Uzależnienie od amfetaminy

Amfetaminy stanowią grupę środków psychostymulujących, pochodnych fenylopropylanu. Potoczne nazwy amfetaminy, to: speed, base ice, czarnulka, uppers. Okazjonalnie przyjmuje się zwykle 5-15 mg na dobę. Amfetamina ma postać białego lub lekko różowego proszku. Podobnie jak kokaina, działa stymulująco na OUN, ale jest o wiele od niej tańsza i daje dłużej utrzymujące się efekty psychotropowe. W zależności od dawki narkotyku stan pobudzenia może trwać od dwóch do trzech godzin, a nawet dłużej. Amfetamina prowadzi do silnego uzależnienia psychicznego i fizycznego. Ponadto, długotrwałe przyjmowanie amfetaminy skutkuje różnymi powikłaniami i zagrożeniami, np. myślami samobójczymi, depresją, zanikiem samokontroli, silnymi stanami pobudzenia albo psychozą amfetaminową.

1. Działanie amfetaminy

Amfetamina i jej pochodne, np. metamfetamina, propyloheksadryna, fenmetrazyna, fenfluramina czy metylfenidat, to narkotyki należące do grupy substancji stymulujących ośrodkowy układ nerwowy. Najbardziej znaną pochodną amfetaminy jest metamfetamina. Amfetamina wywołuje długotrwałe pobudzenie. Nie od początku stosowano ją jako nielegalną używkę. Od 1927 roku używano jej pod nazwą benzedryny do leczenia astmy oskrzelowej (ze względu na fakt, że po jej zażyciu następuje rozszerzenie oskrzeli), narkolepsji (powoduje redukcję potrzeby snu) i otyłości (powoduje spadek łaknienia). Amfetaminę wykorzystywano również jako środek odchudzający albo jako doping wśród sportowców, by podnieść wydolność organizmu. Obecnie zastosowanie amfetaminy w medycynie radykalnie ograniczono, a w Polsce została ona wykreślona ze spisu leków. Tylko w niektórych krajach używa się jej do leczenia zespołów nadpobudliwości psychoruchowej i napadów senności. W jaki sposób amfetamina działa na człowieka?

 • Wywołuje pobudzenie psychoruchowe.
 • Zmniejsza łaknienie.
 • Rozszerza źrenice.
 • Przyspiesza akcję serca.
 • Wywołuje przyspieszony oddech.
 • Podwyższa ciśnienie krwi.
 • Zwiększa wydalanie moczu.
 • Wywołuje jadłowstręt.
 • Powoduje suchość w ustach.
 • Uszkadza szkliwo zębów – siarczan amfetaminy powoduje mikrouszkodzenia w szkliwie.
 • Powoduje wzrost aktywności ruchowej.
 • Daje poczucie energii.
 • Znosi uczucie zmęczenia.
 • Wywołuje pewność siebie i zawyżoną samoocenę.
 • Wywołuje zaburzenia koordynacji ruchów i równowagi.
 • Powoduje wzrost gadatliwości.
 • Wywołuje tachykardię i skurcz naczyń krwionośnych.
 • Podwyższa nastrój aż do euforii.
 • Znosi potrzebę snu.
 • Upośledza zdolność krytycznej oceny własnego postępowania.
 • Oddala uczucie lęku i niepewności.
 • Wywołuje stereotypie ruchowe.
 • Wzmaga inicjatywę i napęd, mogąc wywoływać agresję.

Do pseudopozytywnych efektów działania amfetaminy zalicza się między innymi: zwiększenie wydolności psychomotorycznej, polepszenie koncentracji uwagi, gotowość do działania i przypływ energii, odsunięcie poczucia lęku, pewność siebie, euforię i wewnętrzne poczucie mocy. Niestety, amfetamina niesie ze sobą szereg negatywnych skutków, jak chociażby wybuchy agresji, drażliwość, irytację czy formikacje (omamy cenestetyczne, halucynoza pasożytnicza), czyli wrażenia obecności na skórze różnych insektów, co prowadzi do samookaleczeń.

2. Skutki zażywania amfetaminy

Wyróżnia się zasadniczo cztery drogi podania amfetaminy. Amfetamina może być połykana, wciągana przez nos (wciąganie kreski, jak w przypadku kokainy), wstrzykiwana dożylnie albo palona (najczęściej bywa palony chlorowodorek metamfetaminy w postaci przezroczystych kryształów). W zależności od jakości narkotyku efekty mogą trwać nawet kilka godzin. Najszybsze działanie amfetaminy obserwuje się po paleniu lub inhalowaniu podgrzewanej amfetaminy. Po iniekcjach w ciągu kilkunastu sekund występuje tzw. kop, czyli krótkotrwała, intensywna euforia, a amfetamina podana donosowo wywołuje tzw. haj. Uliczna postać amfetaminy to bezwonny proszek o cierpko-gorzkim smaku. W zależności od różnej procedury produkcyjnej i licznych domieszek amfetamina może przyjmować barwę od białej do ceglastej. Zanieczyszczona amfetamina ma kolor żółtawego proszku o zapachu jaj. Z powodu niedokładnego oczyszczenia narkotyku z substratu – octanu ołowiu – może dojść do ostrego zatrucia ołowiem.

Osoby skarżą się wówczas na bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle nóg i drętwienie kończyn. Przedawkowanie amfetaminy skutkuje pobudzeniem, wzrostem temperatury ciała, niewydolnością krążenia, omamami wzrokowymi, a w skrajnych przypadkach śmiercią z powodu zawału serca lub udaru mózgu. Na co warto zwrócić uwagę? Na pewno na obecność w pokoju igieł i strzykawek, różnych tabletek i kapsułek oraz plastikowych opakowań zawierających biały proszek lub kryształy. Osoby zażywające amfetaminę są nerwowe, łatwo się irytują, wykazują kłopoty ze snem i znaczny ubytek wagi, nie reagują na światło, mają wahania nastroju – od poczucia pewności siebie do nieuzasadnionego lęku. Kiedy działanie narkotyku stopniowo ustaje, może pojawić się depresja, niepokój, agresja, zaburzenia psychotyczne oraz zaburzenia owulacji i miesiączkowania u kobiet.

Bezpośrednio po przyjęciu toksycznej dawki substancji z grupy amfetamin, niezależnie od drogi jej podania, mogą pojawić się poniższe symptomy ostrego zatrucia:

 • znaczne podniecenie ruchowe,
 • przyspieszenie toku myślenia,
 • omamy, nastawienia urojeniowe,
 • majaczenie, napady drgawkowe,
 • wielomówność,
 • lęk,
 • rozszerzenie źrenic,
 • wzrost ciśnienia krwi,
 • szybsza akcja serca,
 • duszność,
 • dreszcze, poty, hipertermia,
 • nudności i wymioty,
 • zaczerwienienie skóry.

Działanie toksyczne amfetaminy zwiększa się w wysokiej temperaturze otoczenia – w czasie upałów ryzyko przedawkowania jest większe. Śmierć spowodowana przedawkowaniem samej amfetaminy należy do rzadkości. Nagły zgon występuje przeważnie u osób nie uzależnionych po przyjęciu kilkuset miligramów amfetaminy, a u osób uzależnionych – kilku gramów. Bezpośrednio do śmierci przyczynia się niewydolność krążenia, tachykardia, hipertermia, zaburzenia ukrwienia mózgu i zapaść naczyniowo-sercowa.

3. Zespół uzależnienia

Amfetamina wykazuje silny potencjał uzależniający, podobnie jak kokaina. Euforia, radość, zadowolenie, poczucie pewności siebie zachęcają do ponownego sięgnięcia po narkotyk. Przykre dolegliwości związane z odstawieniem amfetaminy z kolei wzmacniają głód psychiczny. Osoba uzależniona, której dotyczą objawy abstynencyjne, takie jak: złe samopoczucie, zmęczenie, apatia, drażliwość, zaburzenia gastryczne, zaburzenia ze strony układu krążenia, niepokój, dreszcze, wpada w błędne koło nałogu. Amfetamina silnie uzależnia psychicznie. Uzależnienie fizyczne jest słabiej manifestowane. Po ciągu amfetaminowym może występować czasami jedynie przedłużony sen, nawet do kilku dni. Innym towarzyszy apatia, wewnętrzny lęk, senność, bóle głowy, myśli samobójcze i spadek napięcia mięśni.

Do powikłań ciągów amfetaminowych zalicza się: udary niedokrwienne, krwotoki mózgowe, uszkodzenie nerek i wątroby. Najczęściej obserwowane objawy psychopatologiczne u przewlekle przyjmujących amfetaminę, to: nieufność, ksobność, zaburzenia koncentracji uwagi i snu, słowotok, niepokój, lęk, anhedonia, stereotypie ruchowe (np. demontowanie urządzeń mechanicznych). Zespół abstynencyjny występuje w okresie do 12 godzin od przyjęcia ostatniej dawki amfetaminy i przypomina nieco kokainowy zespół abstynencyjny. W okresie pierwszych 2-3 dni obserwuje się przygnębienie, małomówność, zmęczenie, drażliwość, wahania nastroju i patologiczną senność – czasem uzależniony budzi się tylko, by coś zjeść i załatwić potrzeby fizjologiczne. Po kilku dniach objawy abstynencyjne mijają i utrzymuje się zwiększone łaknienie.

Objawy odstawienne rozwijają się dość powoli, gdyż metabolizm amfetaminy w organizmie zachodzi powoli. Uzależnienie od amfetaminy może prowadzić też do anhedonii – niezdolności cieszenia się z czegokolwiek, stanów majaczeniowych, omamów, urojeń przypominających schizofrenię, głębokiej depresji, spadku potencji, zaburzeń seksualnych (zaburzeń erekcji i ejakulacji), gwałtownych zachowań, skrajnego wyczerpania organizmu, a w końcu do śmierci wskutek zapaści sercowo-naczyniowej lub udaru mózgu. Zanim sięgnie się po narkotyk, warto przeanalizować konsekwencje „ćpania”. Nie warto umierać „na raty”, a niewinnie brzmiąca z nazwy amfa, witamina A, feta czy setka wcale nie jest taka „niewinna”.

4. Amfetamina a nauka

Amfetamina to narkotyk o działaniu psychostymulującym. Ze względu na swoje działanie jest często stosowana przez osoby uczące się, szczególnie wtedy, gdy mają one przyswoić dużą partię materiału w krótkim czasie. Amfetamina działa pobudzająco na układ nerwowy poprzez wzmaganie wydzielania neuroprzekaźników takich, jak noradrenalina, serotonina oraz dopomina. Wszystkie te związki biorą udział w mechanizmie zapamiętywania i uczenia, przez co amfetamina używana jest często jako „dopalacz” do nauki. Substancja ta działa pobudzająco nie tylko na umysł, lecz także na cały organizm. Wymieniając „pozytywne” cechy amfetaminy, można dojść do wniosku, że to idealny środek dla każdego studenta. Niestety, amfetamina, jak każdy narkotyk, ma więcej wad niż zalet.

Przede wszystkim amfetamina ma działanie krótkotrwałe, tzn. działa 6-12 godzin. Nauka wspomagana narkotykiem jest rzeczywiście bardziej efektywna, ale tylko, jeżeli jest to „zarwanie nocy” przed egzaminem. Pamięć zdobyta przy wspomaganiu narkotykiem jest krótkotrwała, a ponadto po zaprzestaniu działania substancji psychoaktywnej następuje tzw. zejście. Organizm nadmiernie eksploatowany po zażyciu amfetaminy staje się wyczerpany. Pojawiają się silne zmęczenie, senność, ogólne osłabienie, a także często wysoka gorączka. Objawy te mogą ustąpić po 20-30 minutach, ale mogą się utrzymywać cały dzień lub dłużej. W takim stanie można przypuszczać, że mimo nadzwyczaj szybkiego i efektywnego przyswojenia wiedzy wspomaganego narkotykiem, osoba egzamin może oblać.

Zażycie amfetaminy powoduje, że na wzmożonych obrotach pracuje nie tylko mózg, lecz także cały organizm, co może prowadzić do przejściowych zaburzeń wzroku i słuchu. Groźnym powikłaniem zażycia amfetaminy jest arytmia serca. Można powiedzieć, że amfetamina usprawnia naukę, ale bardzo krótkotrwale i nie bez efektów ubocznych, które potrafią być bardzo groźne. Może warto przysiąść nad książką dzień wcześniej bez „dopalacza” niż narażać swoje zdrowie, a nawet życie.

Polecane wideo:

Bibliografia

 • Baran-Furga H., Steinbarth-Chmielewska K., Uzależnienia. Obraz kliniczny i leczenie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2277-0.
 • Karpowicz P., Narkotyki. Jak pomóc człowiekowi i jego rodzinie?, Instytut Wydawniczy Kreator, Białystok 2002, ISBN 83-7344-004-6.

Klasyfikacja narkotyków

Komentarze (34)
~zaraz tata...
~zaraz tata...

.....niezla kapa...czytam te komentarze...i fakt,że pisze z obskurnego pokoju hotelowego w którym jakimś cudem jest sieć....po tym jak oczywiście nawpierdalany jak dzik najebałem ambarasu z moja miłoscią w 8 mym miesiącu ciąży czekając na pierworodną córeczke może a na pewno nie jest dobrym omenem i pcz atkiem końca.....kurwa trzeba trzymać fason!!!chce tym jebnąććććć,ale to nie sudoku z jedną gwiazdką.....coraz więcej tego ancymona pochłaniam...niedobrze.....

Odpowiedz
~susi
~susi

a ja tam nie narzekam... kupiłem jakieś pół roku temu 5g amfetaminy, biorę w jakichś mikrodawkach 1xtydz albo 1x2tyg i jest ok (została mi więcej niż połowa). Fakt, że biorę rzadko pozwala osiągać zadowalający efekt przy małej dawce. A pomaga mi w kilku problemach, których o własnych siłach bym nie rozwiązał. Czy czuję się winny? Na pewno nie przed wami;] Jak dla mnie powinno się zastosować system 0-1-kowy: System 0: Zakażcie sprzedaży alkoholu, papierosów, tłuszczów trans, ograniczcie sprzedaż produktów zawierających wysokie stężenie glukozy i oczywiście ograniczcie do minimum sprzedaż kawy. To są środki psychostymulujące czy wam się podoba czy nie i w podobny sposób jak narkotyki zaburzają funkcjonowanie organizmu. System 1: Dopuścicie do sprzedaży narkotyki, które w małych dawkach nie wyrządzają wielkiego chaosu (oczywiście musiałyby być pod kontrolą przemysłu farmaceuytycznego i sprzedawane w określonej dawce na daną osobę/mc). Wyrządziłoby to mniejszą szkodę niż dopalacze, produkowane przez chemików z wątpliwym doświadczeniem i przy zastosowaniu odpowiedniej kontroli, każdy amator dobrej zabawy mógłby sobie legalnie poużywać nie robiąc sobie z mózgu bruschetty. Na razie jesteśmy po środku co jest wg mnie najgorszym rozwiązaniem - zwłaszcza jak zewsząd słyszę, że narkotyki są złe, ale piwko wieczorkiem jest ok. Alkohol nie różni się niczym od narkotyków - wbijcie sobie to do łbów. Jeżeli nie wierzycie, pójdźcie sobie przed sklep monopolowy o 22:00 i zobaczcie sobie jak wygląda wasz różowy świat wolny od narkotyków.

Odpowiedz
specjalfruit
specjalfruit

@~poczułem ulgę: ja nie wiem co robic,moj facet wciaga ten syf,a najgorsze ze nie wiem jak dlugo to trwa,mieszkamy w NL wiec ma latwy dostep to tego scierwa,odkad w sierpniu tego roku wrocilismy z Polski z wakacji,zmienil sie raptownie,przestal miec ochote na seks i wogole stalam mu sie obojetna,nie moge sluchac juz tego codziennego "rytualu" kiedy zamyka sie w kiblu i wciaga jednoczesnie spuszczajac wode,bym nie slyszala,nie wiem co robic,wmawia mi ze nie bierze,chociaz znalazlam opakowania i inne rzeczy,czy ktos moze mi pomoc,powiedziec co robic,zostawic go czy nie....

Odpowiedz
~poczułem ulgę
~poczułem ulgę

Do wszystkich którzy mają psychozy, słyszą głosy, czy dostali schizofrenii. Sam to przeżyłem w pewnym stopniu i wiem że to horror, jeśli jesteście w tym szukajcie nadziei i Boga i w Słowie Bożym. Myślałem już że odejdę i ostatnią szansę złożyłem na Jezusa, poszedłem do pokoju mamy wziąłem biblie- nawet widziałem że nic nie zrozumiem ale otworzyłem biblie i zaczęłem płakać i Bóg zdjął ze mnie ten stan. Pozdrawiam was

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Klasyfikacja narkotyków
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Klasyfikacja narkotyków
Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od kokainy

Kokaina to alkaloid otrzymywany z liści krzewu Erythroxylon coca. Kokaina należy do substancji psychostymulujących. Jest produkowana nielegalnie. „Czysta kokaina” ma postać białego proszku. W medycynie stosuje się ją coraz rzadziej, wyłącznie...

Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od benzodiazepin

Benzodiazepiny to leki o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym, przeciwdrgawkowym i relaksacyjnym. Wprowadzono je do lecznictwa na początku lat 60. XX wieku jako alternatywę dla bardziej uzależniających barbituranów. W Polsce zarejestrowano...

Klasyfikacja narkotyków

Lotne rozpuszczalniki

Lotne rozpuszczalniki albo substancje wziewne stanowią alternatywę dla drogich i nielegalnych narkotyków twardych. Wykazują działanie depresyjne na OUN. Są powszechnie dostępne we wszystkich gospodarstwach domowych w postaci klejów, rozpuszczalników,...

Klasyfikacja narkotyków

Dopalacze

Dopalacze to produkty zawierające substancje psychoaktywne, które nie zostały dodane do listy zabronionych. Legalne dopalacze mają podobne działanie do substancji nielegalnych i mogą powodować równie tragiczne skutki. Pomimo tego, ludzie nadal po nie...

Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od heroiny

Heroina albo inaczej diamorfina (acetylowa pochodna morfiny) należy do narkotyków twardych. Po raz pierwszy heroinę zsyntetyzował brytyjski chemik Alder Wright w 1874 roku. Heroina, podobnie jak morfina, wykazuje działanie przeciwbólowe, jednak w Polsce...

Klasyfikacja narkotyków

Morfina

Morfina to alkaloid. Jest organicznym związkiem chemicznym i główną substancją psychoaktywną opium. W stanie czystym morfina to biały, krystaliczny, bezzapachowy proszek, słabo rozpuszczający się w wodzie, o gorzkim smaku. Działa hamująco na ośrodkowy...

Klasyfikacja narkotyków

Wąchanie kleju

Wąchanie kleju (ang. glue sniffing) w języku narkomanów bywa określane jako tzw. „kiranie”. Inhalowanie lotnych rozpuszczalników niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne i nieodwracalne uszkodzenia mózgu. Środki wziewne stosują...

Klasyfikacja narkotyków

Ecstasy

Ecstasy, nazywane potocznie ex, E, eska, drops, piguła, tabsy, UFO, love albo bleta, należy do grupy substancji halucynogennych i psychostymulujących. Ecstasy to pochodna amfetaminy i meskaliny. Narkotyk pojawił się na polskim rynku jako substytut LSD.

Klasyfikacja narkotyków

LSD

LSD to dietylamid kwasu lizergowego, który znajduje się między innymi w grzybie buławinki czerwonej. Narkotyk należy do substancji halucynogennych. Wyciąg z buławinki czerwonej używali już Aztekowie. LSD w postaci stosowanej obecnie odkrył w 1938 roku...

Klasyfikacja narkotyków

Uzależnienie od dopalaczy

Używki i różnego rodzaju dopalacze działają negatywnie nie tylko na zdrowie, ale i na psychikę człowieka. Często prowadzą do depresji, a młodzi ludzie uzależnieni od nich często trafiają na odwyk do klinik psychiatrycznych. Nierzadko zaczyna się niewinnie...