdur że to lek na wszystko, że są same pozytywne skutki i że wszystko jest cacy. A takie brednie się tu zdarzają. Bo ja osobiście temat poznałem od podszewki na własnym życiu. I ta paranoja w wychwalaniu tej roślinki jest po prostu żałosna. Osobiście uważam że osoba która nie pali zielska jest bądź co bądź zdrowsza. Fajki i alkohol pomijam bo to ten sam shit, to samo gówno. Żeby dla relaksu wdychać środki psychoaktywne i mówić że to jest zdrowe trzeba być nieźle ujaranym. Myślcie troche na trzeźwo i nie róbcie zamieszania. Bo może ktoś przeczyta te wasze same superlatywy i peany i naprawde pomyśli że to jest jak tlen.

Odpowiedz
~Michał M
~Michał M około miesiąca temu

Właśnie po półrocznym paleniu codziennie po godz 18 rzuciłem to nie palę równe 3tygodnie tylko w tym problem ze marihuane zastapilem codziennym też wieczornym piciu 4 Piw bo inaczej nie ma możliwości zaśnięcia ktoś mi coś doradzi? Mam 20 lat pracuje wszystko jest okej. Nie palę mam zamiar 3 miesiące nie palić.. niech mi ktoś doradzi jak zasnąć?! Herbatki odpadają próbowałem moze jakiś środek nie uzalezniajacy i nie odurzajacy. Ktoś coś?

Odpowiedz
~eloo
~eloo 3 miesiące temu

@~mich: Przecież wyraźnie napisali ,,Nawet w niewielkich dawkach połączenie ALKOHOLU i marihuany'' wiec ile wypadków zostało spowodowane przez kierowców będących pod wpływem ALKOHOLU? Artykuł mówi całą prawdę, każdy kto był/jest uzależniony od thc jakimś dziwnym trafem wszystkie opcje czy to z bezsennością, poceniem, kaszlem i czarną flegmą (ja tak miałem paląc po 8 wiader dziennie, codziennie). Ciągłe palenie BO jak nie zapale to- nie zasnę, będę wkur*iony, rano cała pościel będzie spocona, etc. Taka jest prawda, kocham tą amunicje ale trzeba używac z głową i nie robic miesięcznych faz.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Klasyfikacja narkotyków
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Klasyfikacja narkotyków
Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od benzodiazepin

Benzodiazepiny to leki o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym, przeciwdrgawkowym i relaksacyjnym. Wprowadzono je do lecznictwa na początku lat 60. XX wieku jako alternatywę dla bardziej uzależniających barbituranów. W Polsce zarejestrowano...

Klasyfikacja narkotyków

Halucynogeny

z tych środków zalicza się też do innych rodzajów narkotyków, np. kannabinoli albo psychostymulantów. Bez względu na debaty klasyfikacyjne wszystkie (...) psychoaktywnej, jej dawki, cech indywidualnych użytkownika, warunków zażywania...

Klasyfikacja narkotyków

LSD

LSD to dietylamid kwasu lizergowego, który znajduje się między innymi w grzybie buławinki czerwonej. Narkotyk należy do (/halucynogeny). Wyciąg (...) konsekwencje zażycia LSD łączy się z faktem, iż narkotyk jest często...

Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od dopalaczy

szkodliwe jak (/klasyfikacja-narkotykow), a w mediach coraz częściej donoszą o przypadkach śmiertelnych po zażyciu dopalaczy. Dopalacze cieszą się dużą (...) dla nielegalnych narkotyków. Dopalacze bowiem nie zostały...

Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od amfetaminy

), działa stymulująco na OUN, ale jest o wiele od niej tańsza i daje dłużej utrzymujące się efekty psychotropowe. W zależności od dawki (/klasyfikacja (...) przezroczystych kryształów). W zależności od jakości narkotyku...

Klasyfikacja narkotyków

Lotne rozpuszczalniki

Zaburzenia spowodowane używaniem lotnych rozpuszczalników zostały ujęte w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod kodem F18

Klasyfikacja narkotyków

Różne rodzaje środków psychoaktywnych

Różne rodzaje środków psychoaktywnych

Narkotyki dzieli się na miękkie i twarde. Te drugie - brane często - powodują silne uzależnienie. Unikanie terapii odwykowej może zakończyć się trwałym uszkodzeniem zdrowia lub śmiercią.

Klasyfikacja narkotyków

Ecstasy

. Ecstasy to pochodna amfetaminy i meskaliny. Narkotyk pojawił się na polskim rynku jako substytut LSD. Ecstasy bardzo szybko doczekało się opinii (...) , by zintensyfikować przyjemność. Na świecie ecstasy praktycznie nigdy nie uznano...

Klasyfikacja narkotyków

Morfina

. Najczęściej sięgają po nią **osoby uzależnione od opiatów**. ## Morfina jako narkotyk Morfina, według klasyfikacji, należy do grupy opiatów i opioidów (...) wyniszczających narkotyków. Powodują około...