Uzależnienie od amfetaminy

Amfetaminy stanowią grupę środków psychostymulujących, pochodnych fenylopropylanu. Potoczne nazwy amfetaminy, to: speed, base ice, czarnulka, uppers. Okazjonalnie przyjmuje się zwykle 5-15 mg na dobę. Amfetamina ma postać białego lub lekko różowego proszku. Podobnie jak kokaina, działa stymulująco na OUN, ale jest o wiele od niej tańsza i daje dłużej utrzymujące się efekty psychotropowe. W zależności od dawki narkotyku stan pobudzenia może trwać od dwóch do trzech godzin, a nawet dłużej. Amfetamina prowadzi do silnego uzależnienia psychicznego i fizycznego. Ponadto, długotrwałe przyjmowanie amfetaminy skutkuje różnymi powikłaniami i zagrożeniami, np. myślami samobójczymi, depresją, zanikiem samokontroli, silnymi stanami pobudzenia albo psychozą amfetaminową.

Polecane wideo:

1. Działanie amfetaminy

Amfetamina i jej pochodne, np. metamfetamina, propyloheksadryna, fenmetrazyna, fenfluramina czy metylfenidat, to narkotyki należące do grupy substancji stymulujących ośrodkowy układ nerwowy. Najbardziej znaną pochodną amfetaminy jest metamfetamina. Amfetamina wywołuje długotrwałe pobudzenie. Nie od początku stosowano ją jako nielegalną używkę. Od 1927 roku używano jej pod nazwą benzedryny do leczenia astmy oskrzelowej (ze względu na fakt, że po jej zażyciu następuje rozszerzenie oskrzeli), narkolepsji (powoduje redukcję potrzeby snu) i otyłości (powoduje spadek łaknienia). Amfetaminę wykorzystywano również jako środek odchudzający albo jako doping wśród sportowców, by podnieść wydolność organizmu. Obecnie zastosowanie amfetaminy w medycynie radykalnie ograniczono, a w Polsce została ona wykreślona ze spisu leków. Tylko w niektórych krajach używa się jej do leczenia zespołów nadpobudliwości psychoruchowej i napadów senności. W jaki sposób amfetamina działa na człowieka?

 • Wywołuje pobudzenie psychoruchowe.
 • Zmniejsza łaknienie.
 • Rozszerza źrenice.
 • Przyspiesza akcję serca.
 • Wywołuje przyspieszony oddech.
 • Podwyższa ciśnienie krwi.
 • Zwiększa wydalanie moczu.
 • Wywołuje jadłowstręt.
 • Powoduje suchość w ustach.
 • Uszkadza szkliwo zębów – siarczan amfetaminy powoduje mikrouszkodzenia w szkliwie.
 • Powoduje wzrost aktywności ruchowej.
 • Daje poczucie energii.
 • Znosi uczucie zmęczenia.
 • Wywołuje pewność siebie i zawyżoną samoocenę.
 • Wywołuje zaburzenia koordynacji ruchów i równowagi.
 • Powoduje wzrost gadatliwości.
 • Wywołuje tachykardię i skurcz naczyń krwionośnych.
 • Podwyższa nastrój aż do euforii.
 • Znosi potrzebę snu.
 • Upośledza zdolność krytycznej oceny własnego postępowania.
 • Oddala uczucie lęku i niepewności.
 • Wywołuje stereotypie ruchowe.
 • Wzmaga inicjatywę i napęd, mogąc wywoływać agresję.

Czytaj także:

Do pseudopozytywnych efektów działania amfetaminy zalicza się między innymi: zwiększenie wydolności psychomotorycznej, polepszenie koncentracji uwagi, gotowość do działania i przypływ energii, odsunięcie poczucia lęku, pewność siebie, euforię i wewnętrzne poczucie mocy. Niestety, amfetamina niesie ze sobą szereg negatywnych skutków, jak chociażby wybuchy agresji, drażliwość, irytację czy formikacje (omamy cenestetyczne, halucynoza pasożytnicza), czyli wrażenia obecności na skórze różnych insektów, co prowadzi do samookaleczeń.

2. Skutki zażywania amfetaminy

Wyróżnia się zasadniczo cztery drogi podania amfetaminy. Amfetamina może być połykana, wciągana przez nos (wciąganie kreski, jak w przypadku kokainy), wstrzykiwana dożylnie albo palona (najczęściej bywa palony chlorowodorek metamfetaminy w postaci przezroczystych kryształów). W zależności od jakości narkotyku efekty mogą trwać nawet kilka godzin. Najszybsze działanie amfetaminy obserwuje się po paleniu lub inhalowaniu podgrzewanej amfetaminy. Po iniekcjach w ciągu kilkunastu sekund występuje tzw. kop, czyli krótkotrwała, intensywna euforia, a amfetamina podana donosowo wywołuje tzw. haj. Uliczna postać amfetaminy to bezwonny proszek o cierpko-gorzkim smaku. W zależności od różnej procedury produkcyjnej i licznych domieszek amfetamina może przyjmować barwę od białej do ceglastej. Zanieczyszczona amfetamina ma kolor żółtawego proszku o zapachu jaj. Z powodu niedokładnego oczyszczenia narkotyku z substratu – octanu ołowiu – może dojść do ostrego zatrucia ołowiem.

Osoby skarżą się wówczas na bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle nóg i drętwienie kończyn. Przedawkowanie amfetaminy skutkuje pobudzeniem, wzrostem temperatury ciała, niewydolnością krążenia, omamami wzrokowymi, a w skrajnych przypadkach śmiercią z powodu zawału serca lub udaru mózgu. Na co warto zwrócić uwagę? Na pewno na obecność w pokoju igieł i strzykawek, różnych tabletek i kapsułek oraz plastikowych opakowań zawierających biały proszek lub kryształy. Osoby zażywające amfetaminę są nerwowe, łatwo się irytują, wykazują kłopoty ze snem i znaczny ubytek wagi, nie reagują na światło, mają wahania nastroju – od poczucia pewności siebie do nieuzasadnionego lęku. Kiedy działanie narkotyku stopniowo ustaje, może pojawić się depresja, niepokój, agresja, zaburzenia psychotyczne oraz zaburzenia owulacji i miesiączkowania u kobiet.

Bezpośrednio po przyjęciu toksycznej dawki substancji z grupy amfetamin, niezależnie od drogi jej podania, mogą pojawić się poniższe symptomy ostrego zatrucia:

 • znaczne podniecenie ruchowe,
 • przyspieszenie toku myślenia,
 • omamy, nastawienia urojeniowe,
 • majaczenie, napady drgawkowe,
 • wielomówność,
 • lęk,
 • rozszerzenie źrenic,
 • wzrost ciśnienia krwi,
 • szybsza akcja serca,
 • duszność,
 • dreszcze, poty, hipertermia,
 • nudności i wymioty,
 • zaczerwienienie skóry.

Działanie toksyczne amfetaminy zwiększa się w wysokiej temperaturze otoczenia – w czasie upałów ryzyko przedawkowania jest większe. Śmierć spowodowana przedawkowaniem samej amfetaminy należy do rzadkości. Nagły zgon występuje przeważnie u osób nie uzależnionych po przyjęciu kilkuset miligramów amfetaminy, a u osób uzależnionych – kilku gramów. Bezpośrednio do śmierci przyczynia się niewydolność krążenia, tachykardia, hipertermia, zaburzenia ukrwienia mózgu i zapaść naczyniowo-sercowa.

3. Zespół uzależnienia

Amfetamina wykazuje silny potencjał uzależniający, podobnie jak kokaina. Euforia, radość, zadowolenie, poczucie pewności siebie zachęcają do ponownego sięgnięcia po narkotyk. Przykre dolegliwości związane z odstawieniem amfetaminy z kolei wzmacniają głód psychiczny. Osoba uzależniona, której dotyczą objawy abstynencyjne, takie jak: złe samopoczucie, zmęczenie, apatia, drażliwość, zaburzenia gastryczne, zaburzenia ze strony układu krążenia, niepokój, dreszcze, wpada w błędne koło nałogu. Amfetamina silnie uzależnia psychicznie. Uzależnienie fizyczne jest słabiej manifestowane. Po ciągu amfetaminowym może występować czasami jedynie przedłużony sen, nawet do kilku dni. Innym towarzyszy apatia, wewnętrzny lęk, senność, bóle głowy, myśli samobójcze i spadek napięcia mięśni.

Do powikłań ciągów amfetaminowych zalicza się: udary niedokrwienne, krwotoki mózgowe, uszkodzenie nerek i wątroby. Najczęściej obserwowane objawy psychopatologiczne u przewlekle przyjmujących amfetaminę, to: nieufność, ksobność, zaburzenia koncentracji uwagi i snu, słowotok, niepokój, lęk, anhedonia, stereotypie ruchowe (np. demontowanie urządzeń mechanicznych). Zespół abstynencyjny występuje w okresie do 12 godzin od przyjęcia ostatniej dawki amfetaminy i przypomina nieco kokainowy zespół abstynencyjny. W okresie pierwszych 2-3 dni obserwuje się przygnębienie, małomówność, zmęczenie, drażliwość, wahania nastroju i patologiczną senność – czasem uzależniony budzi się tylko, by coś zjeść i załatwić potrzeby fizjologiczne. Po kilku dniach objawy abstynencyjne mijają i utrzymuje się zwiększone łaknienie.

Objawy odstawienne rozwijają się dość powoli, gdyż metabolizm amfetaminy w organizmie zachodzi powoli. Uzależnienie od amfetaminy może prowadzić też do anhedonii – niezdolności cieszenia się z czegokolwiek, stanów majaczeniowych, omamów, urojeń przypominających schizofrenię, głębokiej depresji, spadku potencji, zaburzeń seksualnych (zaburzeń erekcji i ejakulacji), gwałtownych zachowań, skrajnego wyczerpania organizmu, a w końcu do śmierci wskutek zapaści sercowo-naczyniowej lub udaru mózgu. Zanim sięgnie się po narkotyk, warto przeanalizować konsekwencje „ćpania”. Nie warto umierać „na raty”, a niewinnie brzmiąca z nazwy amfa, witamina A, feta czy setka wcale nie jest taka „niewinna”.

4. Amfetamina a nauka

Amfetamina to narkotyk o działaniu psychostymulującym. Ze względu na swoje działanie jest często stosowana przez osoby uczące się, szczególnie wtedy, gdy mają one przyswoić dużą partię materiału w krótkim czasie. Amfetamina działa pobudzająco na układ nerwowy poprzez wzmaganie wydzielania neuroprzekaźników takich, jak noradrenalina, serotonina oraz dopomina. Wszystkie te związki biorą udział w mechanizmie zapamiętywania i uczenia, przez co amfetamina używana jest często jako „dopalacz” do nauki. Substancja ta działa pobudzająco nie tylko na umysł, lecz także na cały organizm. Wymieniając „pozytywne” cechy amfetaminy, można dojść do wniosku, że to idealny środek dla każdego studenta. Niestety, amfetamina, jak każdy narkotyk, ma więcej wad niż zalet.

Przede wszystkim amfetamina ma działanie krótkotrwałe, tzn. działa 6-12 godzin. Nauka wspomagana narkotykiem jest rzeczywiście bardziej efektywna, ale tylko, jeżeli jest to „zarwanie nocy” przed egzaminem. Pamięć zdobyta przy wspomaganiu narkotykiem jest krótkotrwała, a ponadto po zaprzestaniu działania substancji psychoaktywnej następuje tzw. zejście. Organizm nadmiernie eksploatowany po zażyciu amfetaminy staje się wyczerpany. Pojawiają się silne zmęczenie, senność, ogólne osłabienie, a także często wysoka gorączka. Objawy te mogą ustąpić po 20-30 minutach, ale mogą się utrzymywać cały dzień lub dłużej. W takim stanie można przypuszczać, że mimo nadzwyczaj szybkiego i efektywnego przyswojenia wiedzy wspomaganego narkotykiem, osoba egzamin może oblać.

Zażycie amfetaminy powoduje, że na wzmożonych obrotach pracuje nie tylko mózg, lecz także cały organizm, co może prowadzić do przejściowych zaburzeń wzroku i słuchu. Groźnym powikłaniem zażycia amfetaminy jest arytmia serca. Można powiedzieć, że amfetamina usprawnia naukę, ale bardzo krótkotrwale i nie bez efektów ubocznych, które potrafią być bardzo groźne. Może warto przysiąść nad książką dzień wcześniej bez „dopalacza” niż narażać swoje zdrowie, a nawet życie.

Bibliografia

 • Baran-Furga H., Steinbarth-Chmielewska K., Uzależnienia. Obraz kliniczny i leczenie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2277-0.
 • Karpowicz P., Narkotyki. Jak pomóc człowiekowi i jego rodzinie?, Instytut Wydawniczy Kreator, Białystok 2002, ISBN 83-7344-004-6.

Klasyfikacja narkotyków

Polecane wideo:

Komentarze (35)
~gizmo
~gizmo

@~susi: Nie porównuj alkoholu do narkotyków bo narkotyki niszczą organizm w bardzo krótkim czasie silnie uzależniając nie które nawet po jednokrotnym użyciu. Człowiek który zażywał np amfetaminę gardzi już alkoholem mówiąc ze jest lipny niema tego kopa lub haju jak po narkotyku. Alkohol nie zabija tak szybko jak narkotyki a czasami leczy w małych ilościach dlatego jest legalny.

Odpowiedz
~zaraz tata...
~zaraz tata...

.....niezla kapa...czytam te komentarze...i fakt,że pisze z obskurnego pokoju hotelowego w którym jakimś cudem jest sieć....po tym jak oczywiście nawpierdalany jak dzik najebałem ambarasu z moja miłoscią w 8 mym miesiącu ciąży czekając na pierworodną córeczke może a na pewno nie jest dobrym omenem i pcz atkiem końca.....kurwa trzeba trzymać fason!!!chce tym jebnąććććć,ale to nie sudoku z jedną gwiazdką.....coraz więcej tego ancymona pochłaniam...niedobrze.....

Odpowiedz
~susi
~susi

a ja tam nie narzekam... kupiłem jakieś pół roku temu 5g amfetaminy, biorę w jakichś mikrodawkach 1xtydz albo 1x2tyg i jest ok (została mi więcej niż połowa). Fakt, że biorę rzadko pozwala osiągać zadowalający efekt przy małej dawce. A pomaga mi w kilku problemach, których o własnych siłach bym nie rozwiązał. Czy czuję się winny? Na pewno nie przed wami;] Jak dla mnie powinno się zastosować system 0-1-kowy: System 0: Zakażcie sprzedaży alkoholu, papierosów, tłuszczów trans, ograniczcie sprzedaż produktów zawierających wysokie stężenie glukozy i oczywiście ograniczcie do minimum sprzedaż kawy. To są środki psychostymulujące czy wam się podoba czy nie i w podobny sposób jak narkotyki zaburzają funkcjonowanie organizmu. System 1: Dopuścicie do sprzedaży narkotyki, które w małych dawkach nie wyrządzają wielkiego chaosu (oczywiście musiałyby być pod kontrolą przemysłu farmaceuytycznego i sprzedawane w określonej dawce na daną osobę/mc). Wyrządziłoby to mniejszą szkodę niż dopalacze, produkowane przez chemików z wątpliwym doświadczeniem i przy zastosowaniu odpowiedniej kontroli, każdy amator dobrej zabawy mógłby sobie legalnie poużywać nie robiąc sobie z mózgu bruschetty. Na razie jesteśmy po środku co jest wg mnie najgorszym rozwiązaniem - zwłaszcza jak zewsząd słyszę, że narkotyki są złe, ale piwko wieczorkiem jest ok. Alkohol nie różni się niczym od narkotyków - wbijcie sobie to do łbów. Jeżeli nie wierzycie, pójdźcie sobie przed sklep monopolowy o 22:00 i zobaczcie sobie jak wygląda wasz różowy świat wolny od narkotyków.

Odpowiedz
specjalfruit
specjalfruit

@~poczułem ulgę: ja nie wiem co robic,moj facet wciaga ten syf,a najgorsze ze nie wiem jak dlugo to trwa,mieszkamy w NL wiec ma latwy dostep to tego scierwa,odkad w sierpniu tego roku wrocilismy z Polski z wakacji,zmienil sie raptownie,przestal miec ochote na seks i wogole stalam mu sie obojetna,nie moge sluchac juz tego codziennego "rytualu" kiedy zamyka sie w kiblu i wciaga jednoczesnie spuszczajac wode,bym nie slyszala,nie wiem co robic,wmawia mi ze nie bierze,chociaz znalazlam opakowania i inne rzeczy,czy ktos moze mi pomoc,powiedziec co robic,zostawic go czy nie....

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Klasyfikacja narkotyków
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Klasyfikacja narkotyków
Klasyfikacja narkotyków

LSD

LSD to dietylamid kwasu lizergowego, który znajduje się między innymi w grzybie buławinki czerwonej. Narkotyk należy do substancji halucynogennych (...) argumentów na rzecz tezy, że LSD można stosować w medycynie. Sam wynalazca substancji...

Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od benzodiazepin

Benzodiazepiny to leki o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym, przeciwdrgawkowym i relaksacyjnym. Wprowadzono je do lecznictwa na początku lat 60. XX wieku jako alternatywę dla bardziej uzależniających barbituranów. W Polsce zarejestrowano...

Klasyfikacja narkotyków

Halucynogeny

z tych środków zalicza się też do innych rodzajów narkotyków, np. kannabinoli albo psychostymulantów. Bez względu na debaty klasyfikacyjne (...) , jej dawki, cech indywidualnych użytkownika, warunków zażywania narkotyków...

Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od dopalaczy

dla nielegalnych narkotyków. Dopalacze bowiem nie zostały uwzględnione na liście w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Dopalacze (ang. designer (...) się jak najwierniej oddać działanie narkotyków. Problem...

Klasyfikacja narkotyków

Lotne rozpuszczalniki

Lotne rozpuszczalniki albo substancje wziewne stanowią alternatywę dla drogich i nielegalnych narkotyków twardych. Wykazują działanie depresyjne (...) Zaburzenia spowodowane używaniem lotnych rozpuszczalników zostały ujęte w Międzynarodowej...

Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od marihuany

Uzależnienie od marihuany

Marihuana jest zaliczana do narkotyków miękkich, ponieważ nie uzależnia fizycznie. Uważa się ją za typowo „imprezowy" narkotyk (...) nie uznaje się za przestępstwo. Konopie uzyskały nazwę narkotyku...

Klasyfikacja narkotyków

Różne rodzaje środków psychoaktywnych

Różne rodzaje środków psychoaktywnych

Narkotyki dzieli się na miękkie i twarde. Te drugie - brane często - powodują silne uzależnienie. Unikanie terapii odwykowej może zakończyć się trwałym uszkodzeniem zdrowia lub śmiercią.

Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od kofeiny

Uzależnienie od kofeiny

Kofeina jest najbardziej rozpowszechnionym środkiem stymulującym na świecie. Wiele osób nie traktuje jej jako narkotyku czy substancji (...) się, że picie kawy czy herbaty to nic w porównaniu z nałogowym zażywaniem narkotyków...

Klasyfikacja narkotyków

Dopalacze

Nudności - to dość częsty efekt używania dopalaczy, szczególnie jeśli osoba korzystająca z tej używki, łączyła ją z innymi narkotykami

Klasyfikacja narkotyków

Morfina

osoby uzależnione od opiatów. Morfina jako narkotyk Morfina, według klasyfikacji, należy do grupy opiatów i opioidów (...) już po kilkakrotnym zażyciu nawet niewielkich dawek narkotyku....

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby